Nejzajímavější navrátilce lze rozdělit do tří kategorií. Hokejisty, kteří si vyzkoušeli KHL nebo další evropské ligy, potom mladíky, poznamenané hořkosladkou zkušeností nižších zámořských soutěží a možná i zklamáním, že jim to nevyšlo se snem o NHL, a nakonec ti, kteří se vrací na sklonku dlouhé a úspěšné kariéry za oceánem.

PŘES ROK NEHRÁL

Pokud jde o třetí kategorii, týká se vlastně pouze Ladislava Šmída (pokud v téhle souvislosti prozatím vyloučíme legendu legend Jaromíra Jágra). Liberec si ale může spokojeně pomlaskávat, jakou posilu ve Šmídovi získal. Jednatřicetiletý zadák má v životopise dekádu strávenou v Edmontonu a Calgary a nyní se vrací, tam odkud kdysi vylétl za slávou.

„Je to pro mě návrat domů. Mám tady spoustu přátel i rodinu, navíc spoustu kluků dobře znám, i když se kabina trochu obměnila. Jinou variantu, než byl Liberec, jsem ani nehledal,“ svěřil se Šmíd. V NHL si vybudoval respekt jako obětavý defenzivní dříč, který se nelekne žádné mely. V extralize ale chce ukázat, že to umí i směrem dopředu.

„Chci být jedním lídrů,“ hlásí se do služby. Otázka je, zda ho nezradí zdraví. V Kanadě ho totiž trápily vleklé trable s páteří. Musel na dvě operace a hrozil mu i úplný konec kariéry. „Přes rok jsem nehrál soutěžní zápas, takže si moc cením, že mi Bílí Tygři dali druhou šanci,“ povídal Šmíd.

Utkání třetího předkola Ligy mistrů mezi Viktorií Plzeň a FC Sport Bukurešť skončilo 1:4.
Kolaps a ztráta nadějí. Plzeň se s Ligou mistrů loučí

MÍSTO PARDUBIC HRADEC

Mezi těmi, kdo se vracejí po letech strávených v Rusku, vyniká jméno Petra Koukala. Dlouholetá hvězda Pardubic si totiž pro comeback vybrala Hradec Králové větší „zradu“ si snad ani nelze představit. „Nabídky byly z obou stran, jenže Pardubice v té době ještě hrály baráž a já nemohl čekat,“ vysvětloval mistr světa z roku 2010.

Milan Gulaš se z vandru po Rusku a Švédsku vrátil po čtyřech letech do Plzně. Tam z KHL zamířil také Tomáš Mertl. Útočná vozba Indiánů rázem budí mnohem větší respekt.

Zlínské patrioty naopak zklamal Petr Zámorský plácl si s pražskou Spartou. „Od Zlína jsem žádnou nabídku ani nedostal,“ podotkl obránce, jenž měl velký podíl na zlínském titulu před třemi lety.

Český šampion prošel do play-off Ligy mistrů, ačkoli nezvládl odvetu s BATE Borisov
Dřina, strach a dávka euforie. Slavia dál hraje o Ligu mistrů

KDYŽ NHL NEVYJDE

Jak už bylo řečeno, poslední dobou se do Evropy hojně vrací hokejisté, kteří se léta marně snažili prosadit do nejlepší ligy planety. Třeba zadák David Musil dřel v zámoří od sedmnácti let (teď je mu 24), ale byla z toho „jen“ čtyři utkání v NHL za Edmonton. Teď se upsal Třinci. „Jedním z důvodů je olympiáda, na kterou pojedou hlavně hráči z Evropy. Chci všem ukázat, že hokej hrát umím,“ řekl.

Podobné příběhy mají i hráči jako Petr Straka či Aleš Stezka, kteří dali před zámořskou nejistotou přednost návratu na rodnou hroudu. Oživí extraligu?

Jan Veselý
Basketbalista Veselý řekl přítelkyni řekl "Ano", reprezentaci "Ne"