Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bednář přiznává, jsem hravý jako kotě

Praha - Elitní útočník Slavie vypráví oživotní sezoně, osázkách skamarády iotom, že není primadona.

21.2.2009
SDÍLEJ:

Hvězda hokejové Slavie Jaroslav BednářFoto: GetPhoto/Robin Drahoňovský

Hokejista Jaroslav Bednář prolétl základní částí extraligy jako uragán. I proto je Slavia po 52 kolech vítězem první poloviny sezony.

Dvaatřicetiletý útočník vyhrál kanadské bodování, nejpilnější byl i v přihrávkách. V plusových bodech také nenašel konkurenci, a aby toho nebylo málo, mezi top střelci skončil třetí. K tomu vytvořil rekord extraligy, když bodoval v třiadvaceti zápasech v řadě. V Plzni dokázal vstřelit čtyři góly během jedné třetiny. V Lize mistrů zase proměnil čtyři nájezdy na ledě Curychu.

Na čtyři a půl měsíce slušná vizitka. „Lepší to snad být nemohlo. Je to sezona, která mi ještě pořádně nedochází.“

Poslední utkání Slavia ve Znojmě prohrála a vy jste po čtyřiadvacáté za sebou nebodoval. Mrzí vás to?

Každá série jednou končí, hold to padlo na Znojmo. Já to ale nijak zvlášť neprožívám.

Takže se nehrálo na Bednáře?

Určitě ne, vůbec. Loni to bylo tak, že jsem měl gól osm zápasů po sobě, někoho v tom vyrovnal a furt jsem se tím zabýval. Chtěl jsem moc, ale nedopadlo to. Z toho jsem se ponaučil. Prostě neřeším, jestli mám 22 nebo 23 zápasů s kanadským bodem.

Nemotala se vám z toho už hlava?

Ne, protože jsme se o tom vůbec v šatně nebavili.

A co když jste měl dvacet a dorovnal trenéra Vladimíra Růžičku, tak toho jste chtěl překonat, ne?

Jo, přiznávám. Nebylo to kvůli trenérovi, ale čistě pro rekord. To jsem chtěl. Ale abych se modlil třeba před Znojmem za bod, tak to ne. Já si takhle triko netahám. Vůbec, přísahám bohu.

S koučem Růžičkou se často špičkujete, neproběhla nějaká sázka?

Ne. Nepadlo ani slovo. Teď se soustředíme na sezonu. Žádné žertíky.

Když jste proti Kladnu vytvořil třiadvacátý bodový zápas v řadě, tak jste měl netradiční začátek utkání. Ještě jste nevyjel na ledu a už jste byl poslán v jedenačtyřicáté sekundě na trestné střílení a nedal. Ale zůstal jste a za osmnáct sekund jste gól dal. Zažil jste už někdy něco podobného?

Ne. Kopr (Miroslav Kopřiva, brankář Kladna, pozn. aut.) mi šel na druhou stranu než jsem šel já, věděl jsem, že mi půjde po lapačce, ale bylo to tak smolný, že jsem trefil tyčku, ale ten gól všechno smazal.

Máte výjimečnou sezonu, jak reaguje okolí?

Známí a kamarádi to sledují, pořád mě hecují.

S Pavlem Richterem jste uzavřel sázku (bývalý reprezentant nevěřil, že Bednář dosáhne na dvaapadesát bodů po základní části pozn. aut.), kterou nakonec prohrál a bude vám muset navlíkat žížaly na rybách. Máte ještě něco s někým jiným?

Jo. S kamarádem, kterého v klubu znají, chodí na všechny zápasy, akce. Před cestou do Plzně vypsal, že co gól, tak pět piv. No a já dal čtyři, takže byl minus dvacet (smích). Teď už je asi na pětatřiceti. Hned mi napsal, že ho chci zrujnovat.

O koho jde?

Je to kluk, který nemá na hlavě žádný vlasy a je trochu nazrzlej. To tam napište, to bude pr…(smích). My se spolu pořád hecujeme. Chodili jsme do posilovny, hráli ping pong, sázeli se o šunku, pivo. Pořád prohrával (smích).

A kdy vám Pavel Richter bude sekundantem na rybách?

Psal, že je zamrzlá voda, že nemůže žížaly sehnat (smích). Asi až bude teplo. Pojedeme na chatu. Kousek máme na golf, spojíme to. Já mu tam pak budu dělat caddyho. Asi si i zahraji.

Hrajete golf?

Dva roky už ne. Takže stoprocentně od něj dostanu výprask. Jak ho znám, tak proběhne nějaká motivační.., co jáma, to koruna. Dostanu nařezáno, ale mě tohle baví. Sázky mám rád.

Jste hravý, soutěživý typ?

Jsem jako kotě.

Slavii se poslední zápasy moc nedařily, body byly spíš vybojovaný, nic na krásu…

Souhlas, bylo to opravdu udřený a po defenzivní stránce to nebylo to, co jsme si představovali. Můžeme být rádi, že jsme uhráli první místo. A taky rádi jsme.

Proč má Slavia v poslední době takový projev?

Já si myslím, že jsme se asi hodně uspokojili po šňůře, kdy jsme asi z patnácti zápasů jen dva prohráli. Pak jsme dostali doma rychtu od Liberce (1:7 pozn. aut.) a už jsme se z toho po defenzivní stránce nedostali. Liberec nás přeběhl jak zamrzlou řeku. Je potřeba zapracovat a do play off to změnit.

Teď vás čeká delší volno, čtvrtfinále play off máte na programu až 4. března, je to pro vás lepší?

Stoprocentně. Potom, co jsme teď podávali za výkony… Zápasy byly nahoru dolů, padalo hodně gólů. To pro vyřazovací boje není dobrý.

Budete sledovat předkolo?

Nevím, nevím. V úvahu připadají tři mužstva (Vítkovice, Liberec, Třinec, pozn. aut.), ale ani jedno není pro nás nějak oblíbené, ale ono si nevyberete. Pokud chcete uspět, tak musíte porazit každého.

Vy nemáte žádné přání?

Fakt nemám. Jsem zastáncem toho, že musím odehrát všechny zápasy naplno. A dát do toho všechno, abychom uspěli jako loni. Vysněné týmy pro play off nemám.

Vaším cílem je tedy titul?

Pro mě určitě, já jsem na sebe abnormálně náročný. Když se člověk nabažil po loňské sezoně, teď vyhrál první část sezony, tak nejen my hráči, ale i ostatní očekávají, že půjdeme co nejdál.

Říkáte, že jste na sebe náročný, když se ohlédnete za základní částí, jak ji vidíte? Mohla být z vaší stránky i lepší?

Myslím, že ne.

Takže životní?

Tohle je sezona, která mi prostě ještě nedochází. Takhle uvolněný a v pohodě jsem nebyl ani ve Finsku. (v sezonách 1999/01 odehrál 109 utkání, ve kterých si připsal 122 bodů, pozn. aut.). A tam to bylo fakt pohodový. Teď mám období, které patří mezi mé nejlepší v hokejové kariéře.

Máte recept?

Všechno je o psychice. Já v podstatě dva roky netrénoval, protože jsem prodělal operace. Skoro dva roky jsem neměl letní přípravu. To jsem doplňoval mezi zápasy, po večerech, v posilovně na Brumlovce. Osmdesát procent je hlava, psychika.

První tři místa ve střelcích po základní části obsadili slávisté (David Hruška 31 gólů, Roman Červenka 28 a Jaroslav Bednář 27 pozn. aut.). Hecovali jste se?

Nepadlo jediný slovo, to musím říct. Samozřejmě jsme asi sledovali kolik toho každý má, ale já jsem celou sezonu dotahoval. Mně se začalo de facto dařit až kolem Vánoc. Kluci na tom byli líp než já. Oni dávali góly od začátku. Konkrétně David, ten to tam sypal od prvního zápasu. Ale o hecování nemůže být řeč. Prostě to šlo samo.

Věříte, že můžete takovou sezonu ještě zopakovat.

Já si myslím, že to očekávají ostatní lidi, kteří si teď zvykli. Konkrétně přes vás média z toho byl takový humbuk, který byl potom ozvěnou v nároďáku. Samozřejmě, že to je díky úspěchům, to je automatický. Ale spíš bych řekl, že očekávání bude v lidech.

Zmínil jste se o národním mužstvu. Na Švédských hrách jste si připsal tři asistence. Přesto na vás zazněla kritika, že v extralize máte na všechno dost času a v reprezentaci se nemůžete s rychlejší hrou vyrovnat…

Tu větu, kterou jsem řekl, že si mohu zapálit cigaretu, tak ta nebyla míněna proti české extralize. To bylo čistě v žertu, že jsme hráli proti Finsku, a to byl abnormálně rychlý hokej. Bavili jsme se třeba s Jardou Hlinkou, že takhle rychle se nehraje ani na mistrovství světa. Konkrétně na malým hřišti. Byla to sranda. Rozhodně jsem nechtěl urážet český hokej a úroveň naší ligy. To vůbec ne.

Jaké máte cíle do konce sezony?

Soustředím se na play off. Jestli narážíte na nároďák nebo zahraniční angažmá, tak mně teď absolutně hlavou nic nebleskne. Po kritice, která proběhla, nároďák neřeším.

Nemáte chuť?

Spíš jsme se s Hlínou zamýšleli, jestli máme vůbec co nabídnout. To musí ale posoudit jiní. Já nebudu reagovat na nějaké články, kde lidi za pár korun řeší, jak jsou hráči zaplacení. Neříkám, že to je nefér, ale když jsem měl tři kanadský body…Dobře nedal jsem gól, ale nemyslím si, že by se mělo psát, že jsem rádoby primadona z český ligy, která pohořela v nároďáku. To jsou věci, s kterými já prostě nesouhlasím.

Trápí vás to?

Spíš přemýšlím, proč to tak je. Určitě to je proto, že se mi v lize nadmíru daří. Nicméně jsem byl vždycky nahoře, ale letos se to vyhrotilo tak, že jsem utekl o tolik, že to vyzdvihlo zájem médií a možná díky tomu padla potom kritika na mě. S tím samozřejmě souhlasím, ale už ne s tím, že bych byl primadona nebo rádoby hvězda, která na mezinárodní scéně vyhořela.

Takže by pro vás bylo třeba lehčí odejít z extraligy pro příští ročník?

Určitě ne. Já nejsem ten, který by se skrýval nebo před něčím utíkal. Naopak já jsem ten, který se zatne a chce lidem ukázat, že na to má. Když na to nebudu mít, tak skončím, nebo půjdu někam jinam. Nemyslím si, že bych nějak zaostával za ostatními. Tři kanadský body na jednom turnaji za tři zápasy… Myslím, že jsem nebyl nejhorší. Po prvním utkání jsem spláchnul vinu sám na sebe, to mi možná taky neprospělo, ale já jsem prostě takový. Chtěl jsem hrozně moc, ale nepovedlo se. K tomu jsem nedal penaltu, kdybych ji proměnil, tak se píše úplně jinak.

Pokud vás reprezentační kouč Vladimír Růžička nominuje na mistrovství světa, chtěl byste hrát s Romanem Červenkou, jste sehraní?

Těžko říct, je to jiný hokej. Na to teď nedokážu odpovědět. Hrál jsem s výbornými hráči jako je Hlína, Petr Čajánek a stejně mužstvo neuspělo. Nemůžu říct, že kdyby nás Láďa vzal, že vyhrajeme. Možná se nám daří v extralize, ale v nároďáku to tak být nemusí.

Teď budete mít pauzu, co vás čeká?

Asi dva dny volna. Každopádně budu rád, že si odpočinu, a pak pořádně potrénuji.

Co znamená pro vás pořádně si odpočinout?

Vezmu psy a pojedu mimo Prahu. Úplně se vyčistím a   připravím se na brutální trénink, který začne. Mám svůj tréninkový problém… tedy program, který se mi osvědčil.

A to je někdy problém?

Hodně velký – přinutit se (smích), ale když skončí, tak to je super. Letos se mi to osvědčilo už čtyřikrát.

Co očekáváte od play off?

Musí se hrát střídání od střídání. Člověk se donutí, je to úplně jiný než v základní části.

A co třeba finále proti Spartě?

Už to tady jednou bylo. Nemuseli bychom jezdit třeba do Třince (smích). Samozřejmě, atmosféra by byla neskutečná, to je něco výjimečného. Určitě by to bylo super.

Autor: Libor Kalous

21.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Předvolební debata Deníku probíhala 19. října v Aviatice.
20 51

Všechny karty na stůl. Zde jsou priority hlavních politických stran

Londýnské City, místo, kde sídlí světové finanční instituce.
8

Bankovní gigant Goldman Sachs by mohl odejít z Londýna, naznačil jeho šéf

Osvobozené, ale v troskách. Syrské město Rakká bylo během bojů úplně zničeno

Město Rakká, které představovalo hlavní syrskou pevnost Islámského státu, bylo dobyto, ale je zničené, plné výbušnin a bez elektřiny a tekoucí vody.

Tomáš Zima povede Univerzitu Karlovu další čtyři roky

Akademický senát Univerzity Karlovy dnes zvolil staronovým rektorem školy Tomáše Zimu. Získal 51 hlasů ze 68 platných, pro své zvolení potřeboval hlasů 36. Jeho protikandidáta z přírodovědecké fakulty Jana Černého podpořilo 17 senátorů. 

Uberu roste konkurence. Lyft dostal od Googlu miliardu

Americký gigant Lyft ve čtvrtek oznámil, že obdržel investici jednu miliardu od společnosti Google Alphabet. Částka mu má pomoci k tomu, aby lépe obstál proti konkurenčnímu Uberu, který na trhu sdílené dopravy ve Spojených státech vede.

Weinstein přišel o členství v Britském filmovém institutu

Americký prezident Harvey Weinstein přišel o další poctu. Po americké filmové akademii ho zbavil členství také Britský filmový institut. Důvodem je Weinsteinův sexuální skandál.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení