„Mám akorát kvalitní spoluhráče, od toho se vše odvíjí. Teď už je jedno, kdo góly dá, podstatný je týmový výsledek," říká skromně pětadvacetiletý brněnský obránce, který si proti Liberci užije první finále v kariéře.

Brankář Ján Lašák
Uzdravený Lašák: Sníme, věříme a toužíme!

Ukazuje to na vyrovnanost mančaftu. Jestli nemá body Martin Erat, nic to neznamená. Hraje fantasticky, pro tým je hrozně platný. Může klidně udělat třeba pět bodů v jednom finále, protože je neskutečně kvalitní hráč. To stejné Marek Kvapil. Není měřítko, že nemá body.

Nechá vás režisér Erat promluvit i do plánování přesilovek?
Chce, abychom všichni byli na stejné vlně a věděli, kde máme stát. Kolikrát ve hře spoluhráče nevidíte, ale víte, že tam někde je. Tím je to pro nás jednodušší. Každý si k tomu můžeme říct, co chceme.

I Liberec sází na dobrou ofenzivní hru obránců, zejména v případě Radima Šimka…
Hra obránců je důležitá, snažíme se útočníky podporovat, hlavně co se týče střel, cpeme je do branky. Radim to dělá podobně, je to platné.

Jste nervózní, že vám kvůli zranění možná vypadne ze sestavy parťák z defenzivy Ondřej Němec?
Nervózní… (zamyslí se) Spíš věřím, že bude v pořádku a bude hrát.

Mladí hokejisté Minsku vybojovali ve čtvrtém turnaji v Mostě stříbrné medaile.
Kdo měl ruce, ten se pral. V hromadné bitce dostal „naloženo" i rozhodčí

Jaký způsob hry čekáte od Liberce?
Bude to asi podobné tomu, co předvedla Sparta. Liberečtí hrají aktivně, napadají, vše je rychlejší. Hradec Králové proti nám hrál spíš do defenzivy.

Jedná se pro vás o první finále v kariéře, pro Brno o třetí od návratu do extraligy. Už jste u spoluhráčů zjišťoval, co vás čeká?
Kluci říkali, že atmosféra tady bude neskutečná. I na náměstí se hokej promítá a přijde tam hodně lidí. Bude to specifické pro mě i pro ostatní.

Jak jste nabíral síly v poslední volné dny před finálovou sérií?
Jel jsem s klukama na ryby a docela mě to chytlo. Je to dobré odreagování. Doma je taky pohoda, takže super.

Jak jste byl jako rybář úspěšný?
Jelo nás docela dost, Martin Dočekal, Hynek Zohorna, Vondrc (Tomáš Vondráček pozn. red.). Chytili jsme asi desetikilového kapra, měl jsem poprvé začátečnické štěstí. Pořád jsem ještě ale lepší hokejista než rybář. (smích)

Ofenzivu Komety vydatně podporuje obránce Jakub Krejčík (vpravo), Liberec zase sází na Radima Šimka.
Finále extraligy mezi Kometou a Libercem? Boj kompaktních titánů