„On ještě hraje?“ To byla jedna z druhů odezvy na Twitteru po ohlášení olympijské nominace Kanady, která lovila především v KHL, ze které vzala třináct hráčů. Celá sestava dohromady odehrála přes 5500 zápasů v NHL s více než 2100 body, což není úplně k zahození.

Na druhou stranu nejsou tito hokejisté v Evropě náhodou, u většiny z nich se dá s klidem konstatovat, že jsou za zenitem své životní formy. Však je také průměrný věk kanadského výběru 31 let, nejmladším hráčem je pětadvacetiletý Christian Thomas.

Naopak nejstarší hráč výběru, obránce Chris Lee, ještě před touto sezonou bojoval o místo v sestavě Los Angeles, ale možnost zahrát si v sedmatřiceti premiérově NHL mu utekla, a tak se vrátil do Magnitogorsku. Po loňské úžasné sezoně v Rusku si „na stará kolena“ zahrál na mistrovství světa, nyní je před ním další výzva.

Zajímavou postavou je také Chris Kelly, jediný vítěz Stanley Cupu mezi vybranou pětadvacítkou. Další muž, který už oslavil sedmatřicáté narozeniny, se ukázal na prosincovém Spengler Cupu. Jeden ze tří zástupců „farmářské“ AHL zaujal natolik, že se podívá i na olympiádu a měl by patřit k lídrům kabiny.

Mohl ochrnout, bude hrát na olympiádě

Kanadu bude na hrách reprezentovat také polský rodák Wojtek Wolski. Bývalý hráč Colorada či newyorských Rangers bral nominaci velmi emotivně. „Přesně před rokem jsem byl po operaci krku. Když vidím fotky z nemocnice, hrnou se mi do očí slzy nejen radosti, ale i emocí z toho, co jsem musel všechno překonat,“ vyprávěl forvard Magnitogorsku.

Wolski utrpěl zlomeninu obratlů a měl poraněnou míchu poté, co v utkání KHL vletěl po souboji do mantinelu. Teď ho čekají zápasy na nejprestižnější sportovní akci. Hollywoodský příběh jak vyšitý. „Před rokem bych si nedokázal představit, kam se dostanu. Je neskutečné, že mohu reprezentovat Kanadu na olympiádě,“ dodal útočník.

Mezi největší hvězdy „evropského“ výběru bude dále patřit brankář Ben Scrivens, který drží rekord NHL s největším počtem zásahů při čistém kontu. V lednu 2014 nepustil za svá záda jediný puk z 59 střel. Za zmínku také stojí i útočník Linden Vey, třetí muž kanadského bodování KHL, či Derek Roy, který odehrál z nominovaných nejvíce zápasů v NHL (738).

Boleslavský brankář v americké sestavě

Zámořský konkurent oznámil nominaci už na Nový rok. Američané si ale ještě nechali dvě místečka pro gólmany. A jedno z nich zabral extraligový zástupce. Pozvánku do Pchjong- čchangu dostal Brandon Maxwell, který hájí barvy Mladé Boleslavi.

„Je to speciální den. Obrovská čest, že mohu reprezentovat,“ radoval se.