Onen tah do budoucnosti přišel o pár minut předtím. Generální manažer Brad Treliving si totiž vybral na draftu v Buffalu z šestého místa Matthewa Tkachuka – syna legendárního útočníka, který v uplynulé sezóně nasbíral v OHL v dresu London Knights neuvěřitelných 107 bodů. Vybral si zároveň hráče, jehož ruce jsou jako naprogramované na nejvyšší level šikovnosti a jehož výjimečnost spočívá v schopnosti hrát pod velkým fyzickým i psychickým tlakem.

„Matthew vyniká ve velice složitých herních situacích. Má velice rychlé ruce a dokáže se správně rozhodovat. Když je potřeba umí přitvrdit a dokáže se vymotat ze situací, kdy na něm visí několik hráčů soupeře obdarovávajících jej jedním krosčekem za druhým," uvedl skaut Tod Button.

Všechny tyto vlastnosti Tkachuk ukázal během letošní sezóny, v níž s Knights dokráčel až k zisku prestižního Memorial Cupu. V play off OHL nastřílel americký útočník 20 gólů a zaznamenal stejný počet asistencí, a to v pouhých 18 zápasech.

„Tušil jsem, že poputuji do Calgary. V podstatě jsem s tím počítal od chvíle, co jsem s vedením mluvil během i po Combine testech. Jsem velice rád, že jsem součástí této organizace a doufám, že se mi v ní bude dařit," objasnil Tkachuk.

„Je vždy v centru dění. Je velice nebezpečný v prostoru kolem soupeřovy brány a pohybuje se vždy v místech, odkud může způsobit soupeři problémy. Jsme velice rádi, že jsme jej získali," nechal se slyšet generální manažer Brad Treliving.

V brance se zkušeným Elliottem

Právě ten se zanedlouho poté rozhodl vzdát volby ve druhém kole výměnou za brankáře Briana Elliotta. Calgary v poslední době vlastně nemělo brankářskou jedničku. Jonas Hiller podával tristní výkony, a tak většinu zápasů odchytal Karri Rämö. Dobrými výkony se občas blýskl mladý Fin Joni Ortio, přičemž následné angažování veterána Niklase Bäckströma bylo strategicky poněkud hloupé.

Treliving tak s příchodem Briana Elliotta vytrhl svému týmu jeden obrovský trn z paty. Elliott je zkušený brankář, který v sezóně podával v dresu St.Louis Blues vynikající výkony, v jednačtyřiceti zápasech zlikvidoval 93 procent soupeřových střel a průměrně za svá záda pustil pouze 2,07 gólů za zápas. Calgary tak získalo jedničku a zároveň brankáře, po jehož boku se může učit talentovaný Joni Ortio, který na sebe v uplynulé sezóně upoutal pozornost.

„Brian se nám opravdu líbí. Už jsme ho nějakou dobu měli v hledáčku," přiznal Treliving.

V Calgary se začíná budovat velice kvalitní a zajímavý tým. Johnny Gaudreau, Sean Monahan, Sam Bennett nebo TJ. Brodie – to všechno jsou hvězdní hráči, o které se může trenér Glen Gulutzan opřít. Vedení má teď dlouhou dobu na to doplnit do skládačky další potřebné dílky, aby Plameny nesklouzly do stejné utopie jako jejich ontarijští sousedé.

ROBERT NOVOTNÝ