Vrchol základní části pražské skupiny? Bezpochyby zápas Kanady s Českem. Měl vše, co má správný šlágr mít, z pohledu českého fanouška chybělo jen jediné - vítězství. A z pohledu fotoreportéra? Možná nějaká pikantní bitka a především nájezdy!

MS v hokeji, Praha: Česko - Kanada
Pastamánie: Hvězda potěšila diváky hitem, pak zaváhala. Zacha zářil na buly

Těšil jsem se na ně od doby, kdy Červenka vyrovnal ranou, která odhalila chybu v postavení jinak velmi dobrého Binningtona. Už jsem si obhlížel plexiskla za kanadskou brankou a přemýšlel o kompozici. Jenže Dylan Cozens, třiadvacetiletý talent Buffala Sabres, se po chybě defenzivy zjevil před Dostálem a bekhendem uťal myšlenky fanoušků na výhru a mé snění o pěkné fotce z nájezdů.

Fakt škoda; měl jsem před očima, jak jede Ondra Kaše a svou klasickou kličkou dělá z Binningtona trhací kalendář. Pak zvedá ruce nad hlavu, přes plexi huláká v emocích výkřiky štěstí směrem k divákům a já připravený s krátkým sklem mačkám spoušť a jsem v transu. Chyba lávky, nic z toho se nekonalo. Cozens, klička, bekhend, gól.

Před rokem se Češi proti Američanům snažili ve čtvrtfinále marně. Prohráli 0:3.
Na Čechy číhají neoblíbení Američané. Čtvrtfinále nabídne i severské derby

Následuje kanadská hymna, při které na hráčích javorového listu příliš nejsou znát emoce, takže de facto není co fotit. Navíc dát do záběru stoupající kanadskou vlajku a samotné hokejisty je nadlidský úkol.

MS v hokeji, Praha: Česko - KanadaMS v hokeji, Praha: Česko - KanadaZdroj: Deník/František Bílek

Ale byl to opravdu skvělý duel. Na českých fanoušcích byl už před úvodním buly znát optimismus, který způsobil tuning kádr v podobě příjezdu českých hvězd. Především David Pastrňák zažehl takřka medailovou euforii. Jenže v prodloužení to byl právě on, kdo se částečně podepsal na inkasované brance. Díval jsem pár vteřina před osudným okamžikem se do jeho tváře z několika metrů, když byla hra v jiné části kluziště. Byla unavená. I pohyb fantóma kluzišť NHL nebyl zdaleka tak svěží, jak je potřeba. Do čtvrtka snad Pasta nabije energii.

MS v hokeji, Praha: Česko - Kanada
Češi dotáhli proti Kanadě dvoubrankovou ztrátu. Padli ale v prodloužení

A snad také do čtvrtka dorazí do fanshopu plyšoví králíci! Během úterý totiž v Praze maskoti šampionátu znovu došli. „Snad ještě nějací budu; vždy nám přivezou pár desítek, které jsou ale během chvíle pryč," informovala zklamané nakupující prodavačka krátce před třetí hodinou odpolední. Holčička přede mnou se rozbrečela, nepomohla ani náplast v podobě puku za pět stovek.

MS 2024, Praha: Ze zákulisíMS 2024, Praha: Ze zákulisíZdroj: Deník/František Bílek

A moje náplast za neuskutečněné nájezdy? Mám dvě. Snímek, který se mi povedlo vyfotit po vyrovnávají gólu Romana Červenky. Za brankou křepčili radostí fanoušci, jeden z nich zvedl nad hlavu ruce i s berlemi.

MS v hokeji, Praha: Česko - KanadaMS v hokeji, Praha: Česko - KanadaZdroj: Deník/František Bílek

A pak radost po brance Dominika Kubalíka. Po střele z první, která prosvištěla do kanadské svatyně, se nad pokořeným Jordanem Binningtonem raduje Sedlák, vedle něj se chystá ruce nad hlavu zvednout Palát. Dobrý, aspoň něco. A ve čtvrtek snad vítězné nájezdy v utkání s Američany.

MS v hokeji, Praha: Česko - KanadaMS v hokeji, Praha: Česko - KanadaZdroj: Deník/František Bílek