Byla to pro zámořskou NHL převratná událost, když Detroit v sezoně 1995/96 postavil ruskou pětku. Na led společně vyjeli Vjačeslav Fetisov, Vladimir Konstantinov, Vjačeslav Kozlov, Sergej Fjodorov a Igor Larionov a hokejisté Red Wings s touhle lajnou vyhráli v základní části 63 zápasů. To do té doby nikdo nedokázal. A tenhle rekord dosud nikdo nepřekonal. Trvalo dlouhých třiadvacet let, než se Tampě Bay podařilo v sezoně 2018/19 historický počet výher alespoň vyrovnat.

Po čtyřech letech se vyrojil další tým, který má dobře našlápnuto k pokoření téhle mety.

David Krejčí a David Pastrňák
NHL se klaní Krejčímu. Je legenda, zní z Bostonu. Pro Pastrňáka je jako brácha

Když Boston na začátku pětizápasového tripu uspěl v Montrealu, byla to pro něj už 38. výhra v sezoně. V době psaní toho článku zbývalo Bruins odehrát 38 zápasů (z toho polovina proti týmům na pozicích mimo play-off), a pokud by v tomhle tempu pokračovali, atakovali by rekord Detroitu a Tampy.

Mimochodem, už teď Boston vedený českým komandem v čele s Davidem Pastrňákem další velká milník prolomil. Jako první tým v historii NHL dosáhl na osmdesátibodovou hranici ve 47. zápase. Bruins tak překonali rekord, který držely Montreal (1943/44) a Philadelphie (1979/80). Oba dosáhly na 80 bodů o dva duely později.

„To, že se nám tak daří, dělá z velké části sebevědomí. Když pořád vyhráváte, pak se hraje mnohem lépe. Zároveň ale nezapomínáme na tvrdou práci a každý zápas odmakáme. Navíc výborně fungujeme jako tým, všechny čtyři lajny se navzájem podporují a pomáhají si,“ vypíchl přednosti týmu Pastrňák.

Nejlepší gólové akce Davida Pastrňáka:

Zdroj: Youtube

Dobře namazaný stroj

Právě on je X-faktorem bostonského tažení. Český útočník je s 69 body třetí v produktivitě NHL. Pastrňák nasázel už 37 gólů, víc jich má jen Connor McDavid (40). Ale není na všechno sám. Hned jedenáct hráčů z týmu už posbíralo dvacet a více bodů. A to je ten hlavní důvod úspěch. Všichni se navíc můžou spolehnout na Linuse Ullmarka. Švéd je totiž nejlepším gólmanem ligy.

Z archivu Jaromíra Jágra: s Waynem Gretzkym
Rozloučí se Jágr s Pittsburghem zápasem v Česku? Je to prý jeho sen

Ovšem pozor, je tu jedno velké ALE. Pokud v Bostonu věří na pověrčivost, neměli by se snažit rekord v počtu vítězství překonat. Lightning a Red Wings totiž mají kromě nejvíce výher ještě jednu společnou věc - oba týmy navzdory rekordu nedokázaly v jejich speciální sezoně vyhrát Stanley Cup.

Tampa v roce 2019 vyhučela v play-off hned s prvním soupeřem, aniž by vyhrála jediný zápas série. Detroit v roce 1996 sice přešel přes úvodní kolo, ale pak skončil. Zajímavostí je, že klub z Floridy si v následujících dvou sezonách došel pro bájnou trofej a Detroit pak zvítězil ve finále Stanley Cup hned čtyřikrát v řadě.

Boston každopádně zažívá výjimečnou sezonu, ve které zaznamenal jen pět porážek v základní hrací době. Bruins už asi nikdo nepřipraví o Prezidentskou trofej pro vítěze základní části, a to bez ohledu na rekord. Bostonští ale musejí mít na paměti, že jen na play-off vždy záleží. A tady jsou si všichni rovni.

Od výluky v roce 2005 totiž pouze dva týmy vyhrály Prezidentskou trofej a Stanley Cup ve stejném roce. Naposledy se to podařilo před deseti lety Chicagu. Letos ho může napodobit Boston.