Nejradši však vzpomíná na turnaj v Kanadě. „Hrát proti světovým hvězdám byl obrovský zážitek," povídá Lang.

Jak se po letech ohlížíte za svou účastí na Světovém poháru?
Pořád je to pro mě největší zážitek hokejové kariéry. V Kanadě jsem tehdy potkal největší světové legendy, které už tehdy hrály v NHL. Atmosféra na přeplněných stadionech byla nezapomenutelná.

Ve třiadvaceti letech jste se postavil největším hokejovým hvězdám. Byl jste nervóznější než na jiných reprezentačních akcích?
Cítil jsem větší tlak, protože na pohár přijeli špičkoví hráči. První zápas jsme hráli proti Kanadě. Vzpomínám si, že jsem se modlil, ať při nástupu nespadnu na led, jak se mi klepala kolena. Naštěstí pak nervozita opadla a v bráně vše fungovalo, jak má. (úsměv)

Na který zápas vzpomínáte nejradši?
Na utkání s Kanadou. Tehdy nastala v národním týmu menší revoluce, když trenér Luděk Bukač omladil tým. Přesto jsme dokázali uhrát remízu 4:4. Vyhlásili mě navíc hráčem zápasu.

Největší turnaj kariéry zažil Karel Lang na Kanadském poháru v roce 1981.Zdroj: ČTK

Účast na Světovém poháru letos odmítl Jaromír Jágr a národní tým se také omlazuje. Jaký máte na to názor?
Mladí hráči musí dostávat příležitost, protože jen tak budeme mít za pár let kvalitní a konkurenceschopné mužstvo. Na turnajích získají cenné zkušenosti. Trenéři ale musí mít trpělivost, spokojit se chvíli s horším umístěním a za pár let uvidí výsledky.

Brankářská dvojice českého týmu je letos velmi vyrovnaná. Jaké pro gólmana je, když má kvalitního kolegu, který je zároveň konkurent?
V dnešní době je běžné, že není jednoznačně určený první brankář, naopak jsou dvojice velmi vyrovnané a kluci se navzájem podporují. Petr Mrázek i Michal Neuvirth chytají výborně a vědí, že pokud předvedou kvalitní výkon, šanci dostanou.

Který z gólmanů se vám herně líbí víc?
Jsem fanoušek Michala Neuvirtha. Pozoruju ho už delší dobu na klubové úrovni a mám rád jeho brankářský styl. Petr Mrázek je však také kvalitní brankář.

MARKÉTA WEINLICHOVÁ