„Bylo to moje nejtěžší rozhodnutí v životě. Nemělo smysl, aby chytal, v nižších soutěžích to je zbytečné,“ prohlásil Orct senior v rozhovoru pro Deník.

O vás se rozhodně nedá říct, že byste si přes syna plnil své sny, kariéru jste měl výbornou. U některých otců to ale problém je. Co si o tom myslíte?
Máte pravdu. Setkávám se s tím, že se rodiče realizují přes děti. Dnes a denně. To, že do hokeje nacpete hodně peněz, ještě neznamená, že z potomka bude vrcholový sportovec. Vlastně tím odhazujete svoji odpovědnost za to, co z toho dítěte bude. Vím, že řada lidí se na to dívá jinak, ale pro mě je prioritou to, že děti získaly nějaké návyky, režim, že nesedí jen u počítače, mobilů. Dcera také sportovala, dělala atletiku, ale už nedělá. Já je vedl hlavně k tomu, aby je sport formoval, aby získaly životní morálku. To je pro mě úspěch. To, že nehraje hokej, mi vůbec nevadí.

Snímek z roku 2015: Zdeněk Orct a Pavel Francouz
Videodotazník pro Zdeňka Orcta: Strach? Bál jsem se, že mě zmlátí pan Hlinka

Léto už odchází, užil jste si ho? Vím, že máte rád cestování.
Vzhledem k tomu, že už máme děti velké, tak cestujeme s paní. Máme ale psy, takže je problém s jejich hlídáním. Starají se nám o ně právě děti, když jedeme pryč. Přes léto jsme měli čtrnáct dnů volna. Navštívili jsme Rhodos, tam se nám moc líbilo. Mně obzvlášť. Lidi sice strašili covidem, ale bylo to vynikající. A o jednom z volných víkendů jsme využili poukaz, který jsem dostal loni k padesátinám. Jeli jsme do jižních Čech, konkrétně na Hlubokou.

Jak vaši psi snáší, když jste delší dobu pryč?
My si vybrali takové plemeno, které respektuje kohokoliv. Problémy s nimi nejsou, mají nás oba za pána. Když je doma jeden nebo druhý, tak se přizpůsobí. Většinou se ale o ně stará paní, já se jim věnuji hlavně ve dnech volna. To se snažím hodně pomoct tím, že s nimi jdu na procházku.

A co vaše oblíbená jízda na motorce? Na tu asi také teď nemíváte moc času…
Motorku mám, budu ji mít pořád, ale toho času, zvlášť v minulé sezoně, opravdu moc nebylo. Když jsem jel na technickou, tak se mě kamarád ptal, jestli vím, že jsem za poslední čtyři roky ujel jen čtyři stovky kilometrů. Využití motorky je tedy malé, ale zbavovat se jí nechci.

Bublina na mistrovství světa mě deptala

Pojďme k hokeji. Jakou očekáváte sezonu? Bude kompletní bez přerušení?
Doufám! Mně v Litvínově říkají předseda klubu skeptiků, ale doufám, že se sezona dohraje. Přiznám se, že ale mám strach. Když vidím, jak se to ve světě vyvíjí…

Kanadský kapitán Sidney Crosby.
Parádní zpráva. Na olympiádě v Pekingu se představí i hráči ze zámořské NHL

Bavil vás vůbec teď hokej s těmi různými omezeními?
Je to moje povolání, které mě baví. Ale je to jiné. Zúčastnil jsem se mistrovství světa, které bylo bez diváků, kde to bylo o to horší, že jsme byli zavření dva měsíce mimo ostatní lidi. Striktně se po nás vyžadovalo dodržování různých opatření. Hodně mě to deptalo. Pak už jsem měl v hlavě jen to, že chceme medaili, nic jiného jsem nevnímal. Nepřivezli jsme ji, zklamali jsme. Ta medaile byla možnost, jak napravit špatnou sezonu. Nepovedlo se a já měl špatný pocit.

I teď bude očekávání velké, zvlášť když se blíží olympiáda. Už máte v hlavě výběr brankářů na tak významnou akci? Bude to těžká volba?
Pokud mi to ti brankáři, které mám v hlavě, odkývají, a pokud budou zdraví, tak se mi výběr zúží a těžké rozhodování to nebude. Můžou ještě výkonnostně vyskočit i mladí gólmani, ale moc prostoru na zkoušení a spekulace není, ten výběr je jasný.

Pavel Patera představuje retro dres na speciální zápas Kladno - České Budějovice. Vydražen byl za 16 300 korun.
Oslavenec Pavel Patera vzpomíná: Jako kluk jsem byl strašné tintítko

 

Čeští brankáři během léta hodně měnili kluby. Může je nové působiště nakopnout, nebo jim naopak nemusí sednout?
Může být obojí, to říkáte dobře. Zažil jsem to na vlastní kůži. Podívejte se třeba na Hráška (Dominik Hrachovina – pozn. autora), který ve Finsku zářil, ale Švýcarsko mu nesedlo.

Gólmani-krabice už neletí, trend se mění

V uvozovkách váš Pavel Francouz zůstal v Coloradu. Je ale po operacích. Jaká bude jeho pozice? Bude se od něj hned očekávat hodně, nebo mu dají čas, aby se dostal do formy?
Budou po něm hned chtít výkony. Co jsem se s ním bavil, tak se po těch zákrocích cítí velmi dobře. Ta sezona byla specifická, až tolik mu toho neuteklo. A myslím, že mu končí smlouva, takže má opravdu velkou motivaci. Já pevně věřím, že se mu sezona podaří. Je to jeden z těch brankářů, kteří by se měli olympiády zúčastnit.

Trendem je rozprostřít zátěž, v NHL žádný brankář neodchytá sám celou sezonu. Jste zastáncem této strategie?
Jsem! U hlavních trenérů jsem se vždy setkal s tím, že byli fanoušci gólmanů. To znamená, že když brankář chytá dobře, tak ho pořád nechávají v brance. Já jsem pro, aby byla pravidelnost, aby se vytížení brankářů naplánovalo. Poznám, jestli má chuť a šťávu. Nejde, aby chytal dvacet zápasů v řadě, to se akorát strhá. Může se stát, že ho přetížíte, vypadne z formy, přijde zranění… A co pak ten druhý, když nechytá?

Jiří Gula zkoušel "Forsberga", ale Corey Hirsch byl připraven
Na vlastní kůži brankářem: Jak jsem chytal s Vervou

Jaké jsou teď v chytání trendy? Před lety bylo cool, když měl brankář dva metry a vykrýval prostor, prostě když zabral co nejvíc místa. Změnilo se to?
Styl, o kterém mluvíte, říká se mu švédský, mizí. Jsou to obří gólmani s menším pohybem. Pro mě je ideál vysoký, pohyblivý gólman, ale těch je málo. Například Vasilevskij. Vracejí se gólmani, kteří víc chytají, než blokují. Protože dnes má každý hráč parádní střelu, umí to trefit. Gólmani – krabice tedy už neletí. Je to vidět na Francouzovi nebo Mrázkovi. Ten trend je i v extralize.