Devětadvacetiletý Kanaďan Brendan Leipsic odešel do ruské KHL v roce 2020. První sezonu strávil v CSKA Moskva, další dvě v Magnitogorsku. Nyní nosí dres armádního klubu z Petrohradu, kde působí český hokejový útočník ruského původu Dmitrij Jaškin.

Július Hudáček v dresu Kladna.
Konec po pouhých dvou dnech. Rytíři ukončili spolupráci s Hudáčkem

Loni v červenci Leipsic napsal žádost o ruské občanství prezidentovi Vladimiru Putinovi a po půl roce se Kanaďan dočkal nového pasu. Proces naturalizace je hotový. Aby ne, vždyť západní sportovec s ruským pasem je další Putinovou municí při drancování Ukrajiny.

Mimochodem, Leipsic je dalším z řady zahraničních hokejistů, kteří si od vypuknutí války změnili občanství. Už v létě se americký obránce Dynama Moskva Brennan Menell stal Rusem a v průběhu letošní sezony dostal ruský pas i kanadský bek Chabarovsku Cameron Lee. I bývalý mládežnický reprezentant Ostap Safin vzdal se českého občanství a požádal o ruské. Putin teď udělil ruské občanství i americkému boxerovi Kevinu Johnsonovi.

„Pro Rusko je to velmi dobrý trend. Vzhledem k politické situaci je pro nás výhodné, když cizinci ze Spojených států a Kanady dostávají ruský pas z vlastní vůle,“ pronesla sovětská hokejová legenda Vjačeslav Fetisov, dnes poslanec ruského Federálního shromáždění.

Z Washingtonu ho vyrazili

Leipsic usiloval o ruskou národnost delší dobu. „Dlouho se chtěl stát občanem naší země, hodně se o to snažil a nyní se sen stal skutečností,“ jásal hrdě na svém kanálu Telegram Roman Rotenberg, ruský oligarcha a hlavní trenér Petrohradu. „Nyní žije celá Brendanova rodina v Petrohradu, spojuje svou budoucnost s Ruskem a možná pomůže našemu týmu dosáhnout významných vítězství.“

První gól Brendana Leipsica v KHL:

Zdroj: Youtube

Leipsic, který se vzhlíží v Alexandru Ovečkinovi (spojenci Putina), je kontroverzní postavou kanadského hokeje. Útočník se 187 starty ve slavné NHL prchnul ze zámoří poté, co se před čtyřmi lety dostaly na veřejnost jeho soukromé zprávy, ve kterých Kanaďan sprostě pozurážel partnerky spoluhráčů i své soupeře.

Tyčkařka Jelena Isinbajevová s ruským prezidentem Vladimirem Putinem
Zrádkyně Isinbajevová. Vrať peníze, auta a byt, vyzývají Rusové padlou hvězdu

„Malá děvka…, tlustoprdka,“ nazval například Leipsic ženu bývalého parťáka Tannera Pearsona z Vancouveru. Dokonce si vzal na paškál i hvězdného Connora McDavida.

Z Washingtonu ho vyhodili, a tak zamířil do KHL. Získáním ruského pasu dal Leipsic najevo, že o návrat do NHL už ani nestojí.