Muž s osmaosmdesátkou na zádech bojuje o nejlepšího nováčka sezony. „Strašně mu to přeji. Trošku se trápil, byl pod tlakem novinářů a i fanoušků,“ líčil trenér Caroliny Rod Brind´Amour. „To, jak se mu daří, je pro něj odměna za tvrdou práci i úsilí,“ doplnil.

V minulém ročníku zasáhl Nečas jen do sedmi zápasů v NHL, sezonu následně dohrál v AHL. „Chtěl jsem ji odehrát celou v NHL,“ netajil se dvacetiletý útočník, jenž ale nemusel příliš smutnit. „Na farmě to byl obrovský skok. Postupně jsem si zvykl a nakonec jsme vyhráli Calderův pohár, což byl skvělý počin,“ liboval si.

Pavel Zacha (37) oslavuje s Taylorem Hallem gól v duelu s Arizonou.
V NHL hrává i vedle hvězdného Halla. Zachovi Ďáblové ale patří k nejhorším

Pro tuto sezonu měl Nečas jasný cíl: „Na farmu už jednoznačně nechci,“ hlásil v létě.

Martin Nečas v této sezoně
- Odehrané zápasy: 27
- Body: 16
- Góly: 6
- Asistence: 10
- Hodnocení +/-: – 2
- Trestné minuty: 4
- Střely: 38
- Průměrný čas: 13:48 minut
- Celkový čas: 372:23 minu
- Čas v přesilovce: 47:34 minut
- Hity: 26
- Zblokované střely: 9

Nic jiného si nepřipouštěl. Hlavu si nastavil jen na NHL. „Přiznám se, že jsem čekal, že Martin dostane větší prostor v Carolině už v minulém ročníku,“ poznamenal expert na zámořský hokej Štěpán Sokol.

Podle něj Nečasovi sezona v AHL prospěla. „Jednoznačně. V tomhle to bylo diametrálně rozdílné oproti české extralize a zase mě to posunulo o velký kus dál. Postupně jsem si zvykl na zámořský hokej. Tímto mi farma prokázala skvělou službu,“ podotkl Nečas.

A v tomto ročníku ukazuje svůj nesporný talent v NHL. Potřeboval pouze trochu dozrát. V sestavě Caroliny si našel stálé místo na pravém křídle třetí formace. Prostor navíc dostává i ve druhém přesilovkovém komandu.

Skvělá muzika za málo peněz

Průměrně na ledové ploše stráví 13:48 minut v jednom zápase, což není moc, ale ani málo. Při této porci se Nečasových šestnáct bodů jeví jako skvělá muzika za málo peněz. „Martinova hra se zlepšila, zesílil a počíná si mnohem sebevědoměji než minulý rok. Všichni víme, jak je talentovaný. Líbí se mi, že se za žádné situace nebojí. Chce hrát, navíc do všeho vletí po hlavě,“ uvedl Brind´Amour.

Nečas se na začátku prosince sice zranil, ale v týdnu už byl zpátky v zápasovém kolotoči. Odehrál sedmadvacátý duel v tomto ročníku. V bodování nováčků mu patří páté místo a bojuje tak o Calderovu trofej pro nejlepšího nováčka.

Miroslav Forman
Puk za čtyřstovku dám babičce, říká sparťanský jubilant Miroslav Forman

Mezi největší favority sice nepatří, ale to se ještě může změnit. Mezi žhavé kandidáty se zatím řadí ofenzivní kanadský zadák Colorada Cale Makar a švédský útočník Buffala Victor Olofsson.