Řadu let byla (a stále je) českou rychlobruslařskou jistotou na velkých mezinárodních akcích Martina Sáblíková. Postupem času ale o sobě dávala stále více vědět i její reprezentační kolegyně Karolína Erbanová.

Po dvou bronzech z mistrovství světa a titulu mistryně Evropy vygradovala její forma na olympiádě v jihokorejském Pchjongčchangu, odkud si přivezla bronzovou medaili z pětisetmetrové trati.

V létě téhož roku v pouhých pětadvaceti letech však překvapivě ukončila svou rychlobruslařskou kariéru.

Karolína Erbanová s bronzem
Rychlobruslařka Erbanová končí kariéru. Na vině jsou "podpásovky" trenéra Nováka

U sportu ale zůstala, chvíli koketovala s cyklistikou, pak se v Jičíně začala věnovat florbalu. Na klubové soupisce ji na svazových webových stránkách najdeme doposud, ovšem nakonec se Erbanová vrátila na led.

Zprvu jako pomocná ruka k malým talentům ve Vrchlabí, ale netrvalo dlouho a sama znovu nazula brusle. A už to dotáhla až do širšího kádru ženské hokejové reprezentace.


Že to s hokejem myslí vážně a že se v něm prosazuje, dokládá nejnověji i smlouva, kterou získala ve švédském klubu Almtuna IS. „Je nesmírně silná fyzicky a je také dobrá bruslařka. Dodá týmu spoustu energie,“ poukazuje trenér Alexandr Semjonovs na přednosti české hráčky.

„Jsem nadšená, že jsem součástí týmu,“ přiznala Erbanová v rozhovoru pro web švédského celku. „Mluvili jsme spolu s trenérem a manažerem a věříme, že to může být dobré pro obě strany,“ panuje s angažmá osmadvacetileté hokejistky spokojenost.

V rozhovoru pochopitelně přišla řeč i na rychlobruslení. „Jsem bývalá profesionální rychlobruslařka, takže síla v dolní části těla je určitě velká výhoda,“ poukázala na svou sportovní minulost v odpovědi na otázku, v čem je její síla na ledě. „Výhodou je také rychlé bruslení a rychlé starty,“ doplnila.

Barbora Seemanová
Rozhodovala hlavou i srdcem. Šampionka Seemanová na zámořskou univerzitu nejde

Ovšem i ona si na některé hokejové věci musí teprve zvykat. „Rychlá změna směru je pro mě o něco těžší,“ přiznala.

Z její odpovědi na otázku, jak by sama sebe popsala, je ale vidět, že se jen tak dobrovolně nevzdá. „Mohla bych se popsat jako přátelský člověk s otevřenou myslí. který je velmi zaměřený na cíl a někdy dokáže být také trochu tvrdohlavý. Mám ráda sport, který je velkou součástí mého života,“ řekla.