Plzeňský soud ho spolu s bývalým hokejistou Tomášem Andrlíkem (hrál i za HC Slavie Praha) a dalšími dvěma muži ve čtvrtek potrestal za to, že vymlátili jednu z plzeňských restaurací poté, co byli napomenuti kvůli vykřikování nacistických hesel.

Incident se odehrál již 4. dubna 2018, kdy kolem půlnoci přišli do jednoho z vyhlášených z plzeňských podniků Patrik Marcel (26), jeho otec Jaroslav (67), Tomáš Andrlík (25) a Jakub Hlaváč (26). Podle obžaloby trojice mladíků opakovaně vykřikovala „Jude Slavie“ a „osmdesát osm“, číslo spjaté s nacismem. „Osmdesát osm je konspirační označení písmen HH, neboť písmeno H je osmým písmenem abecedy. HH znamená Heil Hitler,“ uvedl v obžalobě státní zástupce.

Plzeň, hospody, obchody, kadeřnictví, rozvolňování...
Rozvolnění je tady. Lidé vzali obchody útokem

Když je jeden z hostů napomenul a vyzval partu k opuštění podniku, dal mu podle obžaloby Marcel starší dvě facky. Pak na dotyčného zaútočil Marcel ml., který ho bil pěstmi. Poté už se měli zapojit i Andrlík a Hlaváč – napadeni byli podle obžaloby další dva hosté. Parta nato restauraci opustila, ale po minutě se Marcel ml., Hlaváč a Andrlík vrátili zpět a opět rozdávali kopance a rány pěstmi. Nejhůře dopadl mladík, který je jako první vyzval, ať odejdou. Utrpěl více zranění, mimo jiné měl zlomeninu v oblasti levé čelní dutiny a stropu levé očnice. Musel být hospitalizován v nemocnici a nejsou vyloučeny trvalé následky.

S podmínkou

Všichni čtyři obžalovaní vyvázli s podmínkou. Marcel st. dostal šest měsíců podmíněně odložených na zkušební dobu jednoho roku, Andrlík rok na dva roky, Hlaváč 18 měsíců na dva roky a nejtvrdší trest si odnesl Marcel ml., jenž podle soudce napadl tři osoby, z nichž dvě zranil. Hrozilo mu až deset let vězení. Dostal tříletý trest, podmíněně odložený na tři roky. Poškozenému musí navíc zaplatit bezmála 300 tisíc korun.

„Jaroslav Marcel, Andrlík a Hlaváč se necítili vinnými, Patrik Marcel se částečně doznal. Jednání čtyř obžalovaných bylo prokázáno, vyslechli jsme řadu svědků. Postupně došlo k jedenácti fyzickým napadením,“ zbilancoval případ předseda soudního senátu Luboš Patzenhauer.

Rozsudek není pravomocný. Všichni si ponechali lhůty na odvolání, Hlaváč se odvolal přímo v soudní síni.