Vyvolává ve vás Nagano emoce i po patnácti letech?

Jsou to krásné vzpomínky, které jsou hezčí a hezčí. Je to už patnáct let, ale když se někde sejdu s kamarády, tak se o tom chtějí pořád bavit. V lidech to i po tolika letech zůstalo. Pořád mi při tom po těle naskakuje husí kůže. Vzpomínky jsou to vážně hluboké.

Vybavíte si scénku, na kterou nikdy nezapomenete?

Z Evropy jsme do Tokia cestovali linkou s Japonci. Jeden za mnou přišel a zeptal se, co jsme zač a kam to letíme. Anglicky jsem mu vysvětlil, že jsme tým Česka a letíme na olympiádu. On na mě koukal, zalovil v kapse a vrazil mi do ruky padesát dolarů (rozesměje se). Vracel jsem mu je, ale on o tom nechtěl ani slyšet.

Co vám ještě nikdy nezmizí z paměti?

Poprvé jsem se setkal s hráči jako Jarda Jágr, Dominik Hašek a Petr Svoboda. Pro mě to je do teď obrovský zážitek.

Před čtvrtfinále vás na křídle Paterovy řady nahradil váš velký kamarád Milan Hejduk. Jak jste to brali?

Známe se odmalička. V Naganu jsme spolu bydleli na pokoji. Turnaj jsem začal já, dokonce jsem coby pravák chodil k Jágrovi na přesilovku. Ale střelecky se mi nedařilo. Hlína se pak rozhodl, že nás vymění. S Milanem jsme to brali s humorem.

Uvědomujete si, že jste součástí legendy? Příběhu o českých hokejistech, kteří se sjeli v Japonsku a vyhráli největší turnaj, který se kdy v historii hrál…

Získali jsme tři tituly mistra světa po sobě, ale Nagano se vymyká všemu. My absolutně netušili, co se doma děje. Jen jsme viděli pár fotek, jinak nic. A když jsme přijeli na Staroměstské náměstí a viděli tu obrovskou masu lidí… (odmlčí se) Já o tom mluvím a po zádech mi běhá mráz. Bylo to neskutečný.

Dominika Haška oslavovali i po příletu do Buffala.V ulici, kde bydlel, mu přichystali oslavu. Jak vás vítali studení Finové?

První zápas po Naganu jsme hráli s IFK v Turku. Mezi oběma kluby panuje obrovská rivalita a mě tam doslova nenáviděli. Přesto jsem před zápasem dostal obrovskou kytici a celá hala mi k mému zděšení tleskala. Vzhledem k všudypřítomné nenávisti to bylo něco neskutečného.

Prý máte Haškovu finálovou hokejku?

On si taky všechno pamatuje. (směje se) Je pravda, že jsem si mu o ni v Naganu řekl. Měl jsem ji pro jednoho Fina z Helsinek.

VÍCE VZPOMÍNEK NA OLYMPIJSKÝ TURNAJ V NAGANU NALEZNETE ZDE