Vedoucí celky zámořské soutěže a týmy bojující o play-off se tak snaží na poslední chvíli získat tajný trumf, který by jim pomohl v cestě za nejslavnější trofejí, neúspěšní zase handlují brzké výběry v příštích ročnících draftu a naděje do budoucna.

A změny se už dotkly také Čechů. Brankář Detroitu Petr Mrázek byl vyměněn do Philadelphie, obránce Michal Kempný zase putuje do Washingtonu.

Česká kolonie

Když se přitom Mrázkovi konečně podařilo usadit v prvním týmu Red Wings, mnoho lidí v něm vidělo nástupce Dominika Haška a očekávalo, že v severoamerickém městě stráví celou kariéru.

Po nadějném začátku ale začala výkonnost českého strážce branky stagnovat a postupně ho z brankoviště znovu vytlačil jeho konkurent Jimmy Howard.

Vedení proto nechránilo Mrázka už v letošním rozšiřovacím draftu, protože na něj ale Las Vegas při výběru neukázalo, přišel čas na odchod až nyní.

Detroit za něj získá právo výběru ve čtvrtém kole draftu 2018 a ve třetím kole draftu 2019, Philadelphia zase vyřešila tíživou situaci v brankovišti, kdy se zranila nejen brankářská jednička Brian Elliott a po duelu s New York Rangers také Michal Neuvirth.

"Jsme potěšeni, že Petr posílí náš tým. Je to zkušený brankář, v NHL už je vyzkoušený. V situaci, ve které se díky zranění dvou našich gólmanů nacházíme, potřebujeme do brankoviště zkušenost," vítal novou posilu generální manažer Flyers Ron Hextall.

Česká „oběť“ obchodních dohod tak rozšíří jednu z největších českých kolonií v NHL, kromě Neuvirtha nastupuje za Letce také útočník Jakub Voráček a obránce Radek Gudas.

„Těším se na novou životní výzvu. Chci poděkovat všem fanouškům a celému Detroitu, byli jste pro mě oporou,“ loučil se ostravský rodák se starým působištěm.

Kempný si polepšil

Michala Kempného prodalo Chicago laciněji, od Washingtonu získal pouze výběr ve třetím kole letošního draftu. V jeho dresu letos český bek bojoval na hraně základní sestavy, z devětapadesáti utkání jich odehrál jednatřicet a připsal si sedm kanadských bodů.

Z výměny však může těžit – zatímco nejúspěšnějšímu týmu NHL posledních let se od začátku hrubě nedařilo, Washington se nachází na druhém místě Metropolitní divize a vyřazovací boje mu prakticky jistě neuniknou. Pomoci by mohl už v úterním utkání proti Tampě Bay.

„Kempný je dobrý bruslař. Přinese sebou i zkušenosti a myslíme, že naší defenzivě pomůže," slibuje si od příchodu českého zadáka trenér Washingtonu Barry Trotz.