Nejproduktivnější útočník základní části extraligy odchází do týmu čerstvého ruského mistra. S vedením klubu Salavat Julajev Ufa podepsal Leoš Čermák dvouletou smlouvu. Liberec tak bude v příští sezoně bojovat o premiérový titul bez největší hvězdy.

Měl jste několik nabídek. Co rozhodlo o tom, že si vybral právě Ufu?

Doporučil mi to můj agent. Je to pro mě šance zahrát si v předním evropském klubu.

Věděl jste o zájmu z Ruska?

Zástupci Ufy mě sledovali už delší dobu. Jejich jednání bylo seriózní. Já jsem na to ovšem moc nemyslel, až do konce našeho působení v play off české ligy jsem se soustředil výhradně na Liberec. Zvažoval jsem i možnost, že zůstanu v Česku, ale přece jen jsem si chtěl ještě jednou zahrát v zahraničí. Proto jsem se rozhodl takhle.

Probíral jste již s vaším nedávným spoluhráčem Hniličkou, který v Ufě většinu letošní sezony působil, jak to v tamním klubu i ve městě vypadá?

Zatím na to nebyl čas, s Milanem jsme se viděli jen pár minut v pondělí večer. Ale určitě to s ním proberu.

Přesto nejdete úplně do neznáma, před pěti lety jste hrál ruskou superligu za Novosibirsk. Jak jste tehdy vnímal Ufu jako soupeře?

Ufa byla vždycky nepříjemným protivníkem, měli tam šikovné hráče. Ale že se dostanou tak vysoko, to jsem opravdu nepředpokládal. Ohromně se tam prý zvedly podmínky, zázemí je podle mých informací na naprosto špičkové úrovni. Těším se tam.

A jak vnímáte svou šanci dostat se teď s reprezentačním mužstvem na mistrovství světa do Kanady?

Tak tohle nechávám otevřené, je to věc trenérů. Já jsem hrozně rád už za to, že s tímhle nároďákem můžu být, že si zahraju turnaj v Liberci se špičkovými evropskými týmy a že mi to určitě prospěje, co se týče mezinárodních zkušeností.