Dopingovou kontrolou neprošli útočníci Kevin Klíma, Martin Štohanzl a kanadský obránce Graeme McCormack, těm hradecký klub do vyřešení případu pozastavuje platnost profesionálních hráčských smluv.

„Mountfield HK se zcela jednoznačně distancuje od podobných aktivit hráčů a užívání jakýchkoliv doplňků stravy s obsahem zakázané látky, byť šlo o nevědomé a neúmyslné porušení pravidel. Klub se proti takovému chování vymezuje, zároveň se na tomto prohřešku nijak vědomě ani nevědomě nepodílel,“ stojí v prohlášení klubu.

Josef Marha, bývalý vynikající hokejista. Kariéru končil v Hradci
Doping v Hradci? Nálepku už nesundáte, musí přijmout trest a jít dál, říká Marha

Kromě pozastavení profesionálních smluv byli všichni tři hokejisté do vyřešení případu vyřazeni z A-týmu. K testování hráčů došlo během semifinálové série s Vítkovicemi. Klíma byl přitom nejlepším střelcem Mountfieldu během play off.

Podle dostupných informací se mělo jednat o doplněk stravy, na jehož obalu zakázaná látka chyběla. „V rámci klubu, a to zejména A-mužstva, byli hráči pravidelně preventivně upozorňováni na nutnost důkladného prověření všech doplňků stravy v souvislosti se zakázanými látkami. Hráčská smlouva ukládá hráčům povinnost složení veškerých léků a doplňků stravy před jejich užíváním konzultovat s klubovým lékařem, což se pravidelně děje, v tomto případě se to však, z neznámého důvodu, nestalo. Došlo tak k individuálnímu porušení tohoto pravidla zmíněnými hráči,“ pokračuje tisková zpráva klubu.

Hokejista Pardubic Jan Mandát se v lednu vrátí do pardubického dresu. Od Petra Dědka dostane druhou šanci.
Kokain mu málem ukončil kariéru. Nyní dostane Mandát od Pardubic druhou šanci

Že se jednalo o látky patřící mezi stimulanty, a ne o drogy, potvrdil i ředitel Antidopingového výboru Martin Čížek. „Jde o látky, které jsou zakázané v soutěži, takže to bylo porušení antidopingových pravidel při soutěži,“ uvedl Čížek pro web České televize. Trojici hráčů nyní běží lhůta na vyjádření. Nejvyšší sazbou může být zákaz činnosti na čtyři roky. „Podle různých okolností to jde zkrátit až na dva roky,“ dodal Čížek.

Extraliga se zaměří na osvětu

Případ bude nyní řešit i vedení extraligy. Ředitel soutěže Martin Loukota ČTK řekl, že bude postupovat podle platných řádů. „Jako organizátor soutěže máme přistoupit k přiměřené sankci. Utkání ale vyhrály Vítkovice 2:1, takže i kdybychom ho zkontumovaly, vítěz se nemění,“ uvedl Loukota.

Asociace profesionálních klubů (APK LH) a vedení soutěže se podle Loukoty víc vyjádří ke kauze až po získání bližších odborných informací a vyhodnocení případu. Nad rámec dnešního prohlášení nechtějí situaci více komentovat ani zástupci Hradce Králové.

Slovenský tenista Andrej Martin
Napil se z cizí láhve a má utrum. Slovenský tenista si odpyká kuriózní trest

„Je ale podle mě na místě iniciovat setkání s předsedou Antidopingového výboru ČR na půdě valné hromady APK LH a pokusit se následně zvýšit informovanost v této oblasti v klubech mezi extraligovými hráči,“ konstatoval Loukota v prohlášení. Na osvětu se chtějí v klubu intenzivně zaměřit i Východočeši.