„Ale nebudu říkat, že jsem nemohl hrát líp," řekl po připojení k české reprezentaci s tím, že se svou herní rolí v hvězdném týmu Petrohradu nebyl právě spokojený. O to víc se těší na mistrovství světa, které pro něj – rodilého Pražáka – bude opravdu domácí se vším všudy.

Jaké máte pocity před domácím šampionátem?
Samozřejmě se těším. Jsem moc rád, že jsem po delší době doma v Praze. Potěšilo mě, jak naše sezona dopadla a teď už se soustředím jen na mistrovství světa.

Byly oslavy titulu v Petrohradu hodně bouřlivé?
Bylo to moc hezký. Musím říct, že Petrohrad má jedny z nejlepších fanoušků, co jsem kdy viděl, opravdu tím hokejem žili. Člověka pak vždycky potěší, že jim takhle udělal radost. Já sám jsem tam ale po finále nebyl ani tři dny. Hezký, ale jsem rád, že jsem doma (úsměv).

Co čekáte od českých fanoušků na MS?
Určitě to bude veliký… Celý rok se na to celá země připravuje, na druhou stranu já jsem se vrátil teprve nedávno a neměl jsem čas o těchhle věcech nějak víc přemýšlet.

Jak vzpomínáte na MS v Praze v roce 2004?
Vzpomínám na to dobře, celá Praha tehdy žila hokejem. Měli jsme tehdy výborný mančaft, i když to neskončilo medailí. Na pár zápasech jsem se byl podívat, i když už si moc nepamatuju, které to byly. Na čtvrtfinále jsem ale nebyl.

Byl jste zapálený fanoušek?
Mně bylo kolem dvaceti let, takže už jsem se na to díval spíš z pohledu hráče. Ale samozřejmě jsem fandil.

Bude těžké vyrovnat se s tlakem, s rolí domácího týmu?
Těžko říct. Těžké to samozřejmě bude, ale hlavní je hrát v klidu, aby nedocházelo k nějakým zbytečným chybám. Ale když je v hale spousta tisíc lidí, kteří fandí, tak je to vždycky dobře. To bude plus.

Co jste říkal na to, že Slavia, ve které jste vyrůstal, spadla z extraligy?
To je horší. Já se k tomu nemůžu nějak moc vyjadřovat, protože jsem ty zápasy neviděl, vím jen to, co si člověk přečte v novinách. Sezona se jim nepovedla, je to škoda. I tak si myslím, že v baráži to mohli uhrát, ale těžko říct. Není na mě, abych říkal, co bylo špatně. Hlavně aby se Slavia dostala co nejdřív zase do extraligy.

Jaká byla uplynulá sezona pro vás osobně z hlediska herní vytíženosti a statistik?
Nebyl jsem spokojený, to nemá smysl si něco nalhávat. Petrohrad je specifická organizace, je tam spousta hodně dobrých hráčů. Svědčí o tom i to, že vlastně dvě lajny jsou teď v ruském nároďáku. Člověk pak holt musí vzít i jinou roli a hrát tak, aby pomohl mužstvu.

Bude tam pokračovat i v další sezoně?
(odmlčí se) Mám tam smlouvu. Víc k tomu nechci dodávat.