Hokejisty obou týmů potkala hned na úvod nepříjemnost. Předpokládaný start utkání se posunul o více než dvacet minut kvůli protažení slavnostního ceremoniálu věnovaného bývalému reprezentantovi Timo Jutilovi.

„Bylo to trochu nemilé. Pro kluky, kteří mají problémy s bruslemi, byla prodleva nejhorší. Start se pořád posouval, ale tak to prostě bylo. Snažili jsme se mít krátká střídání, abychom se dostali do tempa,“ vyprávěl Dominik Kubalík.

Brankář Jakub Kovář kryje střelu Švédska.
Hokejisty čeká další test. Scházejí se na etapy. Říha: Mrzí mě to

Finové dokonce celou dobu proseděli na střídačce. Na jejich vstupu do zápasu to bylo znát. Do gólových šancí se dostávali spíše Češi. Jenže v samotném závěru třetiny se prosadili domácí. Virtanen vlétl do útočného pásma z druhé vlny a poslal puk před branku, kde ho usměrnil do sítě Hakulinen.

Reprezentanti Suomi vstoupili do druhé části zjevně povzbuzeni úvodním gólem. Češi si rázem nevěděli rady a vytahovali puky ze sítě. Před polovinou utkání bylo skóre zásluhou Puustinena a Rajaly už 3:0. „Je znát, když zvýší tempo. Útočí v pěti, beci se nebojí rotovat a na jejich hře je to vidět. My jsme naopak ztráceli puky při přečíslení a soupeř toho využíval,“ všiml si útočník Hynek Zohorna.

Změna nastala v třetí třetině 

V závěrečné třetině působili borci v bílých dresech na ledě jako vyměnění. A postupně umazávali manko. Nejprve se prosadil Michal Bulíř, který oslavil první reprezentační branku. Dvaačtyřicet vteřin po něm následovala trefa Radana Lence a domácí znervózněli. „Když dobře bruslíme a dokážeme držet tempo Finů, tak s nimi můžeme hrát,“ prohlásil obránce Štencel.

Petr Mrázek
Mrázkův restart. V Carolině je spokojený

Necelých devět minut před koncem dokonal vyrovnání Tomáš Kundrátek. „Řekli jsme si, že když dáme gól, pro Finy to bude velká rána, což se opravdu potvrdilo. Jako kdyby pak nevěděli co s námi. Ztratili svoji pohodičku, přišla druhá branky, panika a bylo to,“ líčil brankář Hrubec, který v prodloužení podržel mužstvo několika dobrými zásahy.

V nájezdech zazářil Kubalík

Utkání tak dospělo až do samostatných nájezdů. V nich nejprve trefil Hynek Zohorna tyč, pak se za Finy prosadil Peltola. Nakonec však zazářil Dominik Kubalík, který dvěma góly zvrátil skóre na stranu Čechů.

„Původně měl jít na led Petr Zámorský, ale někdo na mě křikl, ať se vrátím. Tak jsem ho poslechl. Poprvé jsem stříleli, takže u druhého pokusu jsem chtěl zkusit něco jiného a šel do kličky,“ popisoval střelec Kubalík, jak Čechům na úvod turnaje vystřelil cenné body.

Miloš Říha
Skládač Říha. České hokejisty čeká moskevský Channel One Cup