Češi neuspěli na Karjale ani na třetí pokus, v Helsinkách prohráli s Ruskem 3:4 po prodloužení.

Český tým oba své předchozí zápasy na finském turnaji prohrál, Rusové se naopak snažili navázat na dvě vítězství.

V úvodu duelu se čekal nápor výtečných ruských bruslařů, jako první však udeřili Češi. A to hned dvakrát. O vedení se postarala výhradně dvojice Brendl – Bulis.

Nejprve se kanonýr Pavel Brendl proměnil v nahrávače a v pádu přihrál vlevo volnému Janu Bulisovi, který neměl problém s otevřením skóre.

Podruhé lovil Košečkin puk ze své sítě v 9. minutě. To si oba hráči role vyměnili. Bulis přesným pasem vysunul do sóla Brendla a vyhlášený sniper blafákem „vykoupal“ gólmana podruhé.

Rusy však do hry vrátila častá vyloučení růžičkových svěřenců. V první polovině utkání měli o hráče víc na ledě prakticky výhradně Rusové, Češi nad verdikty finských sudích často jen nevěřícně kroutili hlavou.

Rusko hrálo hned šest přesilovek, počínalo si v nich však tragicky. To na dlouho jediná početní výhoda Čechů stála za to. Hned několik střel se však Červenkovi ani Bednářovi do sítě procpat nepodařilo.

Rusové srovnali krok ve druhé části

Ve druhé části tak udeřili Rusové. Svěřenci trenéra Bykova se dostali do velkého tlaku a přetíženou českou defenzivu výtečnými zákroky držel gólman Schwarz. Ani on však ve 26. minutě nestačil na šťastnou dorážku Saprykina.

O osm minut později již bylo vyrovnáno. Parádní ranou do šibenice se po opakované chybě české obrany prosadil Mozjakin. Od té chvíle Rusové dál do Čechů bušili a dočkali se ve 48. minutě.

To Zaripov vyjel v další ruské přesilovce od levého mantinelu a z těžkého úhlu procedil puk skrz jinak výborně chytajícího Schwarze. Ani nepříznivý stav však Růžičkův tým nepoložil.

Hudler, Rolinek a další začali více a více kousat a šance přicházeli. Tu nejvěší spálil sám Hudler v 55. minutě, kdy neproměnil po faulu na Lukeše trestné střílení. Jeho rána pouze škrtla o Košečkinovo rameno.

Vyrovnání se však nakonec přece jen přišlo. Výhodu jednoho muž v poli dostal i český tým, který svou výhodu využil. Byla to první přesilovková radost Čechů na turnaji. Prosadil se čtvrtým zásahem na Karjale Jaroslav Bednář, když zužitkoval Červenkovu přihrávku.

Z vymyšleného faulu mohli paradoxně těžit Češi

Nemuselo dojít ani na prodloužení, protože rozhodčí korunovali svůj nepovedený výkon vymyšleným vyloučením obránce Ondřeje Němce. Český bek šel na trestnou lavici minutu a čtvrt před koncem za podražení.

Právě on ale mohl být nakonec hrdinou dne, když hned po návratu z trestné lavice ujel do brejku, branku však rychlým švihem netrefil. A tak udeřilo na druhé straně.

Češi špatně střídali a fatální zaváhání lavičky stálo hokejisty v červeném zápas. Přesilovku čtyř proti třem využil hned po chvíli ranou z pravého kruhu kapitán sborné Morozov.

Finové spráskali Švédy a skončili druzí

V posledním utkání turnaje pak domácí Finové změřili síly s rivalem ze Švédska. Severské derby ale skončilo naprosto nečekaně.

Místo tuhé bitvy finský výběr jasně opanoval led a soka rozprášil sedmigólovým výpraskem. Výběr „Tre kronor“ se navíc nezmohl ani na jednu branku. Všechny góly dokázali reprezentanti „Suomi“ nastřílet již v prvních dvou třetinách. Řádili především v té druhé, kdy se prosadili hned pětkrát.

Finové tak na domácím turnaji nakonec obsadili se sedmi body druhé místo, Švédové zdolali pouze Čechy a jsou třetí. Z výhry na turnaji se raduje Rusko, Češi skončili poslední. Rusové také vedou průběžné pořadí Euro Hockey Tour.

Česko - Rusko 3:4 PP (2:0, 0:2, 1:1 - 0:1)

Branky:
6. Bulis (Brendl), 9. Brendl (Bulis), 56. Bednář (Červenka, Rachůnek) - 26. Saprykin (Proškin, Sušinskij), 34. Mozjakin (Kalinin), 48. Zaripov (Nikulin), 63. Morozov (Nikulin). Rozhodčí: Laaksonen, Levonen - Orelma, Suominen (všichni Fin.). Vyloučení: 8:5. Využití: 1:1.

Česko: Schwarz - Rachůnek, Melichar, Němec, Blaťák, Kutlák, Krstev, Mojžíš - Kůrka, Hudler, Rolinek - Bednář, Červenka, Hubáček - Kumstát, Vašíček, Lukeš - Brendl, Novotný, Bulis - Kvapil. Trenér: Vladimír Růžička.
Rusko:
Košečkin - I. Nikulin, Kornějev, Galimov, Proškin, Guskov, Višněvskij, Aťjušov, Kalinin - Morozov, Tereščenko, Zaripov - A. Radulov, Zinovjev, Saprykin - Sušinskij, Kurjanov, Mozjakin - Perežogin, Sčastlivyj, Kozlov. Trenér: Vjačeslav Bykov.

Finsko - Švédsko 7:0 (2:0, 5:0, 0:0)

Branky a nahrávky:
6. Immonen (Latvala, Peltonen), 8. Voutilainen (Peltonen, Seikkola), 27. Peltonen (N. Kapanen), 35. Niskala, 37. Pihlström (Puistola, Kontiola), 38. Peltonen (Seikola, N., Kapanen), 40. Immonen (Peltonen, Niskala). Rozhodčí: Fraňo, Šindler (oba ČR). Vyloučení: 9:9. Využití: 4:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 10.901.