„Kluci měli radost, že jim to tam napadalo. Je super, když můžeme pomoct,“ prohlásil Jakub Krejčík o spoluhráčích z defenzivy. Jaký přínos mají zatím čeští obránci?

Radko Gudas

Nahecovaný tvrďák hraje na svém premiérovém šampionátu na jedničku. Umí se zastat spoluhráčů, což bude v další fázi turnaje ještě potřeba. Nerozdává však jen hity, ale umí také obstojně vypálit od modré. Letos v NHL vstřelil šest branek a proti Bělorusku skóroval podobně jako v zámoří – razantní střelou. Jeho rána byla tečovaná a přerazila hokejku běloruského forvarda Alexandra Kulakova. Jak typické pro Gudase - postavte se mu do cesty a přerazí vás.


Ze statistik: 7 střel (nejvíc z českých obránců, 3. místo v celém týmu)

Jakub Krejčík a Matt Duchene
Někdy je to u mě předržené, říká Krejčík a vštěpuje si víc střelby

Radim Šimek

Vytvořil s Gudasem výborný první obranný pár. Navíc vtipkoval, že od Gudase okoukal hity. Proti Bělorusko totiž liberecký obránce ukázkově trefil Andreje Kosticyna, který se těžko zvedal z ledu. K důrazné hře přidal i ofenzivní nadstavbu. Ukázal se jako dobrá varianta pro přesilovku, když proti Bělorusům skóroval přesnou střelou k tyči. „Je to pozitivum když se i obránci zapojí do útoku a nějak se zápas zlomí. Takový je teď hokej. I útočníci brání a obránci zas útočí,“ povídal bek, který má namířeno do NHL.

Ze statistik: přesilovkový gól (využil jedinou ze čtyř přesilovek proti Bělorusku)

Zleva Mark Scheifele z Kanady a Tomáš Kundrátek, brankář Petr Mrázek, Michal Kempný a Michal Řepík z ČR.
MS: Gólová euforie proti Kanadě? Čekalo se necelé čtyři hodiny

Michal Kempný

V obranné činnosti nedělá chyby a navíc vydatně podporuje ofenzivu. Na branku soupeřů vypálil pětkrát, z toho čtyřikrát v duelu s Bělorusy. Gólu se dočkal až šestnáct sekund před koncem utkání. „Každý gól nebo bod co udělají obránci pomohou týmu. Takových typů je nás tady dost, trenéři po nás chtějí podporu útoku. Tlačíme se do střelby,“ řekl šestadvacetiletý zadák Chicaga. Ukázal, že má skvělou střelu, vypálil zápěstím a vymetl horní růžek.

Ze statistik: celkový čas na ledě 39:18 (jednoznačně nejvytíženější český hráč)

Roman Červenka z České republiky přijímá gratulaci ke gólu od spoluhráčů (zleva) Jana Rutty, Tomáše Plekance a Romana Horáka.
Důležitá výhra. Češi smetli Bělorusko

Tomáš Kundrátek

Tradiční parťák Michala Kempného, s kterým odehrál v reprezentaci prakticky celou minulou sezonu. Spolehlivý obránce, který však zatím tolik nepodporuje útok jako jeho kolegové. Už se také mohl prosadit, jenže kanadský brankář Calvin Pickard mu chytl velkou příležitost do lapačky.

Ze statistik: průměrný čas na střídání 37 sekund (méně má jen Šimek)

Jakub Jeřábek

Je vidět, že se ještě trochu hlídá a také rozehrává po zranění ramene. Klid mu dodává fakt, že už má podepsaný kontrakt s Montrealem Canadiens. Pokud mu zdraví dovolí, určitě se ještě tahoun národního týmu v Euro Hockey Tour na šampionátu rozjede k výraznějším výkonům. Zatím má jednu přihrávku a jedno nastřelené břevno.

Ze statistik: plus/minus -1 (jako jediný z českých beků má zatím záporný bod v účasti na ledě)

Jakub Krejčík

Parťák Jakuba Jeřábka ze třetí obrany. Zatím je jeho hra tak trochu „na jistotu“. Jen u první trefy Kanaďanů udělal chybu. Vyčítá si zaváhání v souboji s Markem Scheifelem. V extraligovém play-off byl nejproduktivnější hráč mistrovské Komety. Teď chce směrem dopředu ještě přidat. „Měl bych zapracovat na střelbě. Někdy je to moc předržené, takže to chce možná větší jednoduchost,“ uvědomoval si Krejčík.

Ze statistik: 3 střely (nejméně z českých obránců společně s Jeřábkem)

Zdroj: Youtube

Jan Rutta

Na ledě je chomutovský obránce vidět a říká si svými výkony i o větší pozornost zahraničních klubů. Ač je psaný jako sedmý bek, do hry se zapojuje často, hrává dokonce i přesilovky a prostřídává tři obranná dua. Celkový čas na ledě má dokonce lehce větší než Jakub Krejčík. Rutta má však zatím smůlu, trefil dvě tyčky a je bez kanadského bodu.

Ze statistik: dvě na střelené tyčky