Hokejové mistrovství světa v roce 2015 uspořádá Česká republika. O přidělení šampionátu do Prahy a Ostravy dnes rozhodl kongres Mezinárodní hokejové federace v Kolíně nad Rýnem. Jediným protikandidátem Česka byla Ukrajina, která prohrála poměrem hlasů 22:84.

"Zdaleka to nebylo tak jednoznačné. Ještě minulý týden probíhala dost zásadní jednání. Je to tady všechno o velké diplomacii a jsem rád, že to tak dopadlo. Je to pro český hokej strašně významné ze všech hledisek. Považuju to za stejné vítězství, jako dokázali včera kluci na ledě," řekl českým novinářům bezprostředně po volbě v kolínském hotelu Maritim prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král a připomněl čtvrteční čtvrtfinálovou výhru nad Finskem na MS v Německu.

Naposledy se v Česku šampionát konal v roce 2004, kdy se rovněž hrálo v Praze a v Ostravě. Tehdy svaz vydělal pro český hokej oficiálně 67 milionů korun, přestože domácí mužstvo vypadlo už ve čtvrtfinále s Američany. Hlavní zisk měli pořadatelé z prodeje vstupenek, za které utržili kolem 380 milionů korun. O zápasy v Praze i v Ostravě byl enormní zájem, 552.097 diváků je stále rekordem mistrovství světa. Letošní turnaj v Německu však může tento součet překonat.

Pomohla i moderní O2 arena

Právě dobré zkušenosti z pořadatelstvím v Česku a moderní haly v Praze a Ostravě mohly vedle řady diplomatických jednání hrát roli při nynější volbě. Navíc Ukrajina v současné době nepatří do elitní kategorie mistrovství světa, ale hraje v divizi I. "To určitě hraje roli. A také fakt, že O2 arena stojí a měli jsme pěkný prezentační materiál. To každého chytí za srdce, asi každý by rád v té hale někdy byl," prohlásil generální sekretář svazu Martin Urban. Kyjev naopak moderní haly zatím nemá.

Češi před třemi roky neuspěli při výběru pořadatelství pro rok 2013. Na následující rok 2014 svůj zájem především kvůli olympijským hrám v Soči s předstihem stáhli. I to prý byly promyšlené diplomatické kroky ke konečnému vítězství pro rok, který chce kandidát silné hokejové země opravdu získat.

"Ta příprava není ani týdny, ani měsíce, je to delší doba. Funguje takové fair play pravidlo, že silné země si vzájemně pomáhají. Vždycky, když je nějaká silná země na řadě, tak jí ostatní pomůžou. Na jednu stranu to funguje, na druhou stranu to nestačí, protože většinu hlasů mají malé země, takže s těmi je potřeba pracovat více," doplnil Urban.

Podle generálního sekretáře svazu nemuseli čeští zástupci při čtvrteční prezentaci nikoho z kongresu přesvědčovat, že jsou hokejovou zemí. "Naše prezentace byla spíše zaměřená na to, že se chceme nejen Evropě, ale všem osmašedesáti zemím, které hrají hokej, ukázat, jací budeme hostitelé. To, že umíme hokej a zorganizovat mistrovství světa, dvakrát nikoho přesvědčovat nemusíme," doplnil Urban. Praha je navíc městem, které v historii šampionátů hostilo dosud nejvíc utkání ze všech (284), to první už v roce 1933.

Na rozdíl od předchozího českého pořadatelství tentokrát nehrozí problémy. V roce 2000 získala Česká republika šampionát na rok 2003 s podmínkou výstavby nové haly. Po řadě problémů nakonec došlo k prohození dějiště s Finskem a šampionát se v tuzemsku konal až v roce 2004, aby se stihla dostavět tehdejší Sazka Arena (nynější O2 arena).

Šampionát by měl začít 1. května

Celkové náklady na výstavbu haly v Praze-Libni se podle odhadů mohou vyšplhat až na 15 miliard korun a jejich vinou dnes sportu scházejí peníze. Sazka bude halu splácet až do roku 2021. Při kandidatuře na MS je ale podle Krále O2 arena klíčová. "Je třeba říci, že bez tolik diskutované a propírané O2 areny bychom neměli žádnou šanci," podotkl Král.

Šampionát v Praze a Ostravě by se měl hrát v roce 2015 od 1. do 17. května. "Termín je předběžný, ale je rozumné ho dodržet. Schválně jsme to tak plánovali, protože je tam ohromná výhoda; prvního a osmého května jsou v pátek svátky. Včetně tří víkendů je to osm volný dnů, kdy lidi nebudou pracovat, a to je velice důležité pro ekonomiku mistrovství světa," vysvětlil Urban. "Můžeme tomu přizpůsobit strategii rozpisu, balíčky lístků pro rodiny a přitáhnout více lidí nejen z okolí Prahy a Ostravy, ale i z větší vzdálenosti."

Už dříve Urban prozradil, že předběžně rozpočet při kandidatuře počítá s plánovanou návštěvou 380 tisíc diváků, obratem 26 milionů švýcarských franků (476,68 milionu korun) a ziskem pět milionů švýcarských franků (91,65 milionu korun). Zisky jdou pořadateli právě jen ze vstupného. "Veškeré náklady jdou za pořadatelem a ze vstupného ještě platí IIHF deset procent nebo dva miliony franků (asi 36,66 milionu korun). Záleží na tom, co je vyšší částka," řekl už před dnešní volbou Urban.

V příštím roce se hokejové mistrovství světa odehraje v Bratislavě a v Košicích. V letech 2012 a 2013 se o šampionát podělí Finsko a Švédsko a v roce 2014 se elitní skupina sejde v Bělorusku. Ukrajina se nyní chce ucházet o pořadatelství turnaje v roce 2016. Vedle Kyjeva jsou dalšími zájemci Dánsko (Kodaň a Herning) a Slovinsko (Lublaň).

Ukrajina dnes získala alespoň pořadatelství světového šampionátu skupiny B divize I v roce 2011, kde budou hrát od 17. do 23. dubna také Kazachstán, Polsko, Velká Británie, Litva a Estonsko. Skupina A se uskuteční ve stejném termínu v Budapešti, kde se utkají s domácím Maďarskem Itálie, Japonsko, Nizozemsko, Korea a Španělsko.

Nadcházející mistrovství světa (v závorce pořadatelská města):

2011 - Slovensko (Bratislava a Košice)
2012 - Finsko a Švédsko (Helsinky a Malmö)
2013 - Švédsko a Finsko (Stockholm a Turku)
2014 - Bělorusko (Minsk)
2015 - Česká republika (Praha a Ostrava)