Předchozí
1 z 3
Další

Kapitán Roman Červenka (na snímku v modrém dresu) patří mezi největší hvězdy současného českého výběru.Kapitán Roman Červenka (na snímku v modrém dresu) patří mezi největší hvězdy současného českého výběru.Zdroj: Deník/Sabir Agalarov

HVĚZDY V BRNĚ. Žádný pouťák, na kterém dostávají šanci především perspektivní mladíci pro budoucnost. Na závěrečné akci Euro Hockey Tour týden před startem mistrovství světa už reprezentační trenéři zpravidla tasí ty nejlepší hráče, které mají aktuálně k ruce.

Český dres tak v Brně obleče i hvězdná posila z NHL, Dominik Kubalík z Detroitu Red Wings. Chybět nebude ani kapitán Roman Červenka, brněnští fanoušci se těší zejména na svého bývalého brankáře Karla Vejmelku, který v Arizoně vyrostl ve stabilní jedničku týmu NHL.

Nabité výběry přivezou i úřadující šampioni Finové, v jejich nominaci nechybí spousta členů loňského zlatého výběru ani trojice hráčů z NHL v čele s obráncem Detroitu Ollim Mäatäm. Švédi dokonce nominovali šestici hráčů z nejprestižnější ligy světa, nejznámějším z nich je Jakob Silfverberg z Anaheimu.

KOHO SLEDOVAT
Česko
Roman Červenka (Rapperswil)
Dominik Kubalík (Detroit)
Lukáš Sedlák (Pardubice)
Karel Vejmelka (Arizona)
Finsko
Joel Armia (Montreal)
Kasperi Kapanen (St. Louis)
Olli Määttä (Detroit)
Marko Anttila (Kärpät)
Švédsko
Alexander Nylander (Pittsburgh)
Lucas Raymond (Detroit)
Rasmus Sandin (Washington)
Jakob Silfverberg (Anaheim)
Švýcarsko: 
Andres Ambühl (Davos)
Tim Berni (Columbus)
Leonardo Genoni (Zug)
Janis Moser (Arizona)

Trénink hokejové reprezentace v Brně.Trénink hokejové reprezentace v Brně.Zdroj: Deník/Sabir Agalarov

JDE DO TUHÉHO. Poslední zápasy před rozhodnutím o nominaci na světový šampionát jsou veledůležité pro hráče, kteří bojují o svou letenku na vrcholnou mezinárodní akci. Právě v Brně si o ní mohou říct, nebo své šance pohřbít. „Všichni jsme rádi, že máme tenhle týden dobrou přípravu. Jsme připravení na poslední tři zápasy. Úroveň se oproti duelům s Rakouskem zvýší, což je pozitivní. Mezi zápasy změníme sestavu, každý z reprezentantů dostane minimálně jednu šanci se ukázat," prohlásil Jalonen.

V české nominaci je pořád spoustu otazníků, ačkoliv z Bostonu podle všeho nedorazí nikdo z početné enklávy českých hokejistů včetně Davidů Pastrňáka a Krejčího. V aktuálním Jalonenově kádru figuruje dvaatřicet hráčů a to se ještě rýsuje možnost příletu Filipy Chytila z New Yorku Rangers, ve finální nominaci bude muset trenér Jalonen udělat minimálně sedm škrtů, tři v útoku, čtyři v obraně.

Jistotu má brankářské trio Vejmelka, Marek Langhamer a Šimon Hrubec, která by v tomto složení mělo odletět na šampionát. Nominaci na mistrovství světa oznámí Jalonen veřejnosti i novinářům po nedělním utkání se Švýcarskem.

Tomáš Kundrátek, který se po sezoně v Kometě stěhuje zpátky do Třince, má patřit mezi opory zadních řad reprezentace.Tomáš Kundrátek, který se po sezoně v Kometě stěhuje zpátky do Třince, má patřit mezi opory zadních řad reprezentace.Zdroj: Deník/Sabir Agalarov

BRNĚNSKÁ ENKLÁVA. Na střídačce majitel a generální manažer Komety Libor Zábranský, vedle něj ikona brněnského klubu Martin Erat a především na ledě trojlístek současných hráčů brněnského celku Jan Ščotka, Radek Kučeřík a Jakub Flek a kvarteto bývalých hokejistů Komety ve složení Hynek Zohorna, Tomáš Kundrátek, Vejmelka a Michal Kempný. Právě posledně jmenovaný zadák původem z Hodonína si v uplynulé sezoně prožil po přesunu do Sparty v brněnské aréně dvakrát peklo.

Fanoušci Komety Kempnému nemohli zapomenout jeho přesun k nenáviděnému pražskému rivalovi a tak na něj po celý zápas při dotyku s pukem pískali. Nyní budou znovu na jedné lodi.

Důležitý bude turnaj zvláště pro Ščotku a Kučeříka, kteří bojují o letenku do Rigy. Flek, Zohorna, Kundrátek a Vejmelka by ji měli mít víceméně zajištěnou. „Trošku nervózní jsem," připustil Ščotka, který si na světovém šampionátu odbyl premiéru loni.

České hokejové hry
Čtvrtek 4. května:
18.20: Finsko – Česko (Brno)
19.00: Švédsko – Švýcarsko (Gothenburg)
Sobota 6. května v Brně:
12.00: Švýcarsko – Finsko
16.00: České – Švédsko
Neděle 7. května v Brně:
12.00: Švédsko – Finsko
16.00: Česko – Švýcarsko
Lístky jsou stále k dispozici na hokejkaticket.cz