Může toto "prokletí" konečně letos skončit?

Zkraje sezony všechny pobláznil Tomáš Hertl a jeho střelecké kousky v dresu San Jose - v tu chvíli se zdálo, že Calder Trophy pro slávistického odchovance je blízko. Jenže pak se Hertl zranil a na led se dosud nevrátil.

Přesto není z českého pohledu nic ztraceno. Méně nápadně, ale 
o to jistěji se mezi nováčky prosazuje Ondřej Palát.

Dvaadvacetiletý útočník hájí barvy Tampy Bay a hájí je víc než zdatně. V 68 zápasech nasbíral 46 bodů za 18 gólů a 28 asistencí, od 8. března bodoval v pěti duelech v řadě a zaznamenal v nich úctyhodných devět bodů. A to není všechno.

Palát umí i bránit a ve statistice plus/minus bodů je ze všech nováčků v NHL vůbec nejlepší. V kanadském bodování zaostává jen za vedoucím Nathanem MacKinnonem z Colorada.

Hadamczik mu moc prostoru nedal

„Co na mě opravdu dělá dojem, je to, jak rychle dokáže zlepšovat a vyvíjet svou hru. Vždycky působil jako hráč pro třetí lajnu, ale on dokázal, že může hrát v kterémkoli útoku. Pro mě jako kouče je skvělé, že mám k dispozici hráče schopného nastupovat kdekoliv a vždy ve své roli excelovat," chválí Paláta jeho trenér Jon Cooper s tím, že o hře mladého Čecha by se měla točit instruktážní videa.

To je pořádná porce chvály (o to víc udivuje, že bývalý reprezentační kouč Alois Hadamczik dal na olympiádě 
v Soči Palátovi tak málo prostoru, když už ho nominoval). Sám hráč ale zůstává nohama na zemi.

„Ne, ne. Já se jen snažím hrát tvrdě a co nejvíc pomoct týmu," cituje energického forvarda list Tampy Bay Times.

Pokud by se o Calder Trophy hlasovalo nyní, zřejmě by vyhrál MacKinnon. Osmnáctiletý Kanaďan hraje výborně a jako jedničce loňského draftu se mu zámořská média pochopitelně věnují mnohem víc.

Gudas o něm říká, že je z Polska

Základní část ale ještě nekončí a rozjetý Palát má 
v současnosti parádní formu. Na MacKinnona včera ztrácel sedm bodů (dalším adeptem na ocenění je Palátův spoluhráč Tyler Johnson). Pokud tuto ztrátu smaže, kdo ví?

Zatím si zvyká na roli jednoho z tahounů mladého týmu. Tampa navíc míří do play-off. „Nikdy jsem neplatil za hvězdu. Všichni kolem mě byli větší a rychlejší. Já měl jen své sny a tvrdě jsem makal," popisuje Palát, jenž se po příchodu do zámoří nejprve pomalu rozkoukával a dlouho si zvykal na tamní styl.

„Bylo to strašně rychlé. Začínal jsem ve čtvrté lajně, musel jsem si zvyknout a získat nějaké sebevědomí," vzpomíná na přechod z juniorské soutěže do záložního celku Tampy v AHL. Teď září 
v NHL, společně s vrstevníkem Radko Gudasem. „Ten 
o mně říká, že jsem odněkud 
z Polska," směje se rodák 
z Frýdku-Místku.

Jak daleko to za velkou louží dotáhne?