Téměř přesně rok od duelu o titul na juniorském mistrovství světa, kde statečně bojující čeští hokejisté prohráli s favorizovanou Kanadou až po prodloužení, narazili na zámořské hokejisty znovu.

Tentokrát došlo ke vzájemné bitvě už ve čtvrtfinále, do kterého nakonec Češi prošli ze třetího místa ve skupině, když doplatili především na porážku se Slovenskem z úvodu šampionátu, zatímco Kanada skončila druhá, když neuspěla pouze proti domácímu Švédsku.

Jakub Štancl se raduje po vítězném gólu do sítě Kanady ve čtvrtfinále mistrovství světa hráčů do 20 let
Antoš se v televizi vysmál Slovákům, ti nechápou. Kritika přišla i od kolegyně

Do zápasu šli svěřenci trenéra Patrika Augusty už bez zraněného Robina Sapouška, kterého na soupisce nahradil útočník Matěj Maštalířský.

Jedním z klíčů k úspěchu měla být zlepšená disciplína, která zejména v úvodu mistrovství světa poněkud pokulhávala. Tentokrát se už od prvních minut čeští hokejisté ukáznili, během první dvacetiminutovky neusedli ani jednou na trestnou lavici, což nakonec přineslo ovoce.

Kanaďané byli sice v úvodu zápasu aktivnější, nicméně první šance si vytvořili Češi. V páté minutě měli hned dvě, Eduard Šalé ale nevyužil výhodné pozice před brankou a přestřelil a o půl minuty později po rychlém brejku trefil Ondřej Becher pouze břevno kanadské branky.

Dvě české radosti

Osmá minuta už ale přinesla českou radost. Kanaďanům nevyšla kombinace v útočném pásmu, puku se zmocnil Dominik Rymon, naservíroval Jakubu Štanclovi a ten od kruhu na vhazování nekompromisní ranou pokořil gólmana Rousseaua.

V minutě dvanácté to mohlo být o dvě branky, nařízený samostatný nájezd po zákroku na Rymona ale Rousseau ve vzájemném souboji s Rymonem zneškodnil.

Česká dvacítka slaví výjimečný postup do finále světového šampionátu. Ilustrační snímek
Čeští hokejoví junioři znají svého soupeře. O finále MS si zahrají se Švédskem

Čtyři minuty před přestávkou zahrozila Kanada, ale Matyáš Šapovaliv obranným zákrokem většímu nebezpečí zamezil. Zato o dvě minuty později bylo zle pro hokejisty s javorovým listem na hrudi. Jiří Kulich si pro přihrávku vybral Tomáše Cibulku, který od modré prostřelil vše, co mu stálo v cestě – 2:0.

„Myslím, že když budeme takhle pokračovat, máme šanci,“ hlásil optimisticky v přestávce v rozhovoru pro Českou televizi autor první branky Štancl.

A Češi pokračovali. Hned v prvních minutách měl velkou šanci Šalé, ale gólman Rousseau Kanadu podržel. Brzy ale začala hrozit i Kanada a hned z jedné z prvních nebezpečných akcí snížila. Bleskový útok proměnil Matthew Wood.

Kanadu gól nakopl a tlak ještě vystupňovala. Osm minut před druhou sirénou se do velké šance dostal opět Wood, gólman Hrabal ale udržel české vedení.

Další ročník světového šampionátu dvacítek je tu. Jedním z lákadel bude i český kanonýr Jiří Kulich
Show hvězdných teenagerů? V akci Pastův kolega, české eso i skandinávské klenoty

Čeští hráči odolávali kanadskému tlaku až téměř do závěru druhé třetiny. V sedmatřicáté minutě soupeř českou obrannou dvojici takřka doslova uvařil a unaveným Čechům zasadil druhou ránu Jake Furlong. Parta kolem kapitána Kulicha už si v té chvíli nejspíš přála jen přestávku.

Jenže i poté byla hra pod nadvládou Kanady, která se po necelých pěti minutách třetí části připomněla nastřelenou tyčkou. I ze zámořské převahy však mohli skórovat Češi. Puk po Židlického šanci ale nakonec gólman pokryl.

Šok v posledních vteřinách

Kanadský nápor se ale podařilo otupit, naopak se znovu osměloval i český celek. A osmělil se tak, že nakonec mohl propuknout v jásot. Jedenáct vteřin před koncem totiž vypálil Štancl a puk do vlastní sítě si srazil Kanaďan s českými kořeny Oliver Bonk.