Stalo se přesně to, co si nikdo z českých řad nepřál. Přišel rychlý gól v síti gólmana Hrabala. Uplynulo jen dvaasedmdesát sekund, když přečíslení dva na jednoho využil Howard.

Čeští hokejisté pak dokázali bez úhony přečkat dvě oslabení a převahu mající Američany necelých pět minut před koncem první třetiny sami zaskočili. Velký podíl na vyrovnávací brance má Rymon, který vyvezl puk, narazil si jej o mantinel a předložil Jakubu Štanclovi, který z první pálil přesně.

Zkraje druhé části měli svěřenci Patrika Augusty výhodu přesilové hry a nesehráli ji vůbec špatně. Usadili se v útočném pásmu, vytvořili si několik šancí, ale stav zůstal nerozhodný.

Přípravný zápas před MS U20 Česká republika - Slovensko, 22. prosince 2019. Na snímku brankář Česka Lukáš Dostál
Hokejová Ostrava zabodovala u kanadského experta. Vzpomíná i na husu s knedlíkem

Dvě minuty poté, co se Nazar vrátil z trestné lavice, ale přece jen propukla česká radost. Gólmanu Fowlerovi nedal přesnou ranou šanci Adam Bareš.

Náskok Čechům vydržel přesně sto vteřin, to vyrovnal hráč s filmovým jménem Will Smith.

Obhájci stříbrných medailí ale hráli i nadále aktivně a zámořského soupeře se nebáli. Snaha znovu přinesla ovoce ve 32. minutě. O slovo si řekl autor hattricku z minulého zápasu Eduard Šalé, který povedenou přihrávkou vyzval ke skórování Robina Sapouška, který neodmítl – 3:2.

Čechům pomohly zákroky Hrabala

Jenže ani tentokrát českým hráčům vedení příliš dlouho nevydrželo. V pětatřicáté minutě ztratili Češi puk ve vlastním pásmu a Chesley znovu srovnal stav. Po další ztrátě puku musel ještě dvacet vteřin před druhou sirénou znovu zasahovat Hrabal, ale do šaten se odcházelo za stavu 3:3.

Třetí část byla dlouho bez větší šance, až se v šestačtyřicáté minutě do jedné mohl dostat Ryman, místo zakončení ale přihrávku promáchl. V závěru pak naopak tlačili Američané a snažili se rozhodnout, ale Češi si i díky zákrokům Hrabala vynutili prodloužení.

Útočník Eduard Šalé v dresu národního týmu
Čeští junioři si spravili chuť. Na mistrovství světa přehráli Norsko 8:1

V něm se dostali Američané opět do početní výhody po úderu hokejkou v podání Melovského do tváře jednoho ze soupeřů. V té sice zámořští hokejisté několikrát na Hrabala vystřelili, gól ale nedali. V šanci se ocitli v posledních vteřinách i Češi, jmenovitě Kulich, ale rozhodnout nakonec musely samostatné nájezdy.

V nich byli nejprve napřed čeští hráči, ve třetí sérii jim dal náskok první úspěšný střelec Jiří Kulich který na rozdíl od svých předchůdců na obou stranách nic nevymýšlel, vypálil a dal gól. V páté sérii se ale nemýlil Perrealut, zato Šapovaliv neproměnil. Kulich už se podruhé v nájezdech neprosadil, po něm neuspěl ani Šalé, kdežto Howard v sedmé sérii rozhodl o bodu navíc pro USA.

Poslední utkání ve skupině odehrají Češi v neděli v 17 hodin proti Švýcarsku.