Tři využité přesilovky a další výborné představení tria Aleš Kotalík, Václav Prospal a Marian Gáborík. To byly hlavní příčiny deváté výhry hokejistů New Yorku Rangers v probíhajícím ročníku zámořské NHL.

Na ledě Edmontonu všichni tři jmenovaní ukázali, proč vévodí vnitrotýmové statistice v kanadském bodování. Dohromady v pátečním duelu nasbírali šest bodů, slovenského útočníka gól a přihrávka vynesla na čtvrté místo produktivity celé soutěže.

Rangers kráčeli za vítězstvím cílevědomě od úvodních minut. Svého soupeře přestříleli už v první třetině a po trefě Higginse se zaslouženě ujali vedení. V polovině utkání zvyšoval Callahan po šikovné souhře s Del Zottem a Kotalíkem v početní výhodě už na 2:0.

Domácí vrátil za pár minut do hry Slovák Višňovský, na jehož brance se nahrávkou podílel Aleš Hemský. Jenže vzápětí putoval na trestnou lavici Pisani a hosté znovu udeřili. Kotalík dostal perfektní pas na vrchol levého kruhu a pohotovou střelou překonal Chabibulina potřetí.

V poslední dvacetiminutovce přidal Gáborík z dorážky další přesilovkovou trefu a bylo rozhodnuto. Porážku Edmontonu mírnil na konečných 2:4 navrátilec Comrie.

"Poslední dva tři zápasy byly z naší strany hodně těžkopádné. Dnes ale hráči ke snaze přidali i trochu hokejového myšlení a hodně nám pomohly i přesilovky," hledal hlavní příčinu úspěchu kouč Rangers John Tortorella.

Jeho tým tak prolomil střeleckou mizérii posledních utkání. Ve čtyřech předchozích duelech dokázali Rangers vstřelit pouze pět gólů, které jim přinesly jen hubenou výhru nad Bostonem. Zároveň tým z Manhattanu ukončil čtyřzápasovou sérii porážek na cizích hřištích a upevnili svou pozici v tabulce Západní konference.

Hanzal s Voráčkem se blýskli dvěma body, Kopitar uniká

Výraznou českou stopu zanechal v duelu Phoenixu s Chicagem útočník Martin Hanzal. Hned v úvodu nachytal brankáře Hueta rychlým švihem zpoza obránce, ve dvanácté minutě si pak připsal asistenci u vítězné trefy v podání Petera Muellera. A po zápase sklízel ovace jako jeho hlavní hvězda.

"Každý si dnes splnil to svoje, nikdo se nevezl v háku. Byl to týmový výkon," ocenil přístup spoluhráčů gólman Ilja Bryzgalov. Na poslední trefě domácích participoval Petr Průcha, který tak ukončil sedm zápasů trvající čekání na další bod.

V nevyrovnaných výkonech pokračuje gólman Atlanty Ondřej Pavelec. Kladenský rodák po dvou vydařených duelech, v nichž lovil ze své dohromady sítě jen čtyři puky, inkasoval v následujících dvou stejnou porci vždy během šedesáti minut.

Zatímco ve středu i tak Thrashers udolali Montreal 5:4, v pátek se museli na vlastním ledě sklonit po výsledku 3:4 před hráči Columbusu. V jejich dresu se dařilo dvacetiletému Jakubu Voráčkovi, který byl za svůj výkon vyhlášen třetí hvězdou zápasu. Za domácí se jednou trefil obránce Pavel Kubina.

První venkovní porážku v sezoně museli rozdýchávat obhájci Stanley Cupu z Pittsburghu. V Los Angeles jim jí připravili místní Králové, kteří v poslední třetině otočili skóre z 1:2 na konečných 5:2. Nejvíce zářil opět Slovinec Anže Kopitar, jenž si dvěma brankami upevnil vedení v kanadském bodování celé NHL.

Edmonton - NY Rangers 2:4 (0:1, 1:2, 1:1)
Branky:
35. Višňovský (Hemský), 51. Comrie - 16. Higgins, 31. R. Callahan (Kotalík), 27. Kotalík (Prospal), 48. Gáborík (Kotalík). Střely: 28:39.

Atlanta - Columbus 3:4 (0:2, 2:2, 1:0)
Branky: 25. Little, 32. Enström, 43. Kubina - 26. a 33. Torres (na první Hejda), 11. Voráček, 13. Brassard (Voráček). Střely: 35:21. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu celé utkání, inkasoval čtyři branky z 21 střel a úspěšnost zásahů měl 80,95 %.

Ottawa - Tampa Bay 3:2 PP (1:1, 1:1, 0:0 - 1:0)
Branky: 6. Alfredsson (M. Michálek), 32. Fisher, 65. Spezza (Kuba) - 4. Tanguay, 34. Stamkos. Střely: 29:20.

Detroit - San Jose 2:1 SN (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 46. Zetterberg, rozh. nájezd Dacjuk - 35. Couture. Střely: 36:34.

Minnesota - Vancouver 2:5 (0:1, 2:3, 0:1)
Branky: 25. a 33. Brodziak (na druhou Židlický) - 4. Hordichuk, 23. Raymond, 33. H. Sedin, 35. Pettinger, 59. Burrows. Střely: 30:22.

St. Louis - Calgary 1:2 PP (0:1, 0:0, 1:0 - 0:1)
Branky: 48. Eller - 4. Iginla, 63. Phaneuf. Střely: 31:32.

Phoenix - Chicago 3:1 (2:0, 1:1, 0:0)
Branky: 3. Hanzal, 12. Mueller (Hanzal), 31. Upshall (Průcha) - 34. Versteeg. Střely: 23:32.

Anaheim - Nashville 4:0 (1:0, 0:0, 3:0)
Branky: 16. a 49. Selänne, 50. Marchant, 58. Ryan. Střely: 31:40.

Los Angeles - Pittsburgh 5:2 (1:1, 0:1, 4:0)

Branky: 1. a 47. Kopitar, 53. Stoll, 53. Handzuš, 58. D. Brown - 2. J. Staal, 31. Kunitz. Střely: 32:23..

Boston - Montreal 1:2 SN (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0)
Branky: 60. P. Bergeron - 18. Metropolit, rozh. nájezd Cammalleri. Střely: 43:26.