Pamětníci si možná ještě vybaví ten pocit čehosi nového, nezvyklého. Dnes je to přesně třicet let od zápasu o páté místo na zimní olympiádě v Lillehammeru, v němž se proti sobě vůbec poprvé postavili čeští a slovenští hokejisté. Donedávna parťáci, spoluhráči. A najednou soupeři. Unikátní jeskynní hala v městečku Gjøvik se stala svědkem počátku žhnoucí rivality, která od té doby okořenila spoustu velkých turnajů.

Zmíněný duel dvou zklamaných celků, které snily o medaili, tehdy dopadl zcela jednoznačně. Češi vyhráli 7:1 a tak trochu předznamenali zvláštní atmosféru mnoha budoucích ex-federálních derby. Slováci často tak moc toužili pokořit své západní sousedy, že se u nich vytvořil docela solidní mindrák.

Týmy Česka a Slovenska se na OH utkaly čtyřikrát, mj. ve čtvrtfinále her v Turíně v roce 2006 (na snímku).
KVÍZ: Bitvy o medaile i vzájemné hecování. Znáte hokejové bitvy se Slováky?

Dnes už je to minulost, ale bývaly doby, kdy slovenská touha vytáhnout se na Čechy vedla k dost dramatickým momentům. „Slováci by si měli uvědomit, že nás na velké akci nikdy neporazí,“ říkal po čtvrtfinále mistrovství světa v roce 2001 český kapitán Robert Reichel.

Slovenští hráči tehdy byli mimořádně nahecovaní a sebevědomě halasili, že obhájce zlata pošlou na zahrádky. Neposlali. „Taky by si měli uvědomit, co si o nás můžou dovolit před zápasem povídat,“ rýpl si po výhře 2:0 Reichel. Pár dnů poté Češi získali třetí mistrovský titul v řadě.

Sviňárna, která dlouho bolela

Slovenský celek, v jehož sestavě nescházel ani legendární Peter Šťastný, předváděl v Lillehammeru ve své samostatné premiéře výborné výkony. Ve čtvrtfinále byl jen krůček od vyřazení Ruska, nakonec prohrál smolným gólem v prodloužení.

„Psychicky na nás ta prohra dolehla, možná i proto jsme pak prohráli zápas o umístění proti Čechům,“ vzpomínal před lety tehdejší reprezentační trenér Julius Šupler. „Jasně jsme prokázali, že kvalitou si zasloužíme být hned v elitní kategorii mistrovství světa. Ale museli jsme se tam prokousat přes skupiny C a B,“ připomněl Šupler křivdu, která bolela dlouhá léta.

Pardubický kanonýr Lukáš Sedlák.
Extraligoví útočníci pro MS: Lídr Dynama, pracanti ve formě i žolík z Liberce

Šlo totiž o to, že po rozpadu federace byla česká reprezentace poněkud kontroverzně označena za nástupce té československé, zatímco odmrštění Slováci spadli do nejnižší kategorie. Dodnes o tom pamětníci mluví jako o „sviňárně“ a „křivdě“. Češi tak okamžitě hráli o cenné kovy (v roce 1993 vybojovali v Mnichově bronz), naopak Šťastný a spol. se prokousávali nahoru přes zápasy s Bulharskem, Rumunskem či Nizozemskem. I o účast na olympiádě v Norsku museli usilovat v kvalifikaci.

Osten nezaslouženého odstrčení pak slovenské hokejisty trápil ještě léta. Možná i proto chtěli „protekční“ Čechy tolik pokořit. „Když jsme za mé éry hrávali s Rusy, bylo to stejné, jako když my teď hrajeme se Slováky. Taky jsme si říkávali, jako teď oni, že jednou je přece musíme porazit,“ řekl trenér českého nároďáku Josef Augusta po výše zmíněném čtvrtfinále MS v roce 2001.

Neveselá současnost

Celkem 73 vzájemných zápasů

51 výher Česka
15 výher Slovenska
7 remíz
celkové skóre 251:150

Na OH:

4 výhry Česka
0 výher Slovenska

Na MS:

13 výher Česka
3 výhry Slovenska
1 remíza

Svého komplexu se slovenští hokejisté postupně zbavili. V roce 2002 se ve Švédsku poprvé – a zatím naposledy – stali mistry světa, o rok později se pak v Helsinkách konečně dočkali i vytoužené výhry nad Českem na velké scéně (konkrétně uspěli 4:2 v zápase o bronz).

Další hřejivou vzpomínkou je pro borce zpod Tater semifinále MS v roce 2012, v němž Slováci pod vedením trenéra Vladimíra Vůjtka zvítězili nad trenérovými krajany. Celková vzájemná bilance je ovšem poměrně jednostranná. Z sedmdesáti tří dosavadních zápasů vyhráli Češi padesát jedna, což je úspěšnost kolem sedmdesáti pěti procent.

Reprezentační obránce Michal Kempný.
Extraligoví obránci pro MS: Sparťanská jistota, lídr do přípravy i kladenské eso

Časy se mění a převážná část náboje, který mívaly česko-slovenské zápasy, už vyprchala. Svůj podíl na tom jistě má i truchlivá skutečnost, že obě země už lze jen stěží považovat za příslušníky elitního klubu hokejových velmocí. Slováci se od senzačního stříbra v roce 2012 nikdy nedostali přes čtvrtfinále MS (většinou do něj ani nepostoupili), Češi jsou na tom za stejné období jen o trochu lépe – ve čtvrtfinále sice byli pokaždé, ale dál to dotáhli pouze čtyřikrát, k medaili jedinkrát.

Představa, že se bývalí federální partneři potkají ve finále jako v roce 2000, dnes vypadá hodně bláhově.