V čase 3:09 se čeští hokejisté ujali vedení při Tyrväinenově vyloučení, který se po 32 sekundách vracel z trestné lavice na led. Kombinaci Špačka a Chlapíka zakončil před brankovištěm číhající Stránský. V šesté minutě tým kouče Kariho Jalonena zvýšil už na 2:0 dokonce ve vlastním oslabení. Do úniku se dostal Beránek a prostřelil gólmana Larmiho.

Gólman Šimon Hrubec, který se vrátil do branky národního týmu poprvé od únorových olympijských her v Pekingu, držel dlouho čistý štít a vyznamenal se zejména při dvou chycených šancích Fina Hartikainena.

Finové ve druhé části přestříleli soupeře v poměru 14:1, ale gól Hrubcovi nedali. Ve třetí třetině se dál tlačili za snížením. Neproměnili další možnosti a přečíslení, ale v 50. minutě se dočkali šťastného gólu. Za pravým kruhem vypálil Eronen, Hrubec vyrazil puk vysoko nad sebe, puk nakonec zapadl za něj a český brankář si jej dovezl nechtěně do branky.

„Ten gól si budu pamatovat asi napořád, byl velmi kuriózní. Možná jen jeden z tisíce puků takhle vyletí nad vás. Nemůžu se ale rouhat, protože kolikrát jsem měl předtím štěstí," prozradil po utkání Hrubec.

Drama v závěru 

V 58. minutě však vrátil svěřencům trenéra Kariho Jalonena dvoubrankový náskok tečí David Tomášek, který usměrnil do finské klece nahození obránce Jana Košťálka. 89 sekund před koncem ještě zdramatizoval závěr utkání Joonas Kemppainen, na vyrovnání už to ale domácímu celku nestačilo.

„Zatím je to dobrý. Přijde mi, že kluci fakt vědí, co hrát a kde kdo má být. Každý systém je dobrý, pokud se dodržuje. A i proto vyhráváme," sdělil Hrubec v útrobách helsinské haly Jäähalli.

„Jsem spokojený s první a třetí třetinou. Ve druhé jsme se ocitli pod tlakem v obranném pásmu a Finové byli velice silní v soubojích. Celkově to ale byl dobrý start do turnaje,“ posvětil úvodní výhru národního týmu na Švýcarských hrách trenér Jalonen.

Už v sobotu čeká české hokejisty ve švýcarském Fribourgu domácí výběr helvétského kříže, v neděli pak svěřenci finského kouče uzavřou turnaj duelem proti Švédsku.

Finsko - Česko 2:3 (0:2, 0:0, 2:1)

Branky a nahrávky:
50. Eronen (Koivisto, Ruotsalainen), 59. Kemppainen (Lepistö, Hartikainen) - 4. M. Stránský (Chlapík, M. Špaček), 6. O. Beránek (Černoch, M. Jandus), 58. Tomášek (Košťálek, M. Špaček). Rozhodčí: Björk, Holm (oba Švéd.) - Mäkinen, Nikulainen (oba Fin.). Vyloučení: 3:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 4358.

Finsko: Larmi - Lepistö, Niku, Niemelä, Ohtamaa, Eronen, M. Koivisto, Vainio, Parikka - Hartikainen, Ruohomaa, Markus Granlund - Pakarinen, M. Aaltonen, H. Pesonen - Ruotsalainen, Kemppainen, Rajala - Ikonen, Tyrväinen, Suomi. Trenér: Jukka Jalonen.

Česko: Hrubec - Košťálek, T. Dvořák, Sklenička, Zámorský, M. Jandus, Němeček, Kučeřík - Tomášek, Špaček, Chlapík - M. Stránský, Radil, T. Zohorna - Hrabík, Kodýtek, Smejkal - Flek, Černoch, O. Beránek. Trenér: Kari Jalonen.

1. Česko 4 2 0 1 1 11:11 7
2. Švédsko 3 1 1 0 1 8:7 5
3. Švýcarsko 3 0 2 1 0 8:7 5
4. Finsko 4 1 0 1 2 10:12 4