Místo Malíka, který absolvoval debakl se Švédy, dostal v brance prostor Pařík, jenž čelil tomuto ruskému výběru již na listopadovém turnaji Karjala při své premiéře v reprezentačním A-týmu. Rusové tehdy v Helsinkách v přímé bitvě o turnajový primát uspěli a vyhráli 3:0.

Klikorkovo hákování přineslo již v končící druhé minutě brzké oslabení, ale český tým si poradil s velkým přehledem. Již v plném počtu pak zahrozil Jiříček. V polovině sedmé minuty se protáhl podél levého hrazení do velké šance Raška, který se vrátil do sestavy po disciplinárním trestu, gólmana Askarova ale překonat nedokázal.

Na konci 13. minuty pomohla Paříkovi branková konstrukce po nenápadném pokusu Kňazeva. Čeští mladíci trápili mladou sbornou zhuštěným středním pásmem a Rusové, kteří při své premiéře v aréně Rogers Place porazili USA 5:3, se jen ztěžka dostávali do šancí. I proto vyzněl poměr střel mezi tyčky za úvodní dvacetiminutovku ve prospěch českého výběru (11:9).

Velký tlak Rusů

Druhá třetina začala velkým tlakem Rusů, česká defenziva v čele s pozorným Paříkem ale odolávala. Ve 24. minutě naopak rozehrál špatně Askarov a vzápětí se na něho řítil - podobně jako v první třetině Raška - ze strany Rychlovský. Při zakončení zvolil kličku do bekhendu, jenže pak nedokázal přehodit levý beton strážce ruské branky.

Ve 33. minutě se poprvé proti pravidlům provinili také Rusové. V přesilovce měl dobrou možnost Teplý, ale Askarov si poradil. Poté, co se favorit ubránil, nadechl se k velkému náporu a uzamkl Čechy v pásmu před Paříkem, jenže pak zničehonic našlápl opět Rychlovský, místo střely našel skvěle Koffera a ten pohotovým zakončením do odkryté branky otevřel skóre.

V úvodu třetí části měl Pařík plné ruce práce se dvěma pokusy Afanasjeva, dokázal si však poradit. O chvilku později minul v obrovské příležitosti Grošev. Jenže pak nastřelil Čajka od modré čáry Langa, jenž vyrazil na zteč a tváří v tvář si poradil i s Askarovem.

Rusové mohli kontrovat při přesilovkách, jenže Češi cenný náskok velmi pozorně bránili. A když přestáli bez větších potíží i takřka dvouminutovou hru Rusů bez gólmana, která se po Beránkově faulu proměnila v přesilovku šest na čtyři, mohli bouřlivě slavit cenný úspěch.

Ohlasy po utkání

Karel Mlejnek (trenér ČR): "Nebylo to pro nás lehké utkání, ale celý tým splnil plán, který jsme si před zápasem dali. Strategie byla jiná než na Švédy. Co jsme si nastavili, se kluci snažili plnit na sto procent. Z nějakých situací tam byly fauly, ale jinak jsme ten plán splnili. Zatímco se Švédy jsme ho ale plnili třicet minut, dnes to bylo celých šedesát."

Lukáš Pařík (brankář ČR): "Dnes jsme jako tým podali vážně skvělý výkon. Drželi jsme se systému, který jsme si stanovili před zápasem, a na tom ledě to bylo znát. Dělali jsme minimum chyb a díky tomu jsme ten zápas dokázali vyhrát. Je samozřejmě skvělé vychytat nulu proti Rusku, ale kluci mi k ní hrozně moc pomohli. Užili jsme si na konci ten neuvěřitelný pocit, teď už se ale musíme soustředit na další zápasy, které nás čekají."

Martin Lang (útočník ČR, autor gólu): "Myslím, že jsme se lépe nastavili hlavně hlavou, protože proti Švédsku jsme hráli dobře první třetinu a polovinu druhé, ale potom jsme vypnuli. Jsem rád, že do dalšího zápasu už jsme si to přenastavili. Dnes jsme podali dobrý výkon a jsem šťastný za to, jak jsme to zvládli."

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Edmontonu:

Skupina B:

ČR - Rusko 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávka: 37. Koffer (Rychlovský), 46. M. Lang. Rozhodčí: Gouin, Kowalski - Chaput, Mahoney (všichni Kan.). Vyloučení: 5:2, navíc Kubíček (ČR) 10 min. Bez využití. Bez diváků.

Sestavy:

ČR: Pařík - Krutil, Kučeřík, Haš, Svozil, Jiříček, Klikorka, Kubíček - Teplý, Myšák, M. Lang - M. Beránek, D. Vitouch, Mužík - P. Novák, Gut, A. Raška - Rychlovský, A. Najman, Koffer. Trenér: Karel Mlejnek.

Rusko: Askarov - Čisťakov, Muchamadullin, Kuzněcov, Čajka, Kňazev, Kirsanov - Podkolzin, Chusnutdinov, Afanasjev - Činachov, Baškirov, Amirov - Gricjuk, Safonov, Firstov - Bardakov, Ponomarjov, Grošev - Spiridonov. Trenér: Igor Larionov.