Třinečtí hokejisté ztratil v utkání 33. kola extraligy s Libercem tříbrankový náskok, soupeře ale nakonec porazili 6:5 po samostatných nájezdech. Penaltový rozstřel rozhodl David Květoň. Jednu z branek vítězů si připsal Jiří Hudler, jehož odvezla v předposlední minutě sanitka s tržnou ranou na pravé straně krku na šití. Podle klubové lékařky však bude posila z NHL v pořádku.

Plzeňští porazili Spartu 2:1 a počtvrté za sebou tak vyhráli. Pražané naopak neuspěli po sérii pěti výher. Indiáni duel rozhodli dvěma vstřelenými góly v rozmezí 52. sekund druhé třetiny.

Hráči Zlína zdolali Chomutov 5:2, pošesté za sebou uspěli v domácím prostředí a upevnili si druhé místo v tabulce. Dvěma góly se na výhře Beranů podílel Pavel Kubiš. Chomutov prohrál desátý z posledních dvanácti zápasů.

Hokejisté Karlových Varů porazili v zápase dvou trápících se týmů Pardubice 2:1 a ukončili tak sérii pěti porážek. Úřadující mistr si naopak připsal čtvrtý nezdar za sebou. Vyrovnaný duel 33. kola rozhodl gól Davida Noska ve dvojnásobné přesilové hře v 45. minutě.

Litvínov zdolal Brno 5:2 a po předchozí sérii pěti porážek bodovali podruhé za sebou naplno. Verva tak vyhrála nad úřadujícím vicemistra i potřetí v sezoně, tentokrát však poprvé za tři body. Dvěma góly se na tom podílel slovenský útočník Juraj Majdan.

Třinec - Liberec 6:5 po sam. náj. (2:1, 2:1, 1:3 - 0:0)

Sestava Ocelářů po minulé porážce doznala několik úprav - v brance nastoupil Hrubec a všechny útoky hrály v jiném složení, přičemž do čtvrté byli přeřazeni zkušení matadoři Peterek s Varaďou. A provedené změny byly pro domácí správným impulsem, neboť úvodních čtyřicet minut byl v jejich režii a obě třetiny vyhráli poměrem 2:1.

Gólové hody odstartoval domácí Adamský, když střelou z ostrého úhlu překvapil Pince. Po něm se prosadil tvrdou ranou od modré Lojek a s hosty mohlo být i hůře. Bonk ale zahodil dvě tutovky a Adamského pokus kryl Pinc efektně do lapačky. Bulíř podtrhl zmar Liberce, když při jejich první vážnější akci ztratil během samostatném úniku puk. Přesto se hosté dočkali snížení, neboť z následující přesilovky Nedvěd střelou z pravého kruhu překonal Hrubce.

I prostřední část se nesla ve znamení větší aktivity domácích, kteří ji po podobném průběhu vyhráli stejným poměrem 2:1. Oba góly padly po akcích Polanského, jenž přihrávkami zpoza branky nabíjel Klimentovi a Adamskému. Liberečtí korigovali až v závěrečné minutě druhé třetiny: v oslabení se do nájezdu dostal Filippi a snížil.

Domácí se nepoučili a při jejich vlastní přesilovce opět nabídli soupeři možnost ke skórování. Přečíslení dva na jednoho ale Vlach nezužitkoval. Živější hosté byli stále smělejší a nebezpečnější a svou snahu korunovali náhodnou trefou, když nahození od hrazení prošlo Hrubcovi až do branky.

Zlomovým okamžikem mohla být padesátá minuta. Třinecký brankář byl po předchozí chybě rozhozen a špatnou přihrávkou nahrál na hokejku Bulíře, který ale netrefil odkrytou branku. Z následného protiútoku trestal precizním bekhendem domácí Hudler. Hosté se ale nepoložili. Jejich vůdcem byl Nedvěd, po jehož přihrávce vstřelil kontaktní branku Filippi a v poslední minutě i s přispěním brusle domácího hráče liberecký kapitán vyrovnal.

Korunoval tím dlouhou power play Tygrů, kteří se k ní odhodlali už v čase 57:04.

Do prodloužení domácí nastoupili bez zraněného Hudlera, kterého sanitka odvezla na šití. Pětiminutový přídavek nabídl oboustranně útočný hokej, liberecký Čakajík dokonce trefil tyč. O druhém bodu rozhodly nájezdy, v nichž na straně Třince uspěli Růžička a Květoň, zatímco na straně Liberce pouze Filippi.

Branky a nahrávky: 9. Adamský (Peterek), 15. Lojek (Adamský), 27. Klimenta (Polanský, Adamský), 37. Adamský (Polanský), 50. Hudler (Hrabal), rozh - 20. P. Nedvěd (Pospíšil, Čakajík), 40. Filippi (P. Nedvěd), 44. Pospíšil (Vantuch), 53. Filippi (P. Nedvěd, Čakajík), 60. P. Nedvěd. Rozhodčí: Blecha, Minář - Bryška, M. Čech. Vyloučení: 5:6. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 3695.

Třinec: Hrubec - Roth, Galvas, Hrabal, Zíb, Lojek, Klouček, Ovčačík - M. Růžička, Bonk, Zagrapan - D. Květoň, Hudler, Rákos - Klimenta, Polanský, Adamský - Orsava, Peterek, Varaďa. Trenéři: Turek a Janků.
Liberec: Pinc (na nájezdy Vošvrda) - Čakajík, Štich, Jánošík, Čutta, Výtisk, Vitásek, Havíř - Bulíř, P. Nedvěd, Bárta - Duda, Filippi, Víšek - Pospíšil, T. Urban, Vantuch - Roman Vlach, Galamboš, Bortňák. Trenéři: Pešán, M. Černý a Kapoun.

Zlín - Chomutov 5:2 (2:2, 2:0, 1:0)

Pirátské území před brankou včera ovládli zlínští hokejisté. Prodrat se před gólmana, šikovně nastavit hokejku, nebo nepříjemně dorážet. To byl včera recept na chomutovské Piráty. Takhle totiž vstřelili berani čtyři z pěti gólů. Nejprve vedení 2:1 vrátil beranům v 10. minutě jemnou tečí Kubiš. Ve 26. minutě pak mančaft vyslal za vítězstvím Balaštík. Šikovnou tečí totiž potvrdil rovnici, že pokud se zlínský snajpr trefí, ve Zlíně se v poslední době po zápase skáčou rybičky. Ano, včera již pošesté v řadě. „Ale máme momentálně úderné všechny čtyři pětky. zatím to šlape," klepal pověrčivě o dřevěný stůl asistent zlínského trenéra Juraj Jurík.

Ve 32. minutě pak vyhnal z branky chomutovského brankáře Kostúra dorážkou volného kotouče Melenovský. V závěru pak pátou trefou uvázal pomyslnou mašli na vánoční dárek fanouškům druhým zásahem v zápase Kubiš, když vložil hokejku do dělovky Linharta.

To vše načal již ve 3. minutě Matějíček, který nápřahem od modré načal gólové dostihy v úvodní části. Chomutov totiž především v první třetině kousal. Na zlínské vedení totiž dvakrát dokázal odpovědět v 9. minutě Pavlasem a v 11. Zálešákem. „Měli jsme dobrý vstup do utkání, postupně jsme si ale začali mylně myslet, že jsme lepší. Přistoupili na hru nahoru dolů a soupeři pomohli vrátit do zápasu," věděl po divoké úvodní části Jurík.

„Předpokládali jsme, že Zlín bude výborně bruslit. První třetina divoká, ale drželi jsme se," utrousil asistent hlavního trenéra hostů Jaroslav Liška.

Byl to eror, tma, žádný restart se nekonal. Jako když vám odejde elektronika. Podobně to včera bylo s herním projevem Chomutova ve druhé části a dvě trefy Zlína určily ráz zápasu. „Bylo to výpadek v pohybu a vůbec v celé naší hře," nechápal chomutovský trenér.

„Řekli jsme si, že musíme začít důsledně bránit. Zbytečnými vyloučeními jsme si závěr trochu zkomplikovali a výsledek byl až do konce otevřený," vybavil si Jurík.

Ano, ve třetí části totiž musel Gajovského samostatný únik zastavit až Sedláček, jehož navíc zachránila tyč. Piráti tak odjížděli z Baťova města s nepořízenou a odvezli si desátou porážku z posledních 12 zápasů. „Nedaří se nám přesilovky. Hráči si nevěří. Jsme v krizi," ví Liška.

Naopak Zlín pozval své příznivce na nedělní bitvu proti Jágrovu Kladnu. Včera před zápasem zbývalo na pokladnách posledních osm set vstupenek.

Branky a nahrávky: 3. Matějíček (Melenovský), 10. Kubiš (Balaštík, Hamrlík), 26. Balaštík (Linhart, Hamrlík), 32. Melenovský (Kubiš), 60. Kubiš (Linhart, Leška) - 9. Pavlas (Michael Frolík, D. Hruška), 11. Zálešák (Michael Frolík). Rozhodčí: Husička, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. Diváci: 4417.

Zlín: J. Sedláček - Hamrlík, Linhart, Zámorský, Kotvan, Tesařík, Matějíček, Řezníček - Balaštík, Leška, Kubiš - Okál, Čajánek, Veselý - Honejsek, Holík, F. Čech - Fořt, Melenovský, Köhler. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.
Chomutov: Kostúr (32. Hanuljak) - Palin, Mrázek, Pulpán, Rýgl, Trefný, Bartejs, Pavlas - D. Hruška, Zálešák, Michael Frolík - Důras, Y. Treille, Hřebejk - Lušňák, Sikora, Hromas - Chlouba, Gajovský, M. Procházka. Trenéři: Antonik, Liška a Mikšovic.

Plzeň - Sparta 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)

Utkání začalo ve velkém tempu a více práce měl v úvodu gólman Sparty Neuvirth, který zastavil střely Vlasáka i St. Pierra z bezprostřední blízkosti. V 7. minutě hosté špatně sehráli přesilovou hru a naopak mohl otevřít skóre Dvořák po akci Straky. O pět minut později domácí nezužitkovali krátkou přesilovku pět na tři a vzápětí promarnili i téměř dvě minuty dlouhou stejnou početní výhodu, když se proti voleji Gulaše stačil Neuvirth včas přesunout.

V 16. minutě už před brankou osamocený Straka Neuvirtha bekhendem překonal, ale kotouč zamířil těsně vedle. Z protiútoku musel zasahovat proti tvrdé střele rozjetého Tona brankář Svoboda. Plzeňský gólman měl v závěru první třetiny při sparťanské přesilovce štěstí, že Přibyl nezamířil v dobré pozici přesně.

Na začátku prostřední části hosté nevyužili dvě přesilové hry za sebou a jen díky Neuvirthovi drželi nerozhodný stav, když mezitím nepřehodil jeho položený beton Gulaš a Kovářovi samostatnou akci ve vlastním oslabení ukončil faulem Vallin. Přesilovka sice domácím nevyšla, ale ve 28. minutě početní výhoda nepomohla ani Spartě. Naopak Gulaš vracející se z trestné lavice přihrál při přečíslení Strakovi, který otevřel skóre.

Rozjetá Plzeň navíc o 52 vteřin později zvýšila své vedení na 2:0 při přesilovce, když se po zpětné přihrávce Kováře trefil z pravého kruhu Kašpařík.

Hosté po polovině utkání na lépe bruslící Indiány nestačili, Kratěna ale po nezištné příhře Baleje minul před odkrytou brankou poskakující puk a po dlouhém pasu Straky nevyzrál tváří v tvář na Neuvirthovi Balej.

Do třetí třetiny zamíchal sparťanský kouč Jandač složením útočných trojic a ve 42. minutě demonstroval zlepšený pohyb hostů dvojitou střelou z levého kruhu Ton. Svoboda zlikvidoval ve 48. minutě i bekhendovou střelu nekrytého Pacovského z mezikruží. Chvíli na to už však snížil na rozdíl jediného gólu přesilovkovou bombou od modré čáry Sičák.

Domácí defenziva v poslední desetiminutovce chybovala a tři minuty před koncem jen za cenu nedovoleného zákroku Frola přečkala dlouhý nápor Sparty. Početní výhodu hostům ukončil předčasně hostům svým třetím faulem v zápase Rachůnek. Krátká hra bez brankáře již na výsledku nic nezměnila.

Branky a nahrávky: 28. Martin Straka (Gulaš, Frolo), 29. Kašpařík (Jan Kovář, J. Jeřábek) - 49. Sičák (J. Hlinka, I. Rachůnek). Rozhodčí: Hribik, Pešina - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 10:10. Využití: 1:1. Diváci: 7146.

Plzeň: A. Svoboda - Jiří Hanzlík, J. Jeřábek, Marušák, St. Pierre, Mozík, Frolo - Gulaš, Martin Straka, Vlasák - Balej, Jan Kovář, Kratěna - Johnson, Kašpařík, Pletka - Hollweg, Lev, Dvořák. Trenéři: Razým, Michal Straka a Pejchar.
Sparta: Neuvirth - Jan Hanzlík, Sičák, Milam, Gřegořek, Philipp, Vallin, Krstev - P. Ton, J. Hlinka, Pacovský - Tenkrát, Přibyl, I. Rachůnek - Hovorka, Broš, Sekáč - S. Treille, Bahenský, Forman (43. Foster). Trenéři: Jandač a Votruba.

Karlovy Vary - Pardubice 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)

Východočeši, v jejich sestavě už chyběly všechny tři zámořské posily, začali aktivně a ve 3. minutě se dostali do vedení. Hned první přesilovou hru využil Radil. Domácí odpověděli stejnou mincí a rovněž při přesilové hře vyrovnali. O tři minuty později Salfickým vyraženou střelu dorazil za jeho záda Bicek. Ve zbytku úvodní třetiny se neujala na pardubické straně nebezpečná střela Starého, na straně domácích se neprosadil Nosek.

Na začátku druhé třetiny si Východočeši v rozmezí jedné minuty vytvořili dvě velké příležitosti. Nejdříve osamocený Bartek najížděl na Závorku, který jeho střelu ztlumil svými betony a o několik vteřin později nastřelil Buchtele horní tyč domácí branky.

Karlovarští odpověděli akcí Heřmana, jehož únik po křídle zlikvidoval Salfický včasným vyjetím. Ve 30. minutě za faul Nahodila na ujíždějícího Pecha nařídil rozhodčí Šindler trestné střílení. Nejproduktivnější hráč Energie jej ale neproměnil. Následně se hra evidentně zrychlila. Nerozhodný stav nezměnil o chvíli později obrovský závar před Závorkovou brankou ani střela, která Salfickému vypadla po Noskově střele.

V úvodu třetí části obral za brankou Salfického o puk Polák, našel Pecha, ale ten netrefil zcela odkrytou branku. Ve 42. minutě si arbitři po zmatku v brankovišti domácích vyžádali pomoc videorozhodčího, který potvrdil, že puk v nepřehledné situaci nepřešel brankovou čáru.

O dvě minuty později dostali karlovarští hráči po vyloučení Benáka a Kočího možnost hrát 99 vteřin přesilovku pět na tři, kterou aktivní Nosek využil. V 52. minutě po střelách Zaťoviče a následně Pecha předvedl dva famózní zákroky Salfický, který tak udržel hostům naději na vyrovnání. K tomu měl blízko Benák, který ale netrefil zcela odkrytou branku. K vyrovnání poté hostům nepomohla ani 59. vteřin trvající power play.

Branky a nahrávky: 6. Bicek (Zaťovič, J. Drtina), 45. D. Nosek (J. Drtina, Pech) - 3. Radil (Buchtele, Kousal). Rozhodčí: Souček, Šindler - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 3:7. Využití: 2:1. Diváci: 2912.

Karlovy Vary:
Závorka - D. Nosek, J. Drtina, J. Látal, Kloz, Gründling, Gulaši, MacDonald, Grman - Zaťovič, Pech, Bicek - J. Doležal ml., V. Polák, Vachovec - Skladaný, Skuhravý, Zucker - J. Heřman, Pohl, Košťál. Trenéři: Žemlička, Kverka a Kněžický.
Pardubice: Salfický - Benák, Ďaloga, Gawryletz, Píša, Vašíček, V. Kočí, M. Drtina - Bartek, Somík, T. Nosek - Starý, Šagát, T. Zohorna - Radil, Kousal, Buchtele - Semorád, Cetkovský, Nahodil. Trenéři: Trličík a Lubina.

Litvínov - Brno 5:2 (1:1, 2:0, 2:1)

Litvínov už zařadil do sestavy čerstvou posilu, útočníka Kamila Piroše, který na konci listopadu skončil angažmá v Jekatěrinburgu. Do první velké šance se dostal domácí Smolka, který zakončil únik bekhendovým blafákem do boční sítě. Litvínov se pak ubránil i 25 vteřin v třech proti pěti, Kometa odolala dokonce 67 sekund ve dvojnásobném oslabení.

Těsně po skončení přesilovky se ale Verva dočkala vedení, když Kubinčák přihrál zpoza branky Smolkovi, který nedal zblízka Trvajovi šanci. V 18. minutě ale bylo vyrovnání, když se při trefil z pravého kruhu Jan Hruška.

Na přelomu první a druhé části přečkalo Brno oslabení a pak Kometa dvakrát zahrozila. Nejdříve to byli Zohorna s Janem Hruškou a pak Malec, ale Franěk při těchto nebezpečných závarech s pomocí obrany držel nerozhodný stav. Ten se neměnil ani při trestech domácího Guly a hostujícího Hořavy.

V polovině utkání ale znovu získal vedení Litvínov. Po rychlém brejku našel Pšurný před brankou Martynka, jehož dorážku si sudí ještě prověřili u videa a následně potvrdili stav 2:1. A 54 vteřin před koncem druhé části zvýšil Majdan, který dorážel po Lukešově bekhendové střele.

Hned po 46 sekundách závěrečného dějství se slovenský reprezentant zapsal mezi střelce podruhé, když se trefil z mezikruží poté, co se k němu odrazila Kubátova přihrávka. Za dvě minuty ale využil Divíšek přesilovku a Kometa ještě vykřesala naději. Tu mohl zmařit Hübl, ale v úniku na Trvaje nevyzrál.

Franěk ale po polovině třetí části také podržel svůj tým v oslabení tří proti čtyřem a potom i 57 vteřin ve třech proti pěti. Litvínov pak pozorně bránil a v 56. minutě po brejku pojistil výsledek Hanzl.

Branky a nahrávky: 14. Smolka (Kubinčák, J. Černý), 31. Martynek (R. Pšurný), 40. Majdan (Lukeš, V. Hübl), 41. Majdan (Kubát), 56. Hanzl (Ručinský, Stříteský) - 18. J. Hruška (J. Svoboda, Valach), 43. Divíšek (T. Svoboda, Dočekal). Rozhodčí: Homola, R. Polák - Bejček, Ondráček. Vyloučení: 8:6. Využití: 0:1. Diváci: 4250.

Litvínov: Franěk - Jareš, Kubát, Stříteský, Zeman, Gula, Brejčák, Charousek, Sklenička - Majdan, V. Hübl, Lukeš - Martynek, Hanzl, Ručinský - J. Černý, Piroš, Kubinčák - Baláž, Smolka, R. Pšurný. Trenéři: V. Jeřábek a Rosol.
Brno: Trvaj - Valach, Žižka, Švrček, Bičánek, Malec, Valábik - Petrovický, Čermák, Dlouhý - T. Svoboda, Divíšek, Holec - Zohorna, J. Hruška, J. Svoboda - Erat, Koreis, M. Hořava - od 41. navíc Dočekal. Trenéři: Venera a Oslizlo.