Hokejisté Chomutova porazili i potřetí v sezoně České Budějovice a opustili poslední místo tabulky. Na výhře nováčka soutěže, který tak ukončil sérii tří porážek, se dvěma góly podílel Štěpán Hřebejk. Jihočeši si připsali druhou porážku v posledních devíti zápasech.

Plzeň porazila 3:1 a zvýšila po páté výhře za sebou svůj náskok v čele extraligy před druhým Zlínem na sedm bodů. Indiáni vedli už ve 25. minutě 3:0. Kometa naopak prohrála již počtvrté za sebou.Hosté nastoupili do utkání s taktikou pečlivé obrany středního pásma, přesto byla Plzeň v úvodu směrem dopředu nebezpeční. Pomohlo jí vyloučení Jakuba Svobody, během jehož trestu musel gólman Trvaj vyrazit volej Pletky a pokus Kašpaříka z bezprostřední blízkosti.

Sparta prohrála se Zlínem 1:2 po samostatných nájezdech, které rozhodl Antonín Honejsek. Pražané podlehli doma tomuto soupeři popáté za sebou. Zlín bodoval pošesté v řadě, pět utkání během této série vyhrál a upevnil si druhou příčku v tabulce.

Hokejisté Pardubic porazili Litvínov 4:2 a zabrali po předchozích čtyřech zápasech bez bodového zisku. Úřadující mistr vedl už v 16. minutě 3:0. Pardubice se tak na jedenácté místě přiblížily desáté Spartě na rozdíl dvou bodů. Verva klesla z šesté na sedmou pozici.

Hokejisté pražské Slavie zvítězili v Liberci 1:0 po samostatných nájezdech a posunuli se ze sedmého na páté místo. Bílí Tygři dovedli už pošesté za sebou zápas do nastavení, ale popáté v této série byli poraženi. Rozhodující branku vstřelil Jaroslav Bednář, brankář Miroslav Kopřiva si připsal druhé čisté konto v sezoně.V brance domácích dostal tentokrát před Pincem přednost Vošvrda a hned od začátku zápasu musel být ve střehu. Sklenář s Jelínkem vytvořili před libereckou brankou velký závar, puk však do sítě nedostali.

Liberec - Slavia Praha 0:1 po sam. nájezdech

Domácí poprvé zahrozili v přesilové hře, ale Bárta ani na dvakrát Kopřivu nepřekonal.

Do vedení mohli jít Pražané, Tomica však nevyužil Sobotkovu přihrávku v situaci dva na jednoho. Na druhé straně se v dobré příležitosti ocitl Bulíř, z mezikruží však branku netrefil. V závěru úvodní třetiny hráli domácí druhou přesilovku, s pokusy Nedvěda a Filippiho si ale poradil pozorný Kopřiva.

Do druhé třetiny vstoupili lépe Tygři a zasypali Kopřivu několika ranami, slávistický brankář byl ale na místě. Výbornou příležitost měl na druhé straně Bednář, nedokázal však trefit odkrytou branku. V následné slávistické přesilovce se proti ráně Kempného vyznamenal Vošvrda.

Příležitost početní výhody dostali také domácí a na dlouhou dobu zamkli hosty v útočném pásmu. Branku však vytěžit nedokázali, když v jasné příležitosti před prázdnou brankou promáchl Duda.

Hned po minutě třetí třetiny fauloval Dresler a Severočechům se tak naskytla možnost další početní převahy. Tu ale záhy ukončil Nedvědův faul. Obě mužstva se posléze soustředila především na obranu a čekala na chybu soupeře.

V další liberecké přesilové hře několikrát ostře pálil aktivní Filippi, Kopřiva byl připraven. I nadále pokračoval urputný hokej plný osobních soubojů, bojovalo se o každý metr ledu. Protože si ani jeden z týmů nedokázal vypracovat větší šanci, dospěl zápas až do prodloužení.

Hned po dvaceti vteřinách prodloužení měl stoprocentní příležitost Bednář, Vošvrda ale skvěle zasáhl. Další šanci rozhodnout měl hostující Tomica a domácí Bortňák. Ani jeden z nich však neuspěl a tak musely rozhodnout až nájezdy.

Jako první se na Kopřivu rozjel liberecký Duda, se svým blafákem však neuspěl. Sešívané poslal do vedení střelou nad rameno Bednář. Následně neuspěli Nedvěd a Sobotka. Filippi musel svůj nájezd proměnit, ale branku přestřelil.

Hlasy trenérů po utkání:

Filip Pešán (Liberec): „Bylo to bojovné a urputné utkání, plné osobních soubojů. Bohužel jsme opět nezvládli nájezdy. Už to není náhoda, ale je to o hráčské kvalitě. Bohužel nemáme Bednáře, Růžičku či Frolíka, kteří ty nájezdy umí a proměňují."

Ondřej Weissmann (Slavia): „Jsme rádi, že jsme zápas zvládli a vyhráli. K vidění bylo vyrovnané bojovné utkání, bojovalo se o každý metr ledu. Obě mužstva vycházela především z obrany. V nájezdech jsme byli šťastnější."

Rozhodující sam. nájezd Bednář. Rozhodčí: Hrubý, Kalivoda – Kis, Rozlílek. Vyloučení: 4:5. Diváci: 6181.

Liberec: Vošvrda – Čakajík, Štich, Jánošík, Vitásek, Výtisk, Kajínek, Havíř – Bárta, Nedvěd, Filippi – Duda, Bulíř, Víšek – Pospíšil, T. Urban, Vantuch – J. Vlach, Galamboš, Bortňák – Roman Vlach. Trenéři: Pešán, M. Černý a Kapoun.

Slavia: Kopřiva – Kadlec, Dresler, Kuboš, Holub, Kolařík, Kempný, Kučný – Bednář, V. Sobotka, Tomica – Micka, Alinč, Krenželok – Jelínek, V. Růžička ml., Sklenář – Stránský, Klhůfek, Poletín – Vrdlovec. Trenéři: V. Růžička st., Weissmann a Beránek.

Pardubice - Litvínov 4:2 (3:0, 0:0, 1:2)

Domácí měli skvělý vstup do utkání a už po dvaceti vteřinách rozjásal pardubické fanoušky Bartek. Trličíkův tým pokračoval v aktivní hře a dovolil soupeři jen ojedinělé brejky. V deváté minutě se sice musel vytáhnout Salfický po nepříjemné teči, ale za tři minuty už Pardubice vedly 2:0. Tlak zúročil obránce Vašíček, který si připsal prvním trefu v pardubickém dre­su.

Východočeši byli při chuti, svého soupeře přehrávali nejen rychlými protiútoky, ale i pozorným a důrazným bráněním a v 16. minutě vyhnali Fraňka na střídačku. Drtinovu dělovku od modré čáry stačil litvínovský brankář jen vyrazit a dojíždějící Semorád pohotově upravil na 3:0. Do branky hostí se postavil Francouz, který rychle připsal dva úspěšné zákroky.

Ve druhé třetině domácí viditelně polevili a hosté vycítili příležitost. Jenže jejich snaha k ničemu nevedla, domácí kouskovali hru a nepustili Litvínov do souvislejšího tlaku. Při vyloučení Cetkovského měl ve 33. minutě Smolka dvě možnosti, ale na Salfického nevyzrál. Největší šanci měl ve 39. minutě po návratu z trestné lavice Baláž, který zachytil nepřesnou rozehrávku domácích, Salfický si však s jeho šancí poradil.

Litvínovští se pokusili o obrat ve třetí třetině, když ve 44. minutě využili vůbec přesilovku. Postaral se o to pohotovou střelou Hübl a rázem svitla naděje na dramatický průběh utkání. Domácí totiž jakoby vypadli z tempa a hosté ovládali led. Salfický si nemohl stěžovat na nedostatek práce.

Přemíra snahy se ale Litvínovu nevyplatila. V 51. minutě vystihl Píša přihrávku ve středním pásmu a Francouzovi nedal šanci. Hosté v 53. minutě se díky Ručinskému znovu snížili na dvougólový rozdíl, který předznamenal úporný boj ve zbývajících minutách. Litvínov sáhl dvě minuty před koncem k power play, ale domácí si výhru nedali vzít.

Mojmír Trličík (Pardubice): „Zvládli jsme první třetinu, hráli jsme absolutně zodpovědně jednoduchý hokej a byli jsme produktivní. Zkomplikovali jsme si to ve druhé třetině. V té zase byly některé situace, které nebyly důsledné. Už to vypadalo, že budeme hrát zase nějaký velký hokej a málem se nám to nevyplatilo, protože Litvínov má do útoku skvělé mužstvo. S nimi ani za stavu 3:0 po dvou třetinách si nemůžete být jistí, že zápas dotáhnete do vítězného konce. Jsem strašně rád, že jsme poslední zápas v kalendářním roce takhle zvládli."

Vladimír Jeřábek (Litvínov): „Absolutně jsme nezvládli první třetinu, která rozhodla celý zápas. Chtěli jsme hrát dlouho 0:0, věděli jsme, že Pardubice budou pod tlakem, ale vůbec jsme to nezvládli. Udělali jsme hrozné chyby a Pardubice odskočily na tříbrankový rozdíl. Tím, že jsme ve druhé třetině nedali kontaktní gól a ani si nevytvořili gólovku, byl zápas rozhodnutý."

Branky a nahrávky: 1. Bartek (Somík), 12. Vašíček (Nahodil, Cetkovský), 16. Semorád (M. Drtina, Cetkovský), 51. Píša – 44. Hübl (Lukeš, Majdan), 53. Ručinský (K. Černý). Rozhodčí: Polák, Šír – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. Diváci: 9127.

Pardubice: Salfický – Benák, Vašíček, Píša, M. Drtina, V. Kočí, Gawryletz – Bartek, Somík, T. Nosek – Starý, Šagát, T. Zohorna – Radil, Kousal, Buchtele – Semorád, Cetkovský, Nahodil. Trenéři: Trličík a Lubina.

Litvínov: Franěk (16. Francouz) – Jareš, Kubát, Stříteský, K. Černý, Martinka, Brejčák, Charousek, Sklenička – Majdan, Hübl, Lukeš – Martynek, Hanzl, Ručinský – J. Černý, Piroš, Kubinčák – Baláž, Smolka, R. Pšurný. Trenéři: Jeřábek a Rosol.

Sparta Praha - Zlín 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)

Větší příležitost v úvodní třetině měl Ton, který se dostal za záda hostujících beků, ale Kotvan mu na poslední chvíli puk odpálil z hokejky. Opatrná partie, které dominovaly obrany, pokračovala i po přestávce. Oba gólmani byli pozorní při ojedinělých šancích, k nimž týmům většinou pomohly přesilové hry. Sparta byla v této pasáži aktivnější a Zlín si musel vypomoci faulem častěji, jenže oslabení vždy skvěle zvládl.

Ve 35. minutě se do samostatného úniku dostal při avizovaném vyloučení na straně hostů Hovorka, Sedláčka ovšem tváří v tvář přelstít nedokázal. Před druhou přestávkou hráli Pražané další přesilovku, v níž ale zapomněli na Köhlera, kterého podrazil v úniku Gřegořek. Sudí nařídil trestné střílení, které Köhler proměnil.

Pohodu Zlína mohla umocnit 44. minuta, Neuvirtha však zachránila tyč. Sparta se hnala za vyrovnáním, do střelecké pozice si najel bek Philipp, ani on však neprolomil střelecké trápení svého celku.

V 51. minutě ujeli Čech s Okálem proti osamocenému Philippovi. Čech zakončoval sám a Neuvirth parádním zákrokem lapačkou udržel domácím šance na bodový zisk. Na druhé straně byl Hlinka zapomenutý před brankovištěm, Sedláček však přežil bez úhony i tentokrát. V 56. minutě po tlaku Sparty ujel domácím Holík, zkusil zakončení mezi betony, jenže Neuvirth je sklapl dostatečně rychle.

Sparta více než dvě minuty před koncem sáhla ke hře bez gólmana a 17 vteřin před vypršením základní hrací doby šťastně vyrovnal po zásahu bruslí Sekáč.

Prodloužení nerozhodlo a došlo na nájezdy. Honejsek jako první dal, Broš odpovědět nedokázal. Neuspěli ani Köhler s Tonem, Leška už ano.

Josef Jandač (Sparta): „Utkání jsme si prohráli neproměňováním vyložených šancí a nevyužíváním přesilovek. Po prvních dvou třetinách jsme měli vést 3:0 a byl by klid, ale bohužel jsme nabídli soupeři trestné střílení, které proměnili. Proměnili nájezd i pak na konci, čímž získali dva body. Šance, které si Zlín vytvořil ve třetí třetině, přišly na základě toho, že my už jsme hráli na riziko, z čehož nějaké brejkové šance vyplynou. My jsme dnes byli absolutně jaloví v koncovce."

Juraj Jurík (Zlín): „První dvě třetiny jsme nehráli moc dobře a v zápase nás držel výborný výkon brankáře Sedláčka. Naštěstí jsme proměnili hned naši první šanci, kterou bylo trestné střílení. V té třetí třetině jsme měli zápas rozhodnout a měli jsme na to i příležitosti, když jsme měli tři vyložené šance. Za to nás pak stihl trest, když jsme dostali gól v power play Sparty. Před zápasem bychom dva body brali, teď si myslím, že jsme možná bodík ztratili, ale určitě jsme za dva body ze Sparty rádi."

Branky: 60. Sekáč – 40. Köhler z trestného střílení, rozhodující samostatný nájezd Honejsek. Rozhodčí: Hribik, Minář – Charvát, Lhotský. Vyloučení: 5:6. Bez využití. Diváci: 5388.

Sparta: Neuvirth – Pilař, Sičák, Milam, Jan Hanzlík, Gřegořek, Philipp, Vallin, Milam – P. Ton, J. Hlinka, Tenkrát – Hovorka, Broš, Sekáč – S. Treille, Přibyl, I. Rachůnek – Jánský, Foster, Bahenský. Trenéři: Jandač a Votruba.

Zlín: J. Sedláček – Hamrlík, Linhart, Řezníček, Zámorský, Tesařík, Kotvan, Tesařík, Šenkeřík – Balaštík, Leška, Kubiš – Okál, Čajánek, Veselý – Honejsek, Holík, F. Čech – Fořt, Melenovský, Köhler. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Plzeň - Kometa Brno 3:1 (2:0, 1:1, 0:0)

Hosté v ofenzivě zahrozili v deváté minutě, při 48 vteřin dlouhé přesilovce čtyři na tři však neskórovali.

Do vedení šla o dvě minuty později naopak Plzeň, když St. Pierrův průnik před branku dokončil Straka dorážkou skákajícího kotouče do sítě. Na druhé straně nešťastně tečoval nenápadné brněnské nahození Pletka do levé tyčky klece překvapeného gólmana Adama Svobody.

V 18. minutě však Hanzlík našel přesnou křížnou přihrávkou od pravého mantinelu Vlasáka a ten zvýšil na 2:0. Od další pohromy uchránil Kometu před pauzou Trvaj, který lapačkou vytěsnil svižný pokus Kratěny, zlikvidoval bombu Frola a při střele Dvořáka po vyhraném buly zazvonila pravá tyčka.

Nápor lépe se pohybujících Indiánů pokračoval také ve druhé třetině. Rychlý Straka se ze strany protáhl až před Trvaje, ale jeho pravý beton přehodit nedokázal a vzápětí se neujala ani rána nekrytého Dvořáka. Ve 25. minutě se už domácí radovali, když krásnou přesilovkovou kombinaci na jeden dotek zakončil třetí brankou Pletka. Za chvíli v úniku nestačil lépe vypálit Kratěna a Kometu vrátil trefou na 3:1 v početní výhodě do hry Divíšek, když dorazil nahození Tomáše Svobody.

Hosté poté přidali na důrazu, ale nabídli tím Plzni dvě přesilovky. Gulaš ale po polovině utkání dvakrát neskóroval ve vyložené pozici, když se především ve 32. minutě zaskvěl skvělým zákrokem na brankové čáře Trvaj. Ubráněná oslabení hosty povzbudila, v závěru prostřední části ale Malec s Dlouhým nezužitkovali přečíslení dva na jednoho. Po druhé přestávce se dokázal Svoboda přesunout proti dorážce Jakuba Svobody.

Kometa vrhla všechny síly do útoku a měla štěstí, že při brejku Kratěny s Kovářem na osamoceného Trvaje vypálil centr druhého útoku Plzně nad. Rozhodnout mohl během přesilovky v 51. minutě opět Kovář, po rychlé kličce však pálil do tyče. Branková konstrukce pomohla minutu na to i Adamu Svobodovi, když se jen bezmocně ohlížel za tečí Jana Hrušky. Na porážce Brna nic nezměnila ani dlouhá hra bez brankáře.

Milan Razým (Plzeň): „V první třetině jsme si dvěma góly vytvořili náskok, který jsme krásnou brankou v přesilovce na začátku druhé třetiny navýšili. Měli jsme i další šance, které jsme ale neproměnili. Kdybychom v té době ještě víc odskočili, mohli jsme dohrávat ve větším klidu. Brno v závěru zastavily nastřelené tyčky a my jsme získali zasloužené tři body. Chci pochválit celé mužstvo za odvedenou práci, která nám konečně přinesla výhru nad Kometou. Marušákovo zranění není vážné, měl by chybět jen jeden zápas."

Zdeněk Venera (Brno): „Z naší strany musíme rozdělit utkání na dvě rozdílné poloviny. V té první nás domácí přehrávali a byli výrazně lepší. Přibližně od poloviny zápasu jsme se zlepšili, vyrovnali jsme hru a vytvořili jsme si dostatek šancí. Bohužel jsme dali jen jeden gól. Za předvedenou hru v první půlce utkání jsme si ale vyhrát nezasloužili a domácí si připsali tři body zaslouženě."

Branky a nahrávky: 12. Martin Straka (St. Pierre), 18. Vlasák (Jiří Hanzlík, Gulaš), 24. Pletka (Martin Straka, Gulaš) – 27. Divíšek (T. Svoboda, Žižka). Rozhodčí: Fraňo, Šindler – Jelínek, Pešek. Vyloučení: 3:7, navíc Jan Kovář, St. Pierre – Erat, Švrček všichni 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 6308.

Plzeň: A. Svoboda – Jiří Hanzlík, J. Jeřábek, Marušák (41. Dan Růžička), St. Pierre, Mozík, Frolo – Gulaš, Martin Straka, Vlasák – Kratěna, Jan Kovář (21.- 27. Havlíček), Pletka – Balej, Kašpařík, Johnson – Hollweg, Lev, Dvořák. Trenéři: Razým, Michal Straka a Pejchar.

Brno: Trvaj – Žižka, Valach, Švrček, Bičánek, Valábik (21. Dujsík), Malec – T. Svoboda, Divíšek, Holec – H. Zohorna, J. Hruška, J. Svoboda – Petrovický, Čermák, Dlouhý – Erat, Koreis, Dočekal. Trenéři: Venera a Oslizlo.

Chomutov - České Budějovice 5:3 (1:0, 2:2, 2:1)

V brance Pirátů se poprvé v sezoně objevil od začátku Hanuljak a hned v úvodu musel předvést několik pozorných zákroků. I díky němu domácí přežili bez úhony první přesilovku Jihočechů. Na tlak soupeře navíc Chomutov odpověděl nejlépe, jak mohl. Frolík po individuální akci otevřel skóre.

V polovině první třetiny domácí srovnali se soupeřem krok a měli hned několik šancí zvýšit své vedení. Kováře v brance Mountfieldu ale nepřekonali Hřebejk ani Hruška, při Tomanově vyloučení měl hned několik příležitostí Hruška, ale neuspěl stejně jako Zálešák.

Hruška, nejlepší střelec domácích, se mezi střelce nezapsal ani při Kolarzově trestu, kdy trefil tyč. Nadšení domácích poté po rychlém protiútoku zchladil Květoň, jenž prostřelil Hanuljaka. I poté ale měli více šancí Piráti. Přečíslení Zálešáka s Frolíkem ale Kovář zlikvidoval a hostům pomohl i při Jankově vyloučení.

Ve 36. minutě ale již reprezentační gólman kapituloval podruhé, když jej překonal Hřebejk. Defenziva hostů následně zkolabovala, Gajovský zakončil další přečíslení nepřesnou střelou; Frolík s Hruškou ale poté situaci tři na jednoho zvládli ukázkově a Chomutov vedl 3:1. Michálek ale ještě ve druhé části přiblížil České Budějovice jen na gól k domácím. Na šance bohatý závěr třetiny zakončila Frolíkova střela do tyče.

Domácí ale nezdar posily z NHL nemusel dlouho mrzet, už po 54 sekundách třetí dvacetiminutovky totiž Kováře překonal Hřebejk a připsal si druhý gól v zápase. Následně českobudějovického brankáře překonal i Zálešák a posunul Piráty za ziskem tří bodů, které získali naposledy v 27. kole 2. prosince. Radost domácím nezkazil ani třetí gól Jihočechů v 58. minutě.

Branky a nahrávky: 4. Michael Frolík (Důras), 36. Hřebejk (Důras), 37. D. Hruška (Michael Frolík, Pulpán), 41. Hřebejk (Důras), 43. Zálešák (D. Hruška, Rýgl) – 27. L. Květoň (Langhammer), 39. M. Michálek (Ptáček), 58. Kotalík (Šimánek). Rozhodčí: Turčan, Blecha – Hejl, Horinek. Vyloučení: 5:6. Bez využití. Diváci: 3583.

Chomutov: Hanuljak – Pulpán, Rýgl, Rutta, Mrázek, Bartejs, Trefný, Pavlas, Macháček – D. Hruška, Zálešák, Michael Frolík – Důras, Kraft, Hřebejk – Lušňák, Sikora, Hromas – Y. Treille, Gajovský, M. Procházka. Trenéři: Antonik, Liška a Mikšovic.

České Budějovice: Jakub Kovář – Ptáček, Jank, Toman, Vydarený, Vráblík, Kolarz – Suja, Mertl, Podlešák – M. Michálek, Knotek, Prospal – Kotalík, L. Kohn, Šimánek – Dej, Langhammer, L. Květoň. Trenéři: Draisaitl a Bělohlav.

Mikuláš Antonik (Chomutov): „Do utkání jsme šli s tím, že chceme zlepšit hru ve středním pásmu, což si myslím, že se nám povedlo. Podařilo se nám i několikrát velmi dobře dostat puk z obrany a měli jsme z toho i brejky. Podařilo se nám vstřelit pět branek. Trochu nás mrzí, že jsme párkrát udělali drobné chybičky, což se ale stává. Tři body, které jsme dnes vydřeli, jsme si zasloužili. Kluci hráli makali, plnili, co jsme si řekli a hráli obětavě a zodpovědně."

Peter Draisaitl (České Budějovice): „Odehráli jsme hloupý zápas. Nedařilo se nám hrát styl hokeje, který jsme chtěli a měli jsme připravený. Neustále jsme propadali, což se nám v posledních zápasech nestávalo. Zápas jsme vůbec nezvládli a zaslouženě jsme prohráli."