Hokejisté Karlových Varů absolutně nezvládli koncovku duelu 3. kola skupiny o udržení v extralize proti Chomutovu. Energie vedla v šesté minutě 2:0 a ještě v polovině závěrečné třetiny 5:3, přesto ale prohrála 5:6. O rozhodující gól se postaral 73 vteřin před koncem hostující forvard Tomáš Káňa, který jím uzavřel hattrick. Skvělý zápas odehrál i domácí bek David Nosek, jenž nechyběl u žádného gólu svého celku - dva góly sám dal a u tří asistoval.

Kouzelná lapačka libereckého brankáře Marka Schwarze začarovala hokejky brněnských hráčů v nedělním utkání play out. Kometa na severu Čech prohrála 0:2 a nadále čeká na potvrzení extraligové jistoty. „Hokej se hraje na góly. Ty jsme nedali ani z těch nejvyloženějších šancí," posteskl si brněnský asistent kouče Lubomír Oslizlo.

Liberec - Brno 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Kometa si příslušnost v nejvyšší soutěži může uhrát v pátečním zápase v Chomutově. Jistotu jí dá vítězství za tři body. Situaci do svých rukou dostal také Liberec, který ztrácí na Karlovy Vary už jen dva body. „Před zápasem s Kometou jsme neměli osud ve vlastní moci. Porážka Varů nás dostala do hry," liboval si domácí kouč Milan Černý.

Kometa doplatila na minimálně pět nevyužitých gólových šancí z první třetiny. Liberec v první části hry mlčel, až ve druhé jej nasměroval k výhře svým prvním gólem v sezoně obránce Jan Výtisk, který využil signalizované početní výhody a po přihrávce zpoza branky překonal Jiřího Trvaje. „Bylo to úporné, odbojované, všichni hráči se vydali ze svých sil," připustil absenci herní kvality trenér Černý.

Největší šanci na vyrovnání měl z dorážky Roman Erat, ale neuspěl. Brňany naopak dorazil druhým gólem Petr Nedvěd. Hosté se neprosadili ani při závěrečné hře šesti proti čtyřem. „Nepředvedli jsme špatný výkon, ale bez gólů nemůžeme pomýšlet na nějaký bod," přemítal o největší bolesti Komety v posledních týdnech Oslizlo.

Hrdinou utkání se stal domácí gólman Schwarz, který sice svojí minelou za brankou hned v úvodní minutě nabídl šanci Leoši Čermákovi, ovšem zaskočili za něj obránci.

Domácí muž s maskou poté svým spoluhráčům výpomoc vrátil i s úroky, když vytasil lapačku proti ráně Vojtěcha Němce, poradil si i se samostatným únikem Jozefa Kováčika a těsně před koncem první třetiny sebral jasný gól Róbertu Petrovickému.

Hostující střelci si na něj za šedesát minut nepřišli. „Šli jsme si za výhrou a k tomu patří i trocha štěstí směrem dozadu," povídal Černý.

Branky a nahrávky: 38. Výtisk (T. Urban, P. Nedvěd), 56. P. Nedvěd (Dušek, Duda). Rozhodčí: Turčan, Homola - Bláha, Ondráček. Vyloučení: 7:5, navíc T. Svoboda (Brno) 10 min. Bez využití. Diváci: 5560.

Liberec: Schwarz - Čakajík, Derner, Čutta, Šimek, Kolmann, Výtisk, Štich - Dušek, P. Nedvěd, Duda - T. Pospíšil, Bulík, Kica - Kudrna, Filippi, Víšek - Bárta, T. Urban, D. Špaček. Trenéři: Hynek, M. Černý a Kapoun.
Brno: Trvaj - Kováčik, Malec, Žižka, Dujsík, M. Hruška, Švrček, Valach - H. Zohorna, L. Čermák, Burian - T. Svoboda, J. Hruška, Jakub Svoboda - Holec, Petrovický, Lušňák - Erat, Němec, Wasserbauer. Trenéři: Kýhos, Oslizlo a Beran.

Karlovy Vary - Chomutov 5:6 (2:2, 2:1, 1:3)

Energie začala utkání mnohem aktivněji. Příležitosti Noska a Gulašiho ještě brankou neskončily, ale v páté minutě se již skóre měnilo. Nahození aktivního Noska při hře čtyř proti čtyřem tečoval do branky Košťál. O minutu později sám Nosek střelou od modré čáry využil přesilovou hru.

Po následné komerční pauze, v níž byla důrazná domluva trenéra Pirátů slyšet až na tribuny, zvýšili hosté obrátky. To se brzy projevilo i ve vývoji skóre. V 16. minutě využil početní výhodu Procházka a snížil. Když minutu před koncem úvodní třetiny nedokázal Zaťovič přelstít Hanuljaka, byli to opět Piráti, kdo se radoval. V 19. minutě si vybral svou slabší chvilku Mensator, jemuž slabá střela Káni propadla pod lapačkou.

Hned na úvod druhé třetiny zamířil na trestnou lavici Macháček a Energie opět nezaváhala. Po ose Nosek - Pech vrátil vedení na stranu domácích Kumstát. Ještě neutichl jásot publika a bylo srovnáno; rovněž při přesilovce se také podruhé v zápase trefil bekhendovou střelou Procházka.

Třetí obdržený gól vyhnal Mensatora z branky, do které nastoupil Závorka. Útoky se nadále přelévaly z jedné strany na druhou. Ve 30. minutě využitím třetí přesilové hry převážil misky na stranu domácích podruhé v zápase Kumstát. Těsně před koncem prostředního dějství ještě obdržel hostující Palin trest na pět minut a do konce utkání za bodnutí holí.

Po špatně zahrané dvouminutové přesilovce v pěti proti třem využila Energie až tu následnou početní výhodu s jediným hráčem navíc, když se ve 44. minutě od modré čáry trefil Nosek. Kdo si v tu chvíli pomyslel, že je rozhodnuto a Chomutov nemá o co hrát, tak se hodně mýlil.

V 51. minutě po střele Macháčka snižoval dorážkou z bezprostřední blízkosti Káňa. O dvě minuty později skončila bomba najíždějícího Hromase nad levým ramenem Závorky a bylo srovnáno. Po vstřelené brance neudržel nervy na uzdě Gulaši a za rozlámanou hůl dostal desetiminutový osobní trest. Kalich hořkosti si Karlovarští v důležitém zápase vypili v 59. minutě až do dna. Hattrick dovršil Kána, který přitom ještě na podzim hostoval právě v týmu Západočechů.

Branky a nahrávky: 5. Košťál (D. Nosek), 6. D. Nosek, 21. Kumstát (Pech, D. Nosek), 30. Kumstát (Pech, D. Nosek), 44. D. Nosek (Pech, Kumstát) - 16. M. Procházka (Kraft, Macháček), 19. T. Káňa (Kubinčák, Rutta), 22. M. Procházka (Kraft), 51. T. Káňa (Macháček), 53. Hromas (Macháček, Mrázek), 59. T. Káňa (Rutta, Kubinčák). Rozhodčí: Minář, Pešina - Pešek, Jelínek. Vyloučení: 4:8, navíc Gulaši 10 min. - Palin 5 min. a do konce utkání. Využití: 4:2. Diváci: 4053.

Karlovy Vary: Mensator (22. Závorka) - D. Nosek, Gulaši, J. Drtina, Parýzek, J. Látal, Prošek, Gründling - Kumstát, Zaťovič, Pech - Zucker, Skuhravý, J. Doležal - Koblasa, Vachovec, Skladaný - Pohl, Košťál, T. Rohan - Roman Vlach. Trenéři: Žemlička, Kverka a Kněžický.
Chomutov: Hanuljak - Pavlas, Palin, Bartejs, Rutta, Mrázek, J. Stehlík, Macháček - Jíra, Divíšek, Kubinčák - Šagát, Zálešák, Hřebejk - Důras, Sikora, Hromas - Chlouba, Kraft, M. Procházka - T. Káňa. Trenéři: Čelanský, Beck a Skořepa.

1. HC Kometa Brno 55 17 8 9 21 154:163 76
2. HC Energie Karlovy Vary 55 20 2 7 26 143:158 71
3. Bílí Tygři Liberec 55 17 3 12 23 143:183 69
4. Piráti Chomutov 55 12 10 5 28 136:188 61