Hvězda SKA Petrohrad, s nímž v této sezoně získal vysněný Gagarinův pohár, je velice vstřícná. A je jedno, zda Rusové porazili Bělorusy 7:0, vyhráli prodloužení se Slováky nebo podlehli Američanům.

Právě po posledním utkání se Slovenskem přišel mezi novináře dobře naladěný, s úsměvem a dokonce na svou adresu lehce zavtipkoval. „Že jsem nedal gól? Je to hokej. Kdyby každá moje střela skončila v bráně, nebylo by to zajímavé," pronesl Kovalčuk.

Pak ale přepnul na trochu vážnější tón a hru soupeře ocenil. Zároveň také výkon brankáře Júlia Hudáčka, který si zrovna proti Rusku odbyl premiéru na mistrovství světa. „Držel je ve hře. V hokeji se prostě stává, že to tam někdy padá jako v zápase s Běloruskem, jindy zase ne," řekl klidným hlasem.

Za dvoubodové vítězství, které obhájcům titulu dalo jistotu čtvrtfinále a uchovalo šanci na první místo ve skupině, byl rád. „Hráli jsme prakticky proti domácímu týmu, který bojoval o možná poslední šanci na postup. Ani nevím, jestli mají ještě Slováci šanci dostat se do play-off," uvedl.

„Sergej Bobrovskij sice dostal kuriózní gól, ale v důležitých momentech nás podržel. Ani sekundu jsem o něm nepochyboval, takové góly občas padají. Naštěstí jsme na to dokázali odpovědět, Vova Tarasenko dal důležitý gól na 2:1. Jen škoda, že jsme to už neudrželi," litoval Kovalčuk.

„Myslím, že jsme zahráli celkově dobrý zápas. Plnili jsme pokyny trenérů a až na posledních pět minut, kdy měli Slováci šance, jsme byli lepší," řekl útočník.

Už v úterý večer uzavře základní skupinu v Ostravě souboj Ruska a Finska. Kovalčuk věří, že svěřenci Olega Znaroka zápas zvládnou, vyhrají a ještě se dostanou na konečné první místo. „Uvidíme, jak budou hrát USA, ale jsme toho schopni. Věřím, že ještě skupinu vyhrajeme," zakončil Ilja Kovalčuk. Kdyby Rusko skončilo druhé, ve čtvrtfinále by narazilo na Čechy.