Podobně zmatené rozhovory vedou v těchto dnech a týdnech stovky hokejových fanoušků v tuzemsku i za velkou louží. Červenec se totiž blíží ke konci a Jaromír Jágr stále nikde nepodepsal smlouvu na další sezonu. Všeobecně se předpokládá, že chce ještě pokračovat v NHL, jenže kde?

„Kam se podívám, tam čtu, že každému volnému hráči volají z deseti dvanácti týmů. Mně nikdo,“ uvedl vyhlášený žertéř Jágr před otevřením trhu s volnými hráči na začátku července.

Byla to vtipná nadsázka, od té doby je ale jisté jen to, že Jágr nebude pokračovat na Floridě.

Martin Nečas.
Nečas podepsal s Carolinou smlouvu. Je to půlka snu, říká

Může být ještě přínosem?

Sám hráč je od konce sezony stále v zámoří a mlčí. Podle náznaků z jeho okolí už nějaká jednání s kluby proběhla, ale k dohodě nedošlo. Proč? Jágr má svou hrdost a cenu, pod kterou nepůjde. V posledních třech sezonách bral pokaždé (s bonusy a před zdaněním) kolem 5,5 milionu dolarů. Jenže to je teď pro většinu generálních manažerů prostě moc.

„Už žádnému týmu nepomůže vyhrát Stanley Cup,“ rezolutně prohlašuje Liam Maguire, známý hokejový historik a publicista. „Je jako Chris Chelios, který hrál do 48 let a všichni stejně jako u Jágra pořád mluvili o tom, jak je fit a že připomíná Gordieho Howea, stejně se ale musel nakonec smířit s tím, že už to dál nejde,“ řekl Maguire pro kanadskou stanici TSN.

PRVNÍ TRÉNINK. Pardubičtí hokejisté už trénují na ledě. Pokyny udílí Pavel Marek.
Dynamo vyjelo na led. Na kempu skládá nový tým

Není to příliš drsný odsudek? Vždyť ještě v sezoně 2015/16 dokázal „kmet“ Jágr nastřádat 66 bodů a výrazně pomohl Floridě k překvapivému postupu do play-off. Letos měl slabší sezonu, ale v 45 letech odehrál všech 82 zápasů a zaznamenal v nich 46 bodů. Takhle nevypadá hokejový důchodce.

Doba se mění a vlak ujíždí

Jiná věc je, že Jágr touží po podobné roli, kterou měl na Floridě. Mít dostatek volnosti na ledě, nastupovat v první či druhé lajně, hrát přesilovky. S vedlejší rolí se smíří jen těžko.

Hodně se toho v posledních letech napsalo o Jágrově schopnosti mentorsky působit na mladé spoluhráče. I proto se jako o jeho možné budoucí destinaci často hovoří třeba o Calgary (s talentovanými mladíky Gaudreauem a Monahanem) nebo Edmontonu.

Florbal. Ilustrační foto.
Světové hry: Strýček usiluje o třetí medaili, první v Evropě

Otázkou zůstává, zda Jágrovi ve stále se zrychlující a mládnoucí NHL nezačíná definitivně ujíždět vlak. Autor Greg Wyshinski na serveru Yahoo Sports výstižně poznamenal, že kdyby měl Jágr v Edmontonu nastupovat s mladičkou superhvězdou Connorem McDavidem, bylo by to jako vystoupení Tony Bennetta (90letého zpěváka uhlazených šlágrů) s nadupanou speedmetalovou kapelou.

Jágr má ovšem i jiné možnosti než NHL. Hodně o něj stojí v Rusku, kde už v minulosti hrával. A pořád je tu také „jeho“ Kladno.