Zatímco Jaromír Jágr udivuje svou výkonností diváky i experty v zámoří, Kontinentální hokejová liga po jeho odchodu jako by poněkud osiřela.

Vždyť český útočník patřil od svého příchodu v roce 2008 k hlavním tvářím soutěže. Přítomnost nejlepšího Evropana v dějinách NHL měla znamenat, že ruská liga se té zámořské vyrovnává.

Má teď KHL českému fanouškovi co nabídnout? I přes absenci slavné „osmašedesátky“ je na co se soustředit. Zde jsou tři návrhy.

Červenka září i bez Jágra. Jejich spolupráce loni udivila celé Rusko. Právě bodové přísuny dvou českých forvardů byly hlavními důvody vítězného tažení Omsku základní částí.

V nové sezoně zůstal Roman Červenka bez staršího parťáka a rádce. Zdá se ale, že si s novou rolí poradil na výbornou. Opět patří k nejobávanějším kanonýrům ligy. „Jarda mi chybí nejen na ledě, ale i v kabině. Hodně jsme si rozuměli. Ale snažím se i bez něj hrát co nejlépe. Jsem rád, že zatím to jakž takž jde,“ povídal nedávno Červenka.

Reprezentační útočník byl v minulém ročníku nejlepším střelcem KHL a i na podzim zatím se třinácti přesnými zásahy vévodí tabulce kanonýrů. „Padá mi to tam, věřím si,“ pochvaluje si.

Česká legie v Chabarovsku. Ještě větším překvapením než Červenkovy výkony je způsob, jakým lize dominují dva čeští forvardi z Chabarovsku. Jakub Petružálek a Petr Vrána vévodí kanadskému bodování soutěže.

Včera sice Chabarovsk doma prohrál po nájezdech s Nižným Novgorodem, ale Češi se opět činili. Vrána zaznamenal dva góly a asistenci, jednou se trefil i Petružálek. Ten je s 27 body z 22 duelů nejproduktivnějším hokejistou KHL, Vránovi patří s 25 body druhá příčka. To nečekal nikdo stejně jako fakt, že provinční Chabarovsk vede ligu. Klub z města kousek od čínských hranic.

Petružálek díky svým výkonům poprvé k kariéře dostal pozvánku do seniorské reprezentace. „Tomu, že pojedu na Karjalu, jsem uvěřil až ve chvíli, kdy jsem viděl své jméno na seznamu. Bude to skvělá zkušenost,“ řekl litvínovský odchovanec.

Slovensko-český tým si zvyká mezi elitou. Snažení nového klubu z Popradu dostat se do KHL bylo dlouhé a spletité, nakonec se ale dočkal. HC Lev si v premiérové sezoně „užívá“ všech nástrah, které na nováčky číhají. Na zelené louce postavený tým pod vedením kouče Radima Rulíka střídá série úspěchů a porážek.

Na úvod ročníku pětkrát prohrál, pak přišlo nečekané vzepnutí a šest triumfů v osmi zápasech. Pak se ale dostavil další útlum. V úterý Poprad po šesti nezdarech v řadě konečně zabral a smetl Čerepovec 5:0. „Jsme nováček a musíme si projít vším. Kdybychom si mysleli, že všechno půjde bez problémů, byli bychom na velkém omylu. Každý zápas je pro nás novou zkušeností,“ upozorňuje Rulík.

Popradu nyní patří desátá, tedy předposlední příčka v Západní konferenci. I proto si nedává přehnané cíle. „Postup do play-off by byla senzace. Neznám mužstvo, které bylo nově vybudováno a hned hrálo tak vysoko,“ myslí si český trenér.