Pětašedesátiletý Rutherford byl do letošního dubna 20 let generálním manažerem Caroliny a jejího předchůdce Hartfordu. Hurricanes se během jeho působení dostali dvakrát do finále Stanley Cupu a v roce 2006 ho poprvé v historii vyhráli.

Bývalý gólman NHL Rutherford nahradí ve funkci Raye Shera, jenž byl odvolán v polovině května poté, co Penguins vypadli v druhém kole Stanley Cupu s New York Rangers, i když v sérii vedli 3:1 na zápasy. Očekával se i okamžitý vyhazov Bylsmy, vedení klubu nicméně chtělo v jeho případě počkat na názor nového generálního manažera.

"Dan je dobrý chlap a dobrý trenér, ale měl jsem pocit, že potřebujeme změnu, abychom se posunuli dál. Nepochybuju o tom, že bude stále hlavním koučem v NHL a bude úspěšný. Hledání nového kouče začíná okamžitě," uvedl na dnešní tiskové konferenci Rutherford.

Nyní třiačtyřicetiletý Bylsma převzal tým v průběhu sezony 2008/09 a hned dovedl Penguins k prvnímu zisku Stanley Cupu od roku 1992. Pittsburgh se Sidneym Crosbym se pod jeho taktovkou pokaždé dostal do play off, nicméně jeho maximem bylo loňské semifinále.

Bylsma je s 252 výhrami z 400 zápasů nejúspěšnějším trenérem v klubové historii a je také koučem, který v NHL dosáhl nejrychleji 200 vítězství.