„Všichni jsme si uvědomili, že třináct let nikdo nebyl v semifinále. Měli jsme to v hlavách. Chtěli jsme to ukončit a povedlo se. Byli jsme moc šťastní,“ řekl Jakub Galvas.

Jak s odstupem hodnotíte mistrovství světa juniorů?

Mistrovství světa je pro každého svátek. Je to nejlepší turnaj v mládežnické kategorii. Teď s odstupem času si uvědomuju, že čtvrté místo byl opravdu velký úspěch. Mrzí trošku, že nevyšla medaile. Za čtvrté místo jsme ale rádi.

Podle výsledků to vypadá, že právě čtvrté místo bylo maximem českého týmu. Souhlasíte?

I když jsme semifinále dobře rozehráli, Kanada ukázala sílu hlavně v přesilovkách. V zápase o bronz nám už možná docházely síly a Amerika byla silná.

Před mistrovstvím jste od Kanady schytali debakl 0:9. Co jste si po tomto výsledku řekli?

Spolu s dalšími čtyřmi hráči jsem nehrál, takže jsem hned po zápase nebyl v šatně. Nevím přesně, co trenér říkal. Tak kvalitní zápas nás ale mohl na šampionát jen připravit.

Základní skupina se vám povedla. Jak hodnotíte začátek turnaje?

Zápasy byly ubojované a třeba s Běloruskem a Švýcarskem jsme museli makat do poslední minuty. Proti Rusku jsme překvapili. Zápas jsme až na koncovku zvládli celkem dobře. Utkání se Švédskem nebylo z naší strany vůbec špatné. Škoda těch přesilovek, které soupeř odehrál výborně a dal dva góly. Celkově jsme ale podali slušný výkon.

Ve čtvrtfinále jste urvali postup po samostatných nájezdech. Co rozhodlo?

Fini měli o hodně víc střel, ale my jsme zápas lépe zvládli takticky. Štěstí se k nám otočilo hlavně v nájezdech. Byla to ale týmová práce. Byli jsme strašně šťastní, že jsme postoupili.

Sám jste byl na začátku vyrovnávacího gólu. Jak byste tuto akci popsal?

Už tři minuty před koncem jsme hráli power play a nechtěl jsem nic vymýšlet. Viděl jsem někoho před bránou a poslal jsem tam puk. Nebyla to bůhvíjaká střela, ale Záďa (Filip Zadina pozn. red.) to tečoval do branky. Takové branky na konci padají a hlavně na malém hřišti. Všechno se musí dávat na bránu.

Po vítězných nájezdech byla na vás vidět obrovská radost.

Všichni jsme si uvědomili, že třináct let nikdo nebyl v semifinále. Měli jsme to v hlavách. Chtěli jsme to ukončit a povedlo se. Byli jsme moc šťastní.

Pak následovaly zápasy se severoamerickými soupeři, které skončily jednoznačnými porážkami. Vypadalo to, že Kanada a USA jsou někde jinde, že?

Hrálo se proti nim hodně těžko. Nechci to moc hodnotit, protože nám to moc nevyšlo. Kdybychom ale Kanadě nedávali tolik přesilovek, tak by to vypadalo jinak. Na začátku jsme měli šance zvýšit na 2:0. Nepovedlo se nám to a jsme rádi za čtvrté místo.

Jak byste úroveň juniorského mistrovství světa porovnal s extraligou?

To se moc porovnávat nedá. Na mistrovství světa hrají mladí kluci, všichni jsou rychlí, všichni jsou zapálení do hry. Hraje se na užším hřišti, takže hra je ještě rychlejší. V extralize jsou zkušenější hráči. Je to jiný hokej. Jsem rád, že jsem si ho mohl vyzkoušet.

Jak jste si zvykl na menší hřiště?

Jak jsem tam přijel, byl jsem z toho úplně paf. (smích) Za bránou nebylo místo. Teď jsem se vrátil zpět a hřiště mi přijde obrovské. Na úzkém hřišti mě to docela bavilo. Nezlobil bych se, kdyby to tady přestavěli.

Měl jste nějakou odezvu z Chicaga, které vás draftovalo, na své vystoupení na šampionátu?

Ještě zatím ne. Bylo nás tam docela dost draftovaných. Ale žádné informace jsem nedostal.

Teď jste zpátky v olomouckém klubu, který měl velké problémy s rozsáhlou marodkou obránců. Do pořádku se ještě nedal stabilní spoluhráč, váš otec. S kým tedy v pátek nastoupíte?

To záleží na trenérech. Teď jsem trénoval s Honzou Jaroměřským, tak uvidíme, jak v pátek nastoupíme.

Hned vás čekají dva víkendové domácí zápasy s Jihlavou a Chomutovem. Co od nich očekáváte?

Budou to těžké zápasy, protože oba týmy se budou chtít v tabulce dostat blíž k nám. Asi přijedou bránit, ale nebezpeční budou ve všech směrech. Musíme se na to dobře připravit, hrát jednoduše a dávat góly.