Loňský vítěz Stanley Cupu s Washingtonem v pátek dostal od mezinárodní federace IIHF trest v podobě zákazu startu na čtyři roky. Distanc má ovšem platnost pouze na mezinárodní akce, v NHL bude moci Kuzněcov nastupovat i nadále.

„Rozhodl jsem se trest přijmout,“ uvedl Kuzněcov, který ani nepožadoval analýzu vzorku B. „Vždycky jsem byl velmi hrdý na možnost reprezentovat svou zemi a je velmi těžké se smířit s tím, že čtyři roky neobléknu dres sborné. Vím, že jsem zklamal hodně lidí,“ dodal sedmadvacetiletý útočník.

Vyhlášený technický centr hraje v NHL od jara 2014 a patří dnes mezi opory Washingtonu. Předloni s klubem z hlavního města podepsal osmiletý kontrakt za 62,4 milionu dolarů. V loňském play-off, které skončilo triumfem Capitals, byl vůbec nejproduktivnějším hráčem.

Štěstí má v tom, že v zámoří platí odlišné dopingové předpisy. „Na rozdíl od IIHF se v NHL kokain nepovažuje za látku pomáhající výkonu, ale za rekreační drogu. V určitých případech může být předepsáno povinné léčení,“ stojí v prohlášení zámořské soutěže.

O Kuzněcovově problému se v zákulisí mluvilo od závěru MS v Bratislavě. Den poté, co Rusko porazilo v zápase o bronz Česko 3:2 po nájezdech, se na internetu objevilo video Kuzněcova s dvěma „lajnami“ bílého prášku.

Podle hráče šlo o rok starou nahrávku, pocházející z oslav Stanley Cupu v Las Vegas. Prý tehdy vešel do hokejového pokoje, ale jakmile si všiml drog, okamžitě místnost opustil. Brzy nato Kuzněcov smazal všechny své fotky a videa na Instagramu a stáhl se i z dalších sociálních sítí.