Kladnou odpověď na tento ožehavý problém se teď pokouší dát společný projekt klubů, národních lig a Mezinárodní hokejové federace (IIHF). Uspěje tento nejnovější pokus?

Zatímco ve fotbale je Liga mistrů blyštivým divadlem, ve kterém se točí miliardy korun (a v menším měřítku to platí i pro obdoby v dalších sportech, například basketbalu), lední hokej je jako zakletý. Pokusů o celoevropskou klubovou konfrontaci bylo víc, ale skončily neslavně.

Někdejší Pohár mistrů evropských zemí v sedmdesátých a osmdesátých letech se nesl ve znamení sovětské dominace, celkem dvacetkrát ho vyhrál CSKA Moskva. V devadesátých letech měla jepičí život Evropská liga, v letech 2005 až 2008 se konal turnaj Super Six (všechny čtyři ročníky opět ovládly ruské týmy). A nástupnická Liga mistrů vydržela jedinou sezonu (2008/2009). S vypuknutím ekonomické krize se stáhli sponzoři v čele s Gazpromem, zbyly jen dluhy a žaloby.

Kluby věří v úspěch

Nyní je na řadě další pokus. Vychází z úspěšného formátu European Trophy, letního přípravného klání špičkových klubů z evropských lig. Hlavními akcionáři projektu nové Ligy mistrů jsou samy týmy (mají 63 procent akcií, ligy 25 procent a IIHF 12 procent). První sezony by se mělo zúčastnit celkem čtyřicet klubů.

„Je to velký krok pro evropský klubový hokej a všechny ligy. Jsme přesvědčeni, že jednota kolem Champions Hockey League bude znamenat nárůst prestiže národních lig a jejich klubů tak, jako tomu u jiných sportů, jako je fotbal, basketbal a házená," uvedl Gernot Tripcke, šéf německé DEL.

Účastníky Ligy mistrů by mělo být 26 zakládajících klubů, mezi nimi čtyři české (Sparta, Pardubice, Vítkovice a Liberec) a dále mistři a vítězové základních částí zakládajících lig (české, švédské, finské, německé, švýcarské a rakouské). Další týmy obdrží divokou kartu.

Peníze prý jsou k dispozici

Jaká jsou hlavní rizika a možné potíže? Málo peněz a tedy finanční neatraktivnost, málo volných termínů. Právě na to zašel minulý pokus o hokejovou Ligu mistrů. Současní organizátoři ale mají za to, že jejich dítě porodní trable zdárně překoná.

„Soutěž má agenturou Infront garantovaných deset milionů eur, které bude čerpat po dobu prvních tří let své existence. Díky tomu je liga ekonomicky zajištěná a stabilizovaná," řekl předseda představenstva Sparty Petr Bříza, který stál už u vzniku European Trophy. „Jsem hrozně rád, že se nám tento projekt podařilo dotáhnout a v srpnu odstartujeme," dodal bývalý brankář.

Problém? Rusko se neúčastní

Jediný pohled na seznam zakládajících klubů a lig ovšem prozradí, že v něm chybí nejbohatší evropská soutěž, která se pyšní největším počtem hvězd a má vlastní ambice na celoevropskou působnost – převážně ruská KHL. Ta se k projektu nepřipojí, naopak na něj hledí s podezřením.

„Měli jsme jednání i s KHL, ta se ale odmítla připojit," citovala agentura RIA Novosti šéfa IIHF Reného Fasela. Jedním z problémů je kauza Jokeritu Helsinky – tradiční klub bude hrát od příští sezony v KHL, což se vůbec nezamlouvá finské straně. „To byl jeden z důvodů, proč jsme se nedohodli. KHL chtěla, aby se Ligy mistrů účastnil i Jokerit, což jsme zamítli. Finové byli hodně proti," uvedl Fasel.

Až čas ukáže, zda se v ledním hokeji podaří vytvořit životaschopnou Ligu mistrů, o kterou by byl zájem mezi fanoušky, a měla finanční nezávislost. Vztahy s KHL ale i nadále budou, ať se nám to líbí nebo ne, klíčové.