David Pastrňák má formu jako hrom, o čemž se teď na vlastní oči přesvědčovali hokejoví fanoušci v Kalifornii. Bostonské číslo 88 postupně nasázelo dva góly proti Los Angeles, dva góly proti San Jose a nakonec hattrick na ledě Anaheimu. Slušný výlet, že?

Hrdinové české dvacítky: brankář Tomáš Suchánek a autor postupového gólu Jiří Kulich.
Hokejisté nadchli národ. Konečně máme hráče světového významu, těší experty

„Je tak kreativní, že mu říkám umělec,“ vysekl Pastrňákovi poklonu bostonský trenér Jim Montgomery. „Vážně se od něj můžeme učit,“ přidal se do davu gratulantů Adam Henrique, útočník domácích Ducks.

Sám český forvard zůstával v klidu. „Dávat góly je moje práce, která mi zároveň nikdy nezevšední,“ poznamenal Pastrňák. Mimochodem: Boston vyhrál 7:1, nezastavitelný „Pasta“ si kromě tří branek připsal i asistenci na trefě Davida Krejčího, jenž pro změnu přidal dvě přesné nahrávky. Dva body za asistence zaznamenal rovněž Pavel Zacha.

Rozjetý Boston drtí konkurenci

Daří se nejen Čechům v dresu Bruins, ale celému týmu. Bostonští hoši jasně vévodí celé NHL, z čtyřiceti zápasů prohráli v základní hrací době jen čtyřikrát. Mají nejproduktivnější útok v soutěži a zároveň nejpevnější obranu.

Podívejte se na nejlepší okamžiky zápasu mezi Anaheimem a Bostonem:

Zdroj: Youtube

„Jsme zatraceně skvělý tým,“ pochvaloval si Pastrňák aktuální šňůru čtrnácti zápasů s bodovým ziskem v řadě. „Každá lajna plní svou roli a všichni hrají dobře. Hokej tu je teď opravdu zábava,“ dodal chlapík z Havířova, jenž je s 32 zářezy na pažbě druhým nejlepším střelcem v soutěži a na vedoucího Connora McDavida ztrácí jediný gól.

Není divu, že s každým další vydařeným zápasem českého kanonýra přibývá spekulací nad jeho novou smlouvou. Stávající kontrakt s Bruins totiž po této sezoně vyprší a pokud se do té doby klub s hráčem nedohodnou, z Pastrňáka se stane volný hráč.

Alois Hadamczik.
Hadamczik k úspěchu české dvacítky: Musíme být pyšní, kluky vidím i v nároďáku

„Dialog mezi oběma stranami probíhá, ale podle mých informací jsou zatím pozice obou stran docela vzdálené. Dobrá zpráva je, že jednání nebyla přerušena,“ napsal uznávaný (a obvykle dobře informovaný) zámořský novinář Pierre LeBrun na webu The Athletic.

Jednání o smlouvě se vleče

Spekuluje se dokonce o tom, že Pastrňák by se mohl stát s novou smlouvou nejlépe placeným hokejistou v NHL. Boston si totiž nemůže dovolit ztratit hráče jeho kalibru a zřejmě bude muset sáhnout hluboko do kasy. Bruins sice momentálně mají silný kádr, ale co do mladých talentů a budoucích nadějí jsou na tom naopak celkem bledě. Přestavba mužstva je nemine.

Už citovaný web The Athletic nedávno uvedl, že v případě havířovského rodáka by nemuselo stačit ani skoro 12 milionů dolarů ročně, kterými si před časem newyorští Rangers pojistili Artěmije Panarina (tomu od sezony 2019/2020 běží sedmiletý kontrakt celkem na 81 500 000 dolarů, tedy asi 1,8 miliardy korun).

David Pastrňák se raduje z gólu v dresu Boston Bruins
Poslední šance staré gardy. Boston čeká přestavba, Pastrňáka těžké rozmýšlení

Pastrňák si v aktuálním ročníku vydělá 6 400 000 dolarů, v květnu mu přitom bude 27 let. To je ideální doba podepsat ještě jeden dlouholetý megakontrakt. Sám tvrdí, že ho podobné spekulace zcela míjejí. „Nezajímá mě to,“ zavrtěl hlavou a odbruslil střílet další góly.

Jeho agent J.P. Barry je však zatím už drahnou dobu v čilém kontaktu s generálním manažerem Bruins Donem Sweeneyem a zkoumá, jak vysoko je bostonský šéf v touze po Pastrňákovi ochoten zajít. Jisté je, že půjde o miliardy.