Pouze dvaadvacet kanonýrů nastřílelo šedesát branek za jednu sezonu – ve 21. století tento výrazný milník zvládl pouze Connor McDavid, Alexander Ovečkin, Austin Matthews a Steven Stamkos.

Nově je mezi skupinou vyvolených i David Pastrňák. „Když jsem byl mladší, Brad Marchand mi řekl, ať pokaždé mířím o deset gólů výše, než na co si myslím, že mám. Tak jsem mířil na šedesátku,“ líčil s úsměvem rodák z Havířova, který jako osmý Čech v historii pokořil metu tři sta branek v NHL.

Kari Jalonen
Zámořské klenoty pro mistrovství? Jalonenovi už se rýsují první varianty z NHL

Více branek v jedné sezoně nastřílel z českých hráčů pouze Jaromír Jágr, který v ročníku 1995/96 nasázel 62 gólů. Boston navíc čekají poslední dva zápasy proti Washingtonu a Capitals, kteří už o nic nehrají.

„Vyzařuje z něj sebevědomí, kreativita a soutěživost. Navíc je opravdu týmovým hráčem, který je v kabině velmi oblíbený. Ostatní mu to přáli, vždyť po druhém gólu mu pořád přihrávali,“ vyprávěl kouč John Montgomery.

Boston překonal rekord 

Výhrou nad Philadelphií navíc Boston vyhrál 63 utkání v základní části a překonal rekord Detroitu a Tampy.

Montgomeryho družina tak po suverénní základní části bude vstupovat do vyřazovacích bojů jako hlavní aspirant na zisk Stanley Cupu.

„Zapsali jsme se do historie, což je příjemný pocit. O to více s partou kluků, kterou tu máme. Rekord je skvělá věc, ale všichni směřujeme k něčemu většímu. Máme jasný cíl,“ netají Pastrňák.