Česko bude slavit ještě hodně dlouho, titul hokejových mistrů světa získalo po dlouhých čtrnácti letech. V beznadějně vyprodané pražské aréně se tetelili blahem nejen samotní hráči a členové realizačního týmu, ale i uklízečky, kuchařky, organizační pracovníci, pořadatelé, fanoušci, novináři, ostraha nebo také prezident republiky Petr Pavel. Sportovní štěstí spojilo politikou rozdělený národ, který na několik dnů vzácně dýchá jedněmi plícemi, vedle kterých mohutně bije velké hokejové srdce.

MS v hokeji, Praha: finále Česko -Švýcarsko
Mistři světa v mimořádném přehledu: Odkud jsou, kde vyrostli a za koho hráli

Báječná jízda podceňované party kouče Radima Rulíka, kterou vyztužily posily z NHL, akcelerovala od úvodního duelu s Finskem až po ten finálový proti Švýcarsku. Zdobilo ji několik pro vítězství potřebných faktorů, především týmovost, bojovnost, obětavost nebo obrovská vůle vyhrávat.

Na ledové ploše, kterou zasypal gejzír zlatých konfet, si s pohárem pro mistry světa nad hlavou užíval frenetického aplausu kapitán i poslední náhradník; každému se dostalo podobně ryčného uznání. Z ledu se nikomu nechtělo, neopakovatelné chvíle si chtěl každý vychutnat na maximum.

MS v hokeji, Praha: finále Česko -Švýcarsko
Pastrňák vystřelil druhé Nagano! Čeští hokejisté jsou mistry světa

Objetí střídalo objetí, celý tým se při státní hymně držel za ramena. Jako v Naganu. Jako při „zlatém hattricku". Jako pokaždé, když se povede uspět. Česko má za sebou hokejové mistrovství světa, které vstoupí do dějin nejen triumfem domácí reprezentace nebo rekordní návštěvností, ale také neuvěřitelnou atmosférou, která byla podle mnohých tou nejlepší v hokejových dějinách.