Výjimečná sezona plná speciálních momentů. Tak se dá shrnou letošní fantastické počínání hokejistů Bostonu Bruins, kteří útočí na historický rekord v počtu vítězství v základní části. K jeho překonání potřebují urvat už jen dvě výhry ze čtyř utkání.

Životní sezonu prožívá i David Pastrňák. Šestadvacetiletý rodák z Havířova už nasázel 57 gólů. Naposledy rozhodl v prodloužení o výhře Bostonu 2:1 nad Torontem a byl vyhlášen první hvězdou zápasu. V prodloužení domácí nevyužili přesilovou hru, ale pár sekund po jejím vypršení přišla chvíle Pastrňáka. Český střelec se prosadil svojí klasickou střelou bez přípravy zpoza levého kruhu.

David Pastrňák v dresu Bostonu slaví gól.
Speciální moment, řekl k překonání mety Pastrňák. Boston se přiblížil k rekordu

Pastrňák přitom trápily žaludeční potíže. Neuvažoval ale o tom, že by v TD Garden nenastoupil. „O tom nebylo pochyb,“ ujistil „Není moc věcí, které by vás mohly zastavit. Měl jsem pocit, že pořád můžu týmu pomoct.“

Trenér Jim Montgomery jen těžko hledal slova uznání na adresu klíčového hráče svého týmu. „Nebyl na stoprocentní úrovni, přesto měl dostatek odhodlání, aby nastoupil a pomohl nám vyhrát zápas."

Pastrňák si v posledních jedenácti utkáních udržuje průměr gól na zápas a chybí mu pouhé tři zásahy, aby jako druhý hráč v historii Bruins zažil šedesátigólovou sezonu. Před Pastou to dokázal už jen Phil Esposito, zato hned čtyřikrát. Klubová ikona nasázela šedesát a více gólů v sedmdesátých letech v sezonách 1970/71 (76), 1973/74 (68), 1971/72 (66) a 1974/75 (61).

David Pastrňák rozhodl v prodloužení o výhře Bostonu nad Torontem:

Zdroj: Youtube

Překoná legendárního Jágra?

A pak je tu ještě český střelecký rekord. Ano, ten samozřejmě drží Jaromír Jágr. Fenomenální útočník se v ročníku 1995/96 jedinkrát v kariéře dostal přes šedesát branek a sezonu zakončil s 62 góly. Pastrňák zatím nastřílel 57 branek a před sebou má ještě čtyři zápasy. Takže zářný problém. Jenže Pasta si s nějakou osobní metou nebo rekordem hlavu neláme.

„Ne, fakt ne. Prostě jen hraju a užívám si to,“ pousmál se. „Bavím se. Je tady speciální parta, každý den v práci je zábava. Právě na to se soustředím a jsem za to velmi vděčný.“

David Pastrňák v dresu Bostonu slaví gól.
VIDEO: Pastrňák překonal stobodovou hranici, doplnil Jágra. Skvělý pocit, řekl

Všechno podřizuje pro úspěch týmu. A Bruins mají motivaci před startem play-off jasnou Pastrňák zařídil Bostonu 61. výhru v ročníku a klub tak míří k dalšímu milníku. Lídr NHL může v sobotu proti New Jersey vyrovnat rekord soutěže v počtu vítězství v základní části, o který se dělí Tampa Bay Lightning (2018/19) a Detroit Red Wings (1995/96).

„Snažíme se nastavit nějaké cíle, abychom se připravili na play-off, protože když bojujete o play-off, cítíte se samozřejmě jinak. Spousta hráčů, a dokonce i trenérů, v téhle pozici ještě nebyla. V některých zápasech je těžké najít motivaci, takže hledáme cokoli, co by nás tak trochu připravilo na play-off. A tím je překonání rekordu,“ přiznal Pastrňák.