„Splněný sen. Bod je hezký, ale vyhrál jsem můj první zápas. Takže je to neskutečné, nemůžu tomu uvěřit,“ řekl dvacetiletý bek po utkání.

Sidney Crosby, Jevgenij Malkin nebo třeba Mikael Granlund. To byla jména, která při své premiéře potřeboval Svozil udržet na uzdě. Nastoupil ve třetí obranné dvojici s Billym Sweezeyem s číslem 81 na zádech.

David Pastrňák v dresu Bostonu slaví gól
Pastrňák stíhá Jágra. Jako druhý Čech nastřílel v NHL 60 gólů za sezonu

V první třetině sledoval z trestné lavice využitou přesilovku hostů, po čtyřech a půl minutě hry mu asi nebylo nejlépe. Na začátku druhé třetiny ale Blue Jackets srovnali a najednou bylo vše jinak. „Získal jsem více sebevědomí a vše najednou šlo lépe. V útočném pásmu jsme hráli s pukem, měli jsme tam pár dobrých akcí. Dominovali jsme,“ řekl 20letý Svozil.

Prostor pro debutanty

Jeho velký moment pak nastal v čase 56:35. Český obránce dostal prostor i v přesilovce – tak, jak je zvyklý. Posunul puk na dalšího debutanta Mikaela Pyythiu, který krásným pasem našel Bemströma – 2:2, první Svozilův kanadský bod v nejslavnější lize světa.

Zdroj: Youtube

„Je to pro mě zvláštní chvíle. Všechno je to ale díky Mikaelovi Pyythiovi, to byla opravdu skvělá přihrávka, děkovat můžu jemu,“ usmíval se Svozil.

Debut Stanislava Svozila
1 asistence
1 kanadský bod
0 +/-
1 střela
1 hit
1 zblokovaná střela
19:13 ice time

Poděkovat mohl i hvězdnému Johnny Gaudreauovi, který v prodloužení rozhodl o poměrně překvapivé výhře nejhoršího týmu Východní konference, který duel pojal spíše jako přípravné utkání. Šanci dal kromě Svozila dalším třem borcům, kteří zapsali první start v NHL.

To ale rozhodně negativně neovlivnilo návštěvu v Nationwide Areně, kam zavítalo přes 18 000 diváků včetně rodičů Stanislava Svozila. Ti dorazili z Troubek a věděla o nich i televize.

Svozil byl každopádně při svém debutu jednou z hvězd večera – během tradičního uvítání dostal během přímého přenosu ze všech nováčků největší prostor.

„Jeho rodina dorazila z České republiky a Stanislav právě zakončil juniorskou kariéru v Regině. Dorazil den před zápasem poté, co měl telefonát v úterý brzo ráno. Jdeš do NHL, slyšel a byl šťastný jako blecha,“ zmínil americký komentátor během utkání. 

Martin Nečas slaví další vstřelenou branku se svými spoluhráči.
Kariérní maximum i útok na Stanley Cup. Krajané zažívají za mořem životní sezonu

Talentovaný člen úspěšné hokejové rodiny se stal po Tomáši Kundrátkovi druhým přerovským odchovancem, který zapsal start v nejslavnější lize světa. Svozilova pohádka pokračuje v noci z pátku na sobotu, duel Columbusu s Buffalem navíc odvysílá v přímém přenosu i česká televize Nova Sport 1.