Jak hodnotíte uplynulou sezonu v Detroitu?

Základ je, že jsme neudělali play-off. To bylo určitě zklamání. Každý ale viděl, jaká ta sezona byla. Trápili jsme se od začátku.

Detroit hrál v play-off nepřetržitě od roku 1991. Asi všechny ranilo, že tahle série skončila…

Zklamání to bylo, ale jednou to přijít muselo. Možná je dobře, že přišlo teď. Podle mě je to lepší, než se dostat do play-off a vypadnout hned v prvním kole, jako to bylo v posledních třech letech. Takhle se možná něco změní a dojde k obměně týmu.

Jakub Voráček
Jak nalákat hvězdy NHL na OH? Federace jim zaplatí cestovní náklady

Trenér národního týmu dopředu říkal, že s vámi počítá pro mistrovství světa. Byli jste v kontaktu dlouho?

S panem Jandačem jsem mluvil před pár týdny a od toho zápasu v Carolině, po kterém jsme už byli mimo play-off, jsem věděl, že se k reprezentaci připojím.

Dělal Detroit nějaké problémy s tím, že pojedete na MS?

Vůbec ne, letos od nás jede hodně hráčů. Prošel jsem lékařskou prohlídkou a nebyl žádný problém, jsem zdravý.

V americké nominaci na mistrovství světa je i váš konkurent Jimmy Howard. Bavili jste se o tom?

Trochu jsme se o tom bavili. Bylo by fajn zahrát si proti Americe třeba o medaili a porazit ho. (úsměv) Nemůžu říct, že bych vysloveně toužil ho porazit, ale kdyby na to mělo dojít, tak bych se na ten souboj těšil.

Josef Jandač
Jandač zvažuje posily z NHL i AHL, k jistotě je ale zatím daleko

Jaké to vůbec je, neustále s Howardem soupeřit o post jedničky? V minulosti už se mluvilo o tom, že by měl odejít.

To je rozhodnutí Detroitu, s tím nic nenadělám. Uvidím letos v létě. Samozřejmě v sezoně bylo vidět, že když jsem víc chytal, šla nahoru i moje forma. Horší to bylo na začátku, když jsem chytal třeba tři zápasy a další dva zase ne. To se do toho člověk těžko dostává.

Pomohlo vám to brankářsky?

Myslím, že jsem se zase posunul. Změnil jsem trochu svůj styl.

Berete reprezentaci jako náplast na nevydařenou klubovou sezonu?

Moc se těším. Je to výzva. Těším se na led, na zápasy. I na kluky, i když hodně hráčů tu ještě neznám. Je tady ale pár kluků z Vítkovic.

Jak vidíte konkurenci mezi českými reprezentačními brankáři?

Myslím, že brankářská konkurence je všude stejná. Je to o tom, kdo bude podávat nejlepší výkony a s kým budeme mít šanci na úspěch.

Nebojíte se komplikovaného přechodu na široké evropské kluziště?

Musím přiznat, že jsem si na to při tréninku trochu zvykal. Bavili jsme se s Petrem Jarošem (reprezentační trenér brankářů pozn. red.) o tom, že úhel odrazu je tady trochu jiný, chytal jsem puky víc ze strany, než jak jsem zvyklý. Na to se musím zaměřit.

Pokud se hráči z NHL nebudou účastnit olympijských her, stává se z mistrovství světa největší mezinárodní turnaj. Bude podle vás prestižnější?

Je to zase něco jiného, než jaké bylo předtím. Já ale doufám, že se v NHL ještě něco stane a ten spor se vyřeší. Je to o tom, jestli se hráči s ligou domluví. Zatím to vypadá, že se nepojede, ale člověk nikdy neví. Pro mě je olympiáda vrchol.

Zdroj: Youtube