Už první společné utkání v jedné formaci ukázalo, že Filip Zadina by si mohl s Dominikem Kubalíkem náramně rozumět. Výhru 6:2 nad Pittsburghem řídil Kubalík, který se dvakrát prosadil, Zadina zapsal bilanci 1+1.

Tomáš Hertl se v dresu San Jose Sharks raduje ze vstřelení gólu.
Rusové v Praze nejsou nebezpečím. Kritik Hašek zuří: Následky ponese i NHL

Pro české hokejové fanoušky se tak logicky nabízí otázka, jestli je reálné, aby během řádné sezony NHL hrála po dlouho době společně kompletní česká trojice? „Ti kluci jsou si jako hráči dost podobní, vynikají šikovností, bruslením a střelbou. Ani jsem o tom neuvažoval,“ vyvrátil možnou českou kooperaci nový trenér Red Wings Derek Lalonde.

Už z přípravy je ale patrné, že se čeští hokejisté alespoň po dvojičkách v jedné útočné pětce potkají.

Úspěšný český útok

Na vůbec nejúspěšnější český útok vzpomínají fanoušci New York s úsměvem na rtu i nyní. Na přelomu století totiž Manhattan ovládla česká kolonie – v hlavní roli bylo útočné komando Petr Nedvěd – Radek Dvořák – Jan Hlaváč, které úspěšně motalo hlavy obráncům soupeře.

Vůbec poslední česká útočná trojice v NHL se datuje do roku 2014. Tehdy se v Arizone v jednom útoku potkal Radim Vrbata, Martin Hanzal a Martin Erat. Slabá produktivita a častá zranění ale zapříčinila, že se brzo kombinace českých forvardů rozpadla.

Útočník Adam Klapka si letos odbyl také premiéru v dresu národního týmu
Well done, Adam! Mladý útočník Klapka zaujal v Calgary a rve se o šanci v NHL

V Detroitu sice česká útočná lajna nehrozí, hokejoví fanoušci se ale mohou těšit na častou spolupráci. Filip Hronek bude českým parťákům krýt záda z obrany.

„Kluci o organizaci mluví výborně. Pro mě je to nový impuls. Věřím, že se dostanu do pohody a ukážu, že umím střílet góly,“ říká Kubalík před začátkem nové sezony. „Pokud dostanu šanci vedle Jakuba, nebo Dominika, užijeme si to,“ přitakává Zadina.

Skončí léta trápení? 

Jedno je před novým ročníkem ale více než jasné. V posledních letech trápící se Detroit se bude velmi spoléhat na bodové příspěvky vytvořené české kolonie. Red Wings vstoupí do nového ročníku 14. října zápasem proti Montrealu.