„Bylo to nevyhnutelné. Věděl jsem ale, že když se tým vhodně doplní, tak to takový problém být nemusí," vrací se k hodně nepříjemným dnům Vladimír Pitter. Člověk, který jako jediný člen představenstva klub řídí, protože majoritní vlastník nejeví o klub naprosto žádný zájem. Ve Slavii zůstali lidé, kteří mají ke klubu vztah, ať už na ledě či v kancelářích, a právě ta semknutá parta je hlavní příčinou toho, že „sešívaní" patří i nadále k hlavním favoritům WSM ligy.

Zažil jste někdy divočejší hokejové období, než jaké probíhá v této sezoně?
Z mého pohledu asi ne. Za poslední dobu ale bylo v rámci Slavie těch nešťastných chvil více, počínaje sestupem. Věřím, že tohle je vrchol divokého období.

Veřejnost v říjnu šokovala zpráva o prodeji nejlepších hráčů. Byl to nezbytný krok k tomu, aby klub fungoval i dál?
Určitě byl. Na začátku sezony jsme měli kádr nastavený na návrat do extraligy. Po vyjádření majoritního akcionáře mi nezbylo nic jiného než klub ekonomicky stabilizovat. Díky tomu jsme museli přehodnotit sportovní cíle, což vedlo k odchodu nadstandardně placených hráčů. Bylo to nevyhnutelné, ale věřil jsem, že když se to vhodně doplní, tak to takový problém být nemusí. Tady musím vyzdvihnout práci realizačního týmu. Kádr dobře doplnili a sestavili. Týmu nechybí bojovnost, parta, zdravý duch a chuť bojovat za Slavii a dokázat, že to jsou hokejisti, kteří umí porazit každého.

Krátce před říjnovými událostmi klub dostal licenci k účasti v první lize. V té chvíli to ještě všechno vypadalo dobře, o to víc to pak všechny muselo překvapit.
Pro veřejnost to tak možná vypadá. Člověk, který je uvnitř, ví, jaké jsou kroky ke splnění licence a co je k tomu potřeba. Soustředí se na krátkodobé a střednědobé cíle, tím krátkodobým bylo obdržet licenci. Neumím ze své pozice posoudit, jak hodně uklidnilo slávistickou veřejnost, že v klidu pojede dál. Může to působit neobvykle, protože tohle v rozjeté sezoně asi ještě nikdo neučinil. Bylo to razantní řešení, ale na druhou stranu to řeknu otevřeně, tenhle krok se dal dělat úplně v klidu bez mediálního humbuku. Stejně jako teď, když odešel Tonda Dušek, poslední hráč z těch, kteří sem byli bráni s cílem pokusit se o návrat do extraligy.

Také čtěte: Slavia z ligy neodstoupí, ujistil Pitter. Hráči prý finančně nestrádají

V médiích se spekulovalo o nejrůznějších katastrofických scénářích, ale z toho mi tedy vyplývá, že konec dospělého hokeje na Slavii vůbec nehrozil.
Přesně tak. Já jsem řešil úsporný režim, a to nejen na hráčích, ale ve všech směrech. Realizační tým, zaměstnanci, další režijní výdaje, všude, kde to šlo. Největší položkou, kde se dá ušetřit, je pochopitelně hráčský kádr.

Vy osobně jste se musel hodně psychicky obrnit a zakázat si číst diskuse fanoušků na internetu, protože všichni to dávali za vinu vám.

Ono se to nabízí. Když děláte nepopulární rozhodnutí, jako je rozpouštění kádru, tak se do vás pustí celá fanouškovská základna. Málokdo ale ví, že bez tohoto rozhodnutí by Slavia patrně nedohrála sezonu. To nemůžu nikdy dopustit. Našich fanoušků si nesmírně vážím, bez nich by Slavia nebyla Slavií, ale vše číst nemůžu. Když nám od nich přijde relevantní dotaz, tak na něj odpovíme.

Atmosféře nepřidalo ani to, že hráči neodjeli k zápasu do Prostějova. To byl vrchol všeho zmaru, že?
To bych řekl, že byl veliký vrchol. Byl to kolektiv, který učinil tento krok, ale já to z mé pozice přičítám jednotlivcům. Nebudu říkat kdo, co a proč, ani se tím nezaobírám, beru to jako kolektivní zodpovědnost. Hráči, kteří se pod to podepsali, věděli, proč to dělají. Neodjeli na zápas a my využili všech právních kroků a možností, které nám umožňují smluvní vztahy mezi klubem a hráči, a podle toho jsem postupoval.

Tým se poté obměnil a začal najednou šlapat a vyhrávat. Cítil jste vy osobně zadostiučinění, že jste udělal krok, který nikdo nepřijal dobře, ale ono to najednou začalo fungovat?
Samozřejmě je příjemné, když je vidět, že to jde. Po tom nepopulárním kroku, který se učinil, je to určitě pozitivní a nabíjející pro další práci. I mně to ukázalo, že to je cesta. Pokud má člověk komplexně stabilizovat Slavii a kouká na to z dlouhodobého hlediska, tak ten krok byl správný. Jsem rád, že ty výsledky tomu napomáhají. Výsledky A-týmu jsou špičkou ledovce a ovlivňují náladu i v klubu uvnitř. Nemilé bylo to, že poté, co hráči neodjeli na ten zápas do Prostějova, někteří partneři odstoupili od smluv, nebo je neuzavřeli. Reklamní smlouvy se uzavírají i v průběhu sezony, hlavně v první polovině roku, a tohle hodně ublížilo.

Čtěte také: Slavii hrozí krach. Co bude s hokejem v Edenu?

Sezona je tedy pokrytá. Dohraje se v relativním finančním klidu?
Jedeme, ale partneři se shání pořád, i teď v lednu. Je to těžké a díky tomu, že hrajeme WSM ligu a partneři jsou obezřetní a ptají se, jak to dnes ve Slavii je, co se děje a neděje, to je složité. Za měsíc máme konec základní části, sezona se odehraje, nevidím žádný důvod, proč by se dohrát neměla.

Když klub sestoupí z extraligy a chce rychle zpátky, tak se rozpočet nemůže nějak výrazně snížit, že?
Přesně tak. Tím, že se člověk dlouho pohybuje v číslech, tak je diametrální rozdíl, jestli máte rozpočet na postup a jestli s ním budete konkurenceschopný ostatním extraligovým týmům, nebo když chcete začít nějaký proces a chcete hrát klidný střed. Sám to vidím, jaký byl rozpočet na začátku sezony a poté, co se udály ty změny.

Jste bez generálního partnera. To se o návratu do extraligy asi mluvit nedá…
Neříkám, že to musí být jeden generální partner, ale významné partnerství spojené s klubem je potřeba. Máme věrnou základnu partnerů, za což jim vřele děkujeme, že to s námi drží. Takových byste ale potřeboval sto dalších, jednodušší však samozřejmě je, když máte jednoho generálního partnera nebo dva tři významné, to bezpochyby.

Momentálně vedete klub úplně sám, což je dost netradiční a určitě náročné. Majoritním akcionářem, který drží téměř 70 procent klubu, je firma pana Benýška, ale ten všude prohlašuje, že s tím nemá nic společného. Jak to tedy je?
V září proběhla valná hromada, pan Benýšek se jakožto předseda představenstva a zástupce majoritního akcionáře dostavil. Na valné hromadě jsme v podstatě nic nevyřešili. I díky tomu musím nadále Slavii řídit sám. Je to náročné, neobvyklé a moje ambice to určitě nebyla. Ještě se mi nestalo, aby majoritní vlastník nejevil zájem o dění ve své společnosti.

Také čtěte: Krize v pokladně, krize na ledě. Slavia nyní doufá v lepší zítřky

Poté, co skončil sportovní manažer Bukač, je klub i bez sportovního úseku. Kdo hledá posily a obměňuje kádr?
Trenér. Neříkám, že by to tak mělo být, ale na naši situaci jsme zareagovali pružně. Milanu Razýmovi jsme rozšířili kompetence a on si spolu s asistenty řeší vhodné doplnění kádru. Mně nepřísluší řešit sportovní stránku, a když řekne, že má zájem o nějakého hráče, tak přijde moje úloha z pohledu člena představenstva. Dohodnu s hráčem nebo agentem smluvní podmínky. Je to takové mezidobí, které bylo nutno řešit, a jak se ukazuje, běží to a funguje. Není to moje ambice, zabývat se sportovním úsekem. Musím se zabývat obchodem a dalšími věcmi kolem klubu.

Je to tedy současný trend Slavie brát z extraligy na střídavé starty mladé hokejisty, kteří přijdou s chutí hrát, a doplnit je o starší hráče, kteří mají ke klubu vztah?
Jsem rád, že se vrátili hráči jako Honza Novák nebo Pavel Kolařík. Oni tu zkušenost mají a je vidět, že ve WSM lize jsou platnými hráči, kteří jsou schopni týmu pomoci. A to nejen herně, ale samozřejmě i v kabině, což jde dobře dohromady s mladými hráči. Netvrdím, že by mi vyhovovala situace být v područí extraligových týmů. To není cesta, protože vy nevíte, kdy ten hráč přijde a kdy ne. Cesta je, když přijde hráč na rozmezí extraligy a první ligy, tak i pro něj je lepší víc hrát WSM ligu. Jsme rádi, že tu takové máme, ať už z Mountfieldu nebo Plzně, kteří tu jsou natrvalo. Mají šanci nám pomoct a sami se zlepšovat. Je to vzájemná symbióza ku prospěchu Slavie, určitě lepší než mít střídavé starty. Na jednu stranu jsme rádi za Lukáše Endála, ale to je přesně ten případ. Raději bychom ho tu měli natrvalo, aby pomohl víc klubu, než aby pendloval. Respektujeme ale vůbec tu možnost, že ho na některé zápasy máme, je určitě přínosem.

Když teď odečteme ekonomiku a obchod, tak s jakým konečným výsledkem sezony byste byl spokojený, abyste si na jejím konci sedl s pocitem „dobré to bylo"?
Byl by rozdíl, kdybyste se mě na to zeptal v polovině října a teď. Pohled na tabulku je příjemný, víme, kolik máme bodů a kolik kol je do konce. I přes to, jak se to vyvíjí, je tohle úspěch. Dostat se do play-off a zahrát si semifinále by bylo opravdu super. Po těch změnách opravdu ano. Byl bych rád, kdybychom se vyhnuli předkolu play-off a postoupili mezi nejlepší čtyři týmy. To bych si opravdu řekl „dobré to bylo". (směje se)