Striktní zákaz. Vedení Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) do národního týmu kvůli vojenské agresi Ruska na Ukrajině nezve hráče z Kontinentální hokejové ligy (KHL). Kromě Dmitrije Jaškina se zákaz týká i obránce Libora Šuláka a útočníka Rudolfa Červeného.

„Doufám, že se do příštího mistrovství světa něco změní a budu mít možnost hrát za českou reprezentaci. Bohužel tahle záležitost není v mých rukách,“ řekl Jaškin rozhovoru pro ruský web sport-express.ru.

Kari Jalonen
Hokejový svaz o Jalonenovi zatím nerozhodl. Nechá si vypracovat zprávu

Jaškin nasbíral v české reprezentaci starty na mistrovství světa i na Světovém poháru. Už před začátkem letošního světového šampionátu ale prezident hokejového svazu Alois Hadamczik potvrdil, že národní tým nebude povolávat hráče z ruské KHL.

„Před mistrovstvím světa se jeden z trenérů ptal nejvyššího vedení (ČSLH), jestli se situace nezměnila. Vše ale zůstává při starém - hráčům z KHL se nevolá,“ pokračoval Jaškin.

Suverén základní části

Aktuálně třicetiletý útočník zažil v Rusku z individuálního pohledu vskutku povedenou sezonu. Dvaašedesát bodů a čtyřicet branek nastřílených v základní části znamenalo status nejproduktivnějšího hráče soutěže i nejlepšího kanonýra. V play off ale Petrohrad padl s CSKA Moskva a sny o titulu se rozplynuly.

Dmitrij Jaškin se v českém dresu nejspíš už nikdy neobjeví
Totální dno, shnij na Sibiři. Jaškin rozpoutal nenávist, podpořil ruskou armádu

Urostlý útočník, jenž odehrál 300 zápasů v NHL, mluvil o tom, že řada bývalých českých spoluhráčů sonduje situaci. „Kluci, kteří hrají v Česku nebo ve Švýcarsku, mi často píšou a ptají se na situaci. Jsem si jistý, že mnoho českých hokejistů by se do Ruska rádo vrátilo. Ale příští rok bude mistrovství světa v Praze a spousta jich tam chce hrát,“ dodal Jaškin.