Domácí hokejoví uprchlíci, kteří i navzdory ruské agresi na Ukrajině vzali nohy na ramena a dobrovolně odcestovali za kariérou na východ Evropy, mají už nějaký ten pátek v reprezentaci utrum. A nic na tom nezmění ani fakt, že příští světový šampionát pohostí právě Česká republika. Pro některé jedince však naděje skutečně umírá až jako poslední.

Značným příkladem je nedávné vyjádření českého útočníka s ruskými kořeny Dmitrije Jaškina, jenž i přes zákaz hráčů z KHL startovat v dresu národního týmu na mezinárodní scéně nadále věří v příchod zdárnějších zítřků. „Doufám, že to před mistrovstvím v Praze bude jinak a já budu mít možnost zahrát si za český národní tým,“ řekl v rozhovoru pro ruský server Sport Express.

„Bohužel však tohle není v mých rukou,“ posteskl si Jaškin, který nedávno vyměnil armádní klub z Petrohradu za další lukrativní angažmá v Kazani a nadále tak svou přítomností podporuje režim prezidenta Vladimira Putina.

Divné zastání a ještě divnější rada

Jeho podivným vyjádřením pro tamější tisk by se zřejmě nikdo příliš dlouho nezaobíral, kdyby ovšem na celou situaci veřejně nezareagoval prezident hokejového svazu Alois Hadamczik. Ten, který vloni po nástupu do nové funkce zavelel z pozice nejmocnějšího k okamžitému znemožnění startů v reprezentaci všem hráčům působícím v Rusku.

Teď se ale zdá, že jeho myšlenkové pochody zase nabraly trochu odlišný směr. A vzniklo tak další prohlášení, po kterém zůstává hokejovým fanouškům rozum stát. „Dmitrije znám, je to skvělý hokejista a takové bychom určitě potřebovali. Ale nedá se nic dělat. Jsme příliš malí páni a celá Evropa je proti němu,“ pronesl ve čtvrtek Hadamczik pro Blesk. 

Snad jako by jej už většinový názor okolního světa na pokračující ruské válčení malinko unavoval. „Vím, že válka na Ukrajině by se neměla spojovat se sportem, ale takové je zkrátka stanovisko hokejového světa,“ dodal kravařský bard. A opět si na sebe upletl pořádný bič.

Spojení Jaškina a reprezentace je v současné chvíli utopií, pokud by ovšem útočník se zkušenostmi z NHL nevyužil rady kormidelníka českého hokeje. „Doporučuju mu, aby přestoupil do nějakého českého klubu,“ zavtipkoval Hadamczik, na kterého už má domácí hokejová veřejnost opět spadeno.

A už se snad ani nehodí ptát, co bude příště.